Par aktīva skolēna neatņemamu vasaras sastāvdaļu kļuvis Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākums, kurā pusaudži gūst gan darba attiecību pieredzi, gan sajūt pirmās algas garšu.
Ir darba devēji, kuri sadarbību ar aģentūru nostiprinājuši jau daudzu gadu garumā un skolēniem darbu piedāvā ik vasaru. Tomēr, pārmaiņus iesaistoties arī mazākiem uzņēmumiem, veikaliņiem un viesu namiem, kopējā aina ar skolēnu darba iespējām katru gadu ir nedaudz citāda.
Šogad Cēsu apkaimē skolēniem piedāvāti ne tikai ierastie labiekārtošanas darbi vai palīdzība lauku saimniecībās, bet arī pārdevēju palīgu pienākumi dažāda lieluma veikalos, istabenes un administratora darbs viesu namos, var strādāt solāriju studijā, būt automehāniķa palīgi, viesmīļi un pat bibliotekāri. Tradicionāli vairāki jaunieši ik gadu uz brīdi var iejusties arī auklīšu palīgu lomā bērnudārzos – šogad Pārgaujas un Līgatnes novadā.
Nenoliedzami, daudziem skolēniem darba devēja izvēli nosaka nevis interese konkrētajā profesionālajā jomā, bet gan mobilitātes sarežģījumi – vai būs iespējams mēnesi ik rītu un vakaru izbraukāt no mājām uz darbu. To “Druvai” apliecina arī saimniecībā Vecpiebalgas novadā. Kaives pagastā esošajās “Pūcītēs” top zāļu tējas ar uzņēmuma “3×9 zālītes” vārdu un šeit jau vairākus gadus vasarā palīgos nāk jaunieši. Uzņēmumā pastāstīja, ka lielākoties piesakoties vietējie skolēni un viņi turpinot atgriezties ik vasaru līdz pat brīdim, kad vairs šajā programmā nevar piedalīties. Sadarbību ar NVA noteikti turpinās – saimnieki ne tikai novērtē palīdzību, bet izjūt arī gandarījumu, ka var ļaut jaunietim nopelnīt savu pirmo algu.
Arī Taurenes pagastā saimniekojošais uzņēmums “Āboliņkalns” ir teju vai profesionāla jauniešu un praktikantu mācību vieta, tur uzņemti izglītības iestāžu audzēkņi pat no Rīgas. Uzņēmuma valdes locekle Inese Āboliņa stāsta, ka pieredze bijusi ļoti dažāda, taču uzsver: “Man patīk tas, ka jaunieši vēlas strādāt un arī tā viņu tīrā attieksme – pat, ja kaut ko nemāk, viņi tiešām labprāt mācās,” pārdomās dalās I.Āboliņa, vēloties īpaši atzīmēt vairāku gadu laikā tuvi iepazītos un izaugušos palīgus Denisu, Salvi, Matīsu, Raivo, Eduardu un Lauru. “Un šī uzslava ir jānopelna,” uzsver saimniece, atzīstot, ka daudzskaitlīgajās vasarās ir gadījies sastapties arī ar pļāpīgumu, slinkumu, aizraušanos ar viedierīcēm darba laikā. “Tad īstenojam arī tādu kā audzinošo pasākumu – stāstām, ka darba devējs vērtē ne tikai pašu darbu, bet arī attieksmi pret to,” stāsta “Āboliņkalna” īpašniece. Jaunieši saimniecībā gūst daudzveidīgu un interesantu pieredzi – no teritorijas vai saimniecības ēku sakopšanas, palīdzēšanas lopu šķirošanā līdz pat aploku taisīšanai vai labošanai. Kad darbi izdevušies, saimniece mēdz aizvest skolēnus arī kādā ekskursijā vai kopā uzcept desiņas. Kopumā I.Āboliņa ir apmierināta ar skolēnu pieredzes gūšanai radīto mehānismu, tomēr ārkārtēji apgrūtinoša kļuvusi dokumentācijas kārtošana. “Mūsdienās visiem uzņēmējiem jau ir e-paraksti, kādēļ sistēmu par skolēna darbu nevarētu pārnest elektroniskajā vidē?” saimniece ir izbrīnīta par NVA iepalikšanu digitālā progresa ziņā.
Arī uzņēmumā patlaban nodarbinātais sešpadsmitgadīgais Deniss Regnārs Steļmačenoks no Priekuļu vidusskolas ir priecīgs par šo iespēju, no apgūtajām prasmēm tik dažādajos saimnieciskajos darbos izceļ lopu aploka taisīšanu. Denisa biedrs šīs vasaras darbos, 15 gadus vecais Gothards Jānis Bite no Inčukalna pamatskolas, kurš patlaban gan nodarbināts kā sezonas laukstrādnieks, “Druvai” pastāstīja, ka lielai daļai vasaras darbos iesaistīto jaunekļu sapnis ir par nopelnīto naudu iegādāties mopēdu. Deniss gan atklāj, ka viņš pagaidām cenšas iekrāt nopelnīto, lai nopirktu pietiekami jaudīgu datoru savam hobijam – foto apstrādei un video montāžai.
Iepriekš jau stāstījām, ka saistībā ar “Covid-19” ilgi nebija skaidrs, vai nodarbinātības pasākums vasarā būs iespējams. Kad situācija ar vīrusa izplatību mainījās un ierobežojumus daļēji atcēla, NVA lēma programmu īstenot.
Aģentūras Cēsu filiāles apkalpojamajā teritorijā pēc šī papildu termiņa kopumā bija pieteiktas un apstiprinātas 127 skolēnu darba vietas. Vairākās NVA filiālēs Vidzemē ir vakantas darba vietas, piemēram, bijušā Cēsu rajona teritorijā vēl neaizpildītās darba vietas bija 12 (aizpildītās – 115). Skolēnu reģistrēšanās darbam ir iespējama līdz pat 17.augustam, skolēni varēs strādāt līdz 31.augustam.
Komentāri