Šodien Cēsīs Bērnu un jauniešu diena. Priekuliete Mārīte Mežale (28 gadi), kura ikdienā darbojas ar pilsētas jauniešiem, atklāj bažas- vai nākotnē Latvijā būs jaunieši?
Vaicāta, kādi ir jaunieši Cēsīs, Mārīte teic, ka ļoti dažādi. “Vienmēr ir bijusi daļa jauniešu, kuriem ir problēmas ar alkoholu, smēķēšanu un citām atkarībām. Tas viss sākas ģimenēs. Man ir nācies runāt ar vecākiem, kuri pat atzīst savu bezpalīdzību situācijā, netiek galā ar pusaudžu vecuma bērniem. Bērns ir jāaudzina mazotnē un jāveido viņā pareizā attieksme pret vērtībām. Despotiska attieksme ar mājas režīmu jau piecpadsmit gadu vecumā ir tikai īslaicīgs risinājums. Bērns ātrāk centīsies tikt prom no mājām,” domās dalās Mārīte.
Vaicāju, cik nozīmīgi ir jauniešu centri laukos, kas daudzos pagastos pirms pāris gadiem tika izveidoti.
“Jauniešu politika vispār valstī tiek slikti organizēta. Dažkārt pat elementāra informācija nenonāk līdz mums. Taču, kas attiecas uz jauniešu centriem, ideja nebija slikta, jo vieta, kur pulcēties jauniešiem, ir nepieciešama. To spriežu arī pēc Cēsu jauniešu domes mītnes vietas. Bet vispirms ir jāsāk ar izvērtējumu, vai pagastā, ciematā būs jaunieši, kuri vispār centru apmeklēs un kuriem tas būs saistoši. Protams, aktuāls ir jauniešu centra vadītāja nodrošinājums, jo nebūt nav viegli darboties ar jauniešiem un veicināt viņu interesi. Tas ir nemitīgs darbs. Turklāt varu teikt, ka noteikti jauniešu centra ikdienā jāiesaista paši jaunieši un jāļauj viņiem realizēt savas idejas. Es varu būt cilvēks, kurš sākotnēji viņus ievirza, iedod kādu ideju, bet turpmāk jauniešu centra ikdiena jādod pašu jauniešu rokās, jo tikai viņi zina, kas viņus interesē. Jauniešiem ir idejas un patīk tās realizēt,” saka Mārīte. Viņa teic, ka jaunieši labprāt organizē dažādus atpūtas pasākumus, tiekas ar viņiem nozīmīgiem cilvēkiem, kā arī piedalās dažādās mācību nodarbībās.
Turpinot sarunu par jauniešiem, Mārīte teic, ka jaunieši mūsdienās ir patiešām citādi, nekā laikā, kad mēs augām. Viņa atzīst, ka tagad jaunieši ir daudz mērķtiecīgāki un ar lielākām prasībām pret dzīvi.
“Visvairāk mani māc bažas, vai pēc gadiem Latvijā vispār būs jauniešu? Nesen vairākās Latvijas pilsētās- Cēsīs, Rīgā, Dobelē, Ogrē, Rēzeknē- tika organizēta aptauja. Viens no šīs aptaujas jautājumiem bija tāds- vai jūs saistās savu nākotni ar Latviju? Ja nemaldos, 90% jauniešu atbildēja, ka savu nākotni ar Latviju nesaista. Jau tagad tik daudz jauniešu dodas studēt, strādāt uz ārzemēm. Paliek atklāts jautājums, kas būs nākotnē?” retorisku jautājumu uzdod Mārīte.
Liene Lote Grizāne
Komentāri