Cēsniece Eva Mauriņa pēc Cēsu Valsts ģimnāzijas absolvēšanas sāka studijas Austrijā, ļoti skaistā un mājīga pilsētiņā Krems an der Donau, nepilnas stundas braucienā no Austrijas galvaspilsētas Vīnes. Taču arī ar to Evas izglītošanās nebeidzās. Viņa stāsta: “Jau piesakoties studijām Austrijā, zināju par iespēju doties apmaiņas programmā trešajā semestrī. Un kāpēc gan ne? Kaut arī manas mācības Austrijā ir kā viens liels apmaiņas semestris, iespēju iepazīt jaunu valsti, izglītības sistēmu un, it īpaši, pavadīt lieliski laiku un satikt jaunus cilvēkus garām laist nevar. Salīdzinot ar Latviju, studenti Austrijā iespēju pavadīt semestri ārzemēs izmanto daudz intensīvāk. No mana kursa vien apmēram 50 cilvēki pavadīja apmaiņas semestri visdažādākajās pasaules malās, kamēr tikai kādi desmit palika Austrijā. Es izvēlējos palikt Eiropā, galvenokārt Erasmus stipendijas dēļ, jo tiem, kas dodas ārpus Eiropas, visi izdevumi jānodrošina pašiem. Diemžēl latvieši nav tik spējīgi kā austrieši.” Eva stāsta, ka izvēlējusies augstskolu Somijā, Helsinkos. “Ļoti vēlējos doties uz Spāniju, bet nobijos no mācībām spāņu valodā, jo spāņu valodas studijas uzsāku tikai universitātē. Somu valodas nezināšana galīgi neuztrauca, jo zinu, ka Somijā cilvēki lielākoties ir spējīgi komunicēt angļu valodā, kā arī manas studijas Helsinkos ir angliski,” stāsta Eva un teic, ka Somija ir tipiska ziemeļvalsts- vasarā zaļa, ziemā balta, cilvēki vairāk introverti: „Man reiz stāstīja, kā divi somi mīlot viens otru- stāvot cieši kopā un skatoties viens uz otra apaviem.” Eva stāsta, ka Austrijā studē eksport-orientētu menedžmentu, kā arī ķīniešu un spāņu valodu. Arī universitātē Somijā Evai papildus biznesa kursiem bija iespēja apgūt abas valodas un līdz ar to iegūt nepieciešamos kredītpunktus, kas tiek pārskaitīti uz Austrijas universitāti. Vaicāta par studiju kvalitāti Somijā, Eva stāsta: “Salīdzinājumā ar Austrijas universitāti mācības Helsinkos ir vieglākas- lekcijās pasniegtā informācija ir diezgan vispārēja, toties grupu darbi, projekti un prezentācijas ir populārākas. Ja cilvēki runā, ka Latvijas universitātēs tiek mācīta tikai teorija, tad salīdzinājumam varu pastāstīt, ka Austrijā teorija ir veiksmīgi apvienota ar praktiskiem uzdevumiem, kamēr Somijā teorija ir ļoti reta parādība. Reizēm tomēr pietrūkst teorētiska pamata praktiskiem uzdevumiem.” Eva stāsta, ka Somija ir dārga valsts. Viņai mēneša stipendija ir 300 eiro, ar ko pietiek vien, lai nosegtu ikmēneša īres un apdrošināšanas izmaksas.
“Ja Austrijā biju pieradusi, ka ik pa laikam var aiziet uz veikalu H&M un kaut ko nopirkt, tad šeit neko citu kā nepieciešamas preces neiegādājos,” stāsta Eva un atzīst, ka studijas ārzemēs un dažādās apmaiņas programmas dod daudz laba. “Uzskatu, ka ikviens students, kurš dodas apmaiņā, ir gatavs veidot jaunus kontaktus, būs atvērts un draudzīgs. Manā apmaiņas universitātē mēs bijām apmēram 200 apmaiņas studentu, bija diezgan nereāli iepazīt visus. Vistuvākais kontakts veidojas ar tiem, ar ko kopā ir lekcijas, vai ar tiem, kas dzīvo tajā pašā ēkā. Nacionālās vakariņas, filmu vakari, kopīgas pastaigas. Tas ir skaisti!” stāsta Eva un bilst, ka studentu apmaiņas programmas ieguvums noteikti ir jaunie draugi.
“To nekad nevar būt par daudz, it sevišķi, ja nākotnē plānoju darboties internacionāli. Tāpat arī ir iekrāta pieredze, kā arī attīstīta personība. Kā zaudējumu varu minēt zināšanas, ko būtu ieguvusi, šo semestri pavadot Austrijā, savā universitātē,” domās dalās Eva. Liene Lote Grizāne
Komentāri