Cēsīs durvis vērusi jauniešu kafejnīca . Meksikāniski – spāniskā stilā ar burito, hotdogiem, hamburgeriem un salsas salātiem jautri košos toņos iekārtotā kafejnīca kļuvusi par iecienītu vietu jau pulciņam cēsnieku.
Kafejnīcā pieejams arī bezmaksas internets, kas nozīmē, ka jaunieši var malkot tēju un darboties savā laptopā.
Kafejnīcas īpašnieks Gatis Pētersons par pavāru strādā jau 12 gadus, bijis arī šefpavārs vairākos pazīstamos un prestižos uzņēmumos Latvijā. Viņa pēdējā darba vieta bijusi uz kuģa Tallink, bet tieši kafejnīcā interjerā un ēdienkartē jūtamas vēsmas no meksikāņu krodziņa Rīgā Tequila boom, kas bijusi viņa darba vieta vairākus gadus. „Lai arī esmu dzimis un skolojies Cēsu pusē, daudzus gadus esmu pavadījis, pilnveidojoties un strādājot Rīgā. Pirms pāris gadiem atgriezos Cēsīs un nolēmu piepildīt sen lolotu sapni- uzsākt savu biznesu ēdināšanas nozarē. Sākotnēji, rakstot biznesa plānu un pētot iespējas Cēsīs, sapratu, ka pilsētā nav vietas, kas būtu paredzēta jauniešiem. Nolēmu iekarot šo nišu. Esmu veidojis savu kafejnīcu, īpaši domājot par gados jauniem cilvēkiem. Pie mums piedāvājumā nav alkoholisko dzērienu. Šī ir vieta visu vecumu jauniešiem,” stāsta Gatis un smejot saka, ka pāris nedēļu laikā burito kļuvis jau par Cēsu tradicionālo ēdienu. „Man viens klients teica, ka burito izraisa atkarību,” smaidot saka jaunais uzņēmējs.
Gatis savā pavāra karjerā izaudzis līdz šefpavāra amatam, un vaicāts, vai bija viegli no šefpavāra kļūt par uzņēmēju, teic, ka tas viņam bijis un vēl joprojām ir liels izaicinājums. „Strādājot par šefpavāru, esmu daudz ko mācījies un guvis, bet vienā mirklī sapratu, ka vēlos ne tikai pagatavot garšīgu ēdienu, bet darīt ko vairāk. Šajā kafejnīcā neesmu tikai pavārs, bet arī šīs vietas saimnieks. Sākumā domāju, ka pats te darbošos pie ēdienu pagatavošanas, bet jau esmu apjautis, ka vienam viss neizdosies. Jāmeklē būs uzticams pavārs, bet pašam jāvelta laiks dažādu citu jautājumu risināšanai. Tas manā karjerā, nenoliedzami, ir solis uz priekšu- no pavāra, šefpavāra esmu kļuvis par sava uzņēmuma vadītāju. Tā ir cita līmeņa atbildība. Šefpavārs galvenokārt uztraucas par ēdienkartes izveidošanu un ēdiena kvalitāti, bet man pavēries daudz lielāks darba apjoms un veicamie pienākumi. Esmu
atbildīgs par visu – telpu iekārtojumu, ēdiena kvalitāti, darbiniekiem un daudz ko citu. Lai arī kafejnīca jau darbojas, vēl tiek gatavota izkārtne un jāpaveic citi būtiski darbiņi. Tas viss nu jāpaveic pašam,” teic Gatis.
Runājam ar kafejnīcas saimnieku arī par to, ka daudz jauniešu nereti sapņo par sava biznesa izveidi. Gatis atzīst, ka pamatā tam ir uzņēmība rīkoties. Ja tā ir, daudz kas notiek pats no sevis. „Man daudz palīdzēja Biznesa inkubators. Tur guvu labus padomus konsultācijās, saņēmu telpu īres atbalstu, kas man nebija mazsvarīgi, uzsākot savu darbību. Ir labi, ka ir šāds biznesa inkubators, kas jaunajiem uzņēmējiem palīdz, jo vienam visu paveikt būtu grūti. Taču atgriežoties pie sarunas par jauniešu sapņiem, ja cilvēkam ir sapnis, tas piepildās. Protams, kaut kas lietas labā jādara arī pašiem,” domās dalās jaunais uzņēmējs. Malkojot kafiju rīta agrumā un sagaidot pirmos kafejnīcas apmeklētājus kopā ar Gati, runājam par to, kas viņam būtisks jaunizveidotajā vietā. „Man svarīgi, lai šī vieta apmeklētājiem dotu pozitīvas emocijas. Jā, lai labi garšotu ēdiens un lai te varētu atpūsties. Man ir interesenti pārliecināties, vai mana ideja cēsniekiem nepieciešama. Vai šāda kafejnīca pilsētas jauniešiem vajadzīga? Ir teiciens, ka visas labās kafejnīcas ar laiku pārvēršas par prastām dzertuvēm. Man gribētos pierādīt, ka tas tā ne vienmēr notiek. Gribas ticēt, ka jauka vide un gards ēdiens ātro uzkodu bārā, kas ir šajā kafejnīcā, ir būtisks,” domās dalās saimnieks. Liene Lote Grizāne
Komentāri