Pirmo reizi 5. un 6. klašu skolēni Latvijā aicināti uz skaļās lasīšanas sacensībām. Šonedēļ Cēsu Centrālajā bibliotēkā sapulcējās 14 bērni, lai cīnītos par iespēju piedalīties valsts mēroga sacensībās lasīšanā.
Viņu vidū bija Jaunpiebalgas, Stalbes un Cēsu Pilsētas vidusskolas bērni, kā arī Pastariņa sākumskolas vecāko klašu skolēni. Katrs savā skolā jau izcīnījis iespēju startēt Cēsu konkursā.
Skolēni paši izvēlas grāmatu, no kuras lasa fragmentu. Konkursā pirmo vietu un arī iespēju piedalīties Latvijas mēroga skaļās lasīšanas sacensībās ieguva Emīls Dārziņš no Stalbes vidusskolas. Viņš pie mikrofonā lasīja fragmentu no Dž. Kinnija grāmatas “Grega dienasgrāmata”. Otrajā vietā Santa Solovjova no Stalbes vidusskolas. Viņa bija izvēlējusies fragmentu no R. Lāgerkrancas un Ē. Eriksones grāmatas “Mana sirsniņa lēkā un smejas”. Trešo vietu dalīja Emīlija Žanete Lukjanova no Cēsu Pastariņa sākumskolas, Žanete Leila Smilga un Patriks Gredzens, abi no Cēsu Pilsētas vidusskolas.
E. Dārziņš un S. Solovjova pastāstīja, ka abiem patīkot lasīt grāmatas. Tādēļ sacensībām nav bijis grūti gatavoties. E. Dārziņš neslēpj, ka, Cēsīs esot, tomēr satraucies. Svarīgi bijis fragmentu no grāmatas nenolasīt pārlieku ātri.
Agnese Rudzīte no Cēsu Pilsētas vidusskolas saka: “Nebiju satraukusies, bet raizes darīja tas, ka jārunā mikrofonā, turklāt – klausījās nepazīstami cilvēki un žūrija.” Jaunpiebalgas vidusskolas skolēni Emīls Morozs un Kristers Ozols stāsta, ka satraukums bijis tieši pirms uzstāšanās – kā skanēs balss.
Dalībnieki lasīja fragmentus no mūsdienās populārām grāmatām un arī literatūras klasikas, tajā skaitā I. Ziedoņa, A. Sakses, M. Tvena un A. Lindgrēnes darbiem.
Skaļās lasīšanas sacensības sācis Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs. Ideju aizgūta no Holandes. “Tur skaļajā lasīšanā bērni sacenšas jau 20 gadus, turklāt piedalās ap miljons bērnu,” skaidro bibliotekāre Inese Majore. “Konkursa mērķis ir vienkāršs, bet nozīmīgs – pilnveidot bērnu prasmes, ļaut izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru, arī skaļai lasīšanai. Tā var sekmēt skolēnos interesi par lasīšanu un grāmatām, arī saliedēt bērnus kopīgai lasīšanai un veicināt lasītprieku.”
Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane – Mašina atzīst, ka sacensības izdevās. Viņa prognozē, ka tās bibliotēkā kļūs par gaidītu tradīciju, pulcinot vēl vairāk dalībnieku no skolām vēsturiskajā Cēsu rajonā.
Žūrijā bija aicinātas rakstnieces Guna Rukšāne un Aina Karele, kā arī Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas runas kultūras skolotāja Ilona Tauniņa. Vērtētājas atzīst, ka dalībnieki labi sagatavojušies. Vislielākās raizes bērniem radījusi situācija, ka jārunā mikrofonā. Tā daudzi runāja pirmo reizi. G. Rukšāne: “Uztraukums lielākai daļai dalībnieku lasīt fragmentus lika pārlieku ātri, īpaši uzstāšanās sākumā. Tomēr uz beigām visi iejutās un lasījumi kļuva pārliecinošāki. Rūpīgam darbam ir rezultāti. Pirmo vietu ieguvēji bija trenējušies skaļajā lasīšanā divus mēnešus. Tas bija jūtams.”
A. Karele papildina: “Izvērtēt, kurš būs uzvarētājs, nebija viegli. Bērni gatavojušies, lasīja tiešām labi. Dalībniekiem laba dikcija, tāpēc klausījos ar lielu prieku.” Rakstniece piebilst, ka būtiski, kā organizēti pasākumi saistībā ar literatūras iepazīšanu: “Lasot grāmatas, tiek rosināta un attīstīta iztēle. Diemžēl mūsdienās grāmatas nelasa tik daudz, cik gribētos. Tomēr esmu optimiste – ticu, ka grāmatas bija, ir un būs.”
I.Tauniņa piebilst: “Prieks par bērniem, kuri piedalījās. Lasījumi bija tik saistoši, dažubrīd pat gribējās piemirst par vērtēšanu. Dalībnieki tika galā ar uzdevumu. Jācer, ka tādas sacensības bērniem Latvijā kļūs par tradīciju.”
Komentāri