Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Krista Kronberga ieguvusi pirmo vietu Jauno mediķu akadēmijas (JMA) erudītu konkursā.
“Par Jauno mediķu akadēmiju pirms gada uzzināju no draudzenes. Tā kā plānoju nākotni saistīt ar medicīnu, nolēmu šo iespēju izmantot. Visu mācību gadu katru otro sestdienu devos uz Rīgu un apmeklēju ar veselības jomu saistītas lekcijas. Mums bija lieliska iespēja tikties ar lektoriem, kuri spēja saistoši stāstīt par nozares aktualitātēm un specifisko konkrētā mediķa specialitātē. Pēc katras lekcijas bija arī praktiskās nodarbības. Dalība Jauno mediķu akadēmijā jauniešiem ir vienreizēja iespēja izprast, vai tiešām nākotni vēlies saistīt ar medicīnu. Piedaloties JMA, sevī vairāk nostiprināju pārliecību, ka tas ir tas, ko vēlos. Tomēr vienlaikus lekciju laikā izkristalizējās, kuras specialitātes mani saista vairāk, piemēram, stomatoloģija vai fizioterapija, bet kuras atgrūž, piemēram, ķirurģija.”
Ņemot vērā, ka vidusskolēnu interese par medicīnas jomu ir ļoti liela, “Druva” vaicāja, vai Krista nebīstas no konkurences Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) iestājeksāmenos. “Bez šaubām, konkurence biedē, jo īpaši zobārstniecībā. Pieejamo budžeta vietu ir maz, savukārt maksas studijas ļoti dārgas. Pašlaik mācos 11. klasē, līdz iestājpārbaudījumiem man vēl ir gads. Tagad sīvā cīņa par budžeta vietām mani mudina mācīties jo centīgāk, lai es pēc iespējas labāk nokārtotu gala pārbaudījumus ģimnāzijā un veiksmīgi startētu universitātē. Šī iemesla dēļ nākamgad plānoju papildus apmeklēt RSU rīkotos kursus ķīmijā, varbūt arī bioloģijā,” nākotnes plānos dalās ģimnāziste.
Taujāta, vai negācijas, kas nereti apvij medicīnas nozari, nav kā enkurs, kas velk atpakaļ, Krista saka, ka nebūt ne, jo medicīnas pakalpojumi būs nepieciešami visos laikos un apziņa, ka viņa ar savu darbu var kādam palīdzēt, tieši iedvesmojot turēties pie izvirzītajiem mērķiem. “Skaidri apzinos, ka darbs birojā nav mans aicinājums. Tāpat nevaru apgalvot, ka karjeru saistīšu ar Rīgu. Man patīk Cēsis, zinot, ka reģionos ļoti trūkst medicīnas speciālistu, labprāt vēlētos strādāt šeit,” ļaujoties tālākiem sapņiem, saka Krista.
Arī JMA vadītājs, Medicīnas fakultātes prorektors Ingus Skadiņš uzsver, ka šogad bija vērojama īpaši liela jauniešu atsaucība, ko veicināja vairāki jauninājumi mācību norisē, piemēram, iespēja apmeklēt studentu zinātniskos pulciņus un nodarbības dažādās RSU Medicīnas fakultātes katedrās, kā arī iespēja publicēt savus rakstus par veselības aprūpes tēmām RSU studentu populārzinātniskajā žurnālā “Semper Anticus”.
“Esam gandarīti, ka jaunieši kļūst arvien motivētāki un jau vidusskolā rūpīgi izvērtē, kura joma būtu viņiem piemērotākā. Tas ļauj augstskolai piesaistīt spējīgākos jauniešus, kas studē ļoti mērķtiecīgi un kļūst par labiem speciālistiem. Lai kļūtu par mediķi, jābūt ne tikai izcilām sekmēm, bet arī interesei un aicinājumam apgūt šo profesiju. Dalība JMA ir lieliska iespēja ieskatīties medicīnas studiju aizkulisēs un tikties ar universitātes docētājiem,” akcentē I. Skadiņš.
Jauno mediķu akadēmija ir neformālās izglītības projekts vidusskolēniem, ko Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultāte aizsāka 2014. gadā. Visa aizvadītā mācību gada garumā universitātes docētāju un ārstu vadībā gan lekcijās, gan praktiskajās nodarbībās skolēni guva pirmo ieskatu anestezioloģijā un intensīvajā terapijā, oftalmoloģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, bērnu ķirurģijā, mikrobioloģijā, šūnu morfoloģijā, medicīnas ķīmijā, kā arī citās jomās. JMA ietvaros notika arī medicīnas fizikas olimpiāde un erudītu konkurss.
JMA sākotnēji nodarbības notika tikai Rīgā, taču, atsaucoties skolēnu lielajai interesei, 2016. gadā tika izveidota JMA Valmieras filiāle. Aizvadītājos trīs gados Rīgā un kopš pērnā gada arī Valmierā Jauno mediķu akadēmija kopskaitā pulcējusi gandrīz 500 Latvijas vidusskolēnu, kuri gan teorētiskajās, gan praktiskajās nodarbībās pārliecinājās, vai medicīna un veselības aprūpe būs viņiem piemērotākā profesija.
Komentāri