Pārgaujas novada Stalbes vidusskolā ierasts, ka mācību procesi notiek arī ārpus skolas sola. Jaunās tendences Latvijas izglītībā to paredz un apzīmē ar jaunu terminu – kompetencēs balstīta izglītība.
Šoruden vidusskola turpināja mācības ārpus ierastās skolu ikdienas, izmantojot gan Eiropas Savienības izglītības projekta jaunatnei finansējumu, gan Latvijas valsts atbalstu izglītības programmā “Skolas soma”.
Stalbes jaunāko klašu skolēni devās uz Cēsīm, kur muzeja vēsturnieki izveidojuši 19. gadsimta klasi. Koka solos sasēduši, bērni burtnīcās mācījās rakstīt ar spalvu un tušu, pie tāfelītes ar krītu un apjauta, kā notiek galvasgabalu apgūšana, bet par skolēnu tupināšanu uz zirņiem uzzināja teorētiski. Gatavojoties nodarbībai, skolēni bija lasījuši rakstnieku Annas Brigaderes un Ernesta Birznieka – Upīša darbus, iztaujājuši vecvecākus par viņu skolas gaitām.
Nedēļas garumā Stalbes vidusskolā pie pamatskolas vecuma skolēniem un arī viņu ģimenēs viesojās pusaudži no Vācijas. Skola sadarbojas ar jauniešu izglītības centru no Stahndorfas. Šoreiz bija viņu kārta braukt ciemos, lai kopā ar latviešu skolēniem apgūtu prasmes un zināšanas. Sadarbība paredz, ka ciemiņus skolēni uzņem ģimenēs, tā mācoties viesmīlību un gādību par cilvēkiem no citas valsts. Šo prasmju mācīšanā galvenie bija vecāki. Ārpus nodarbībām skolā viņi rūpējās par sava bērna ciemiņiem un ierādīja bērnam, kādi pienākumi saistās ar viesu uzņemšanu.
Pedagogi gādāja, lai abu valstu vienaudžu kopīgās mācību un izziņas dienas paietu raiti un radoši. Skolā notika nodarbības, arī angļu valodas stundas, jo šajā svešvalodā skolēni sazinājās, viesi iepazina latviešu daiļradi caur mūziku un deju. Mācību nedēļa bija saistīta arī ar ekskursijām, viesus iepazīstinot ar kultūru, vēsturi, Cēsu un Rīgas vecpilsētu.
Nedēļas noslēgums bija veltīts tautu nacionālai virtuvei. Stalbes vidusskolas virtuvē un arī uz grila pagalmā tapa tradicionāli ēdieni. Stahndorfas skolēni, šim vakaram gatavojoties, bija atveduši fasētus produktus, arī desiņas, lai parādītu tradicionālu Vācijas maltīti. Latviešu pedagogi viesus iepazīstināja ar putru, kas gatavota no graudaugiem un papildināta ar gaļu.
Komentāri