Cēsniece Agnese Kauliņa četrus mēnešus pavadīja Amerikā. Agnese stāsta, ka Amerikai piemīt īpašs valdzinājums. Ne velti tik daudz jauniešu sapņo aizbraukt tieši uz šo valsti. Cēsniece ASV Indianapolisas štatā viesojās pie radiem un tikās ar Amerikas latviešiem. Agnese piekrita padalīties pārdomās par pavadīto laiku ASV.
Pārsteidza: –Amerikā biju jau otro reizi. Bet jau no lidmašīnas, redzot skatu uz zemi, vienmēr pārsteidz pilsētu plašums. Pārsteidz arī lielie ceļi, kādi Latvijā nav.
Likās interesanti: –Mans brālēns, kas dzīvo ASV, man piešķīra savu bijušo darba auto, kas ir policijas auto ar bākuguņiem. Ar to arī ASV pārvietojos. Vēl interesanta ir latviešu sabiedrība Amerikā. Viesojoties latviešu centrā Indianapolisā, kur viņi svin 11. un18. novembri, laikam izjutu vairāk latvietības nekā ikdienā esot Latvijā un svinot šos svētkus šeit.
Sagādāja grūtības: –Amerikā man grūtības nesagādāja nekas, bet atgriežoties Latvijā, grūtības sagādāja tas, ka apkārt ir krietni mazāk sirsnīgu smaidu, mīļu apskāvienu. Amerikā man līdzi bija maz savu lietu, bet es tajā vidē labi jutos ar pašu mazumiņu. Ieejot veikalā, neierasti likās, ka viņiem cenā nav ierēķināts nodoklis. Kad paņem preci un dodies norēķināties par to pie kases, tikai tad tur tiek pieskaitīts nodoklis. Turklāt ne visām precēm ir šis sauktais PVN. Pārtikai nodokļa nav. Drēbēm ir 7% nodoklis.
Nācās pierasts: –Ja esi autovadītājs, nākas pierast pie satiksmes, ceļazīmēm. Kaut gan iebraucējam zīmes un ceļa norādījumi Amerikā ir daudz saprotamāki nekā Latvijā. Te man šķiet, ka ārzemniekiem mūsu ceļa zīmes ir diezgan liela Morzes ābece.
Stereotipi, kas neatbilst patiesībai: -Viens no stereotipiem, ka visi amerikāņi ir nevīžīgi, staigā teju vai treniņtērpos un pārtiek tikai no hamburgeriem. Esot Amerikā tikai vienu reizi biju Makdonaldā un laikam tikai tāpēc, ka tur ir daudz ko baudīt. Daudz amerikāņu sporto un pavada brīvo laiku sporta zālēs. Un tur ir bonusi, kas pat veicina to, lai cilvēki uz sporta zālēm dotos.
Jaunieši un mode: -Jaunieši brīvo laiku pavada dažādos krodziņos, ne ar mērķi piedzerties, bet jauki pavadīt laiku un atpūsties. Ļoti populāras ir mājas ballītes. Turklāt tajās sapulcējas tik daudz ļaužu, ka lielākā daļa viens otru nemaz nepazīst. Pati biju Helovīna ballītē, kur mājas īpašniece bija īpaši centusies un noformējusi visu atbilstoši šiem svētkiem- gultā gulēja lelles cilvēka augumā, raustījās, tualetē pods rūca. Ja viņi taisa mājas ballītes, tad tās ir pārdomātas un tiešām jaukas. Turklāt kā jau teicu, uz ballītēm tiek aicināts ikviens. Var nākt draugi un līdzi ņemt vēl savus draugus. Brālēns stāstīja, ka reiz bija devies uz kādu mājas ballīti, bet sajaucis vietu. Taču esot arī starp pavisam svešiem cilvēkiem juties labi un ir lieliski atpūties. Ja runājam par apģērbu, drēbes Amerikā ir lētas. Tur viņi var atļauties reizi uzvilkt kreklu un izmest.
Kontrasts atgriežoties Latvijā: –Atgriežoties Latvijā uzzināju, ka vācam pārtiku trūcīgajiem. Tas man bija šoks. Nenoliedzu Latviju ceļojumā ierauga, ka var dzīvot citādi. Amerikā lietas ir sakārtotas valstiski. Un, ja kādreiz dzird sakām, ka amerikāņi neredz tālāk par savas valsts robežām, es varētu teikt, lai neredz! Bet vidē, kurā viņi dzīvo, daudz kas ir sakārtots. Viņi jūtas labi. Un kā stāstīja amerikāņi, 90% no tā, ko viņi valstī saražo, viņi paši lieto. Kāpēc Latvija neražo sev, bet visu iepērk?
Liene Lote Grizāne
Komentāri