Cēsnieks Reinis Rabenau (20 gadi) daudziem pazīstams kā dīdžejs Reiners, kurš vairākas ballītes spēlējis Cēsīs, Valmierā un Rīgā. Reinis teic, ka pagaidām viņš ir dīdžejs hobija līmenī, taču gribētu reiz ar to pelnīt iztiku.
Reinis par mūziku aktīvi sāka interesēties 14 gadu vecumā, no 16 gadu vecuma jau cītīgāk pievērsās mūzikai, pašmācības ceļā apgūstot teoriju un interesējoties, kā spēlēt ballītes.
“Tagad jau var teikt, ka divus gadus esmu dīdžejs, turklāt veidoju arī savu mūziku, ko piedāvāju klubos,” stāsta Reinis un uzsver, ka sākums nav bijis viegls, jo bijis jāiemācās tehniskās lietas, lai vispār varētu piedāvāt sevi kā dīdžeju kādam klubam.
“Mūsdienās dīdžeju netrūkst, tādēļ svarīgi piedāvāt sevi atšķirīgi, lai pamanītu. Nav jēgas līdzināties citam dīdžejam, to kopēt. Ir jāatrod savs ceļš un seja. Tas arī ir iemesls, kādēļ sāku taisīt savu mūziku. Iegādājos nepieciešamās datorprogrammas un aprīkojumu, lai to varētu darīt, un cītīgi pie tā strādāju. Turklāt prieks, ja kādā klubā, spēlējot ballīti, varu likt savu mūziku,” saka jaunais dīdžejs, norādot, ka viņš veido underground un elektro stila mūziku.
Reinis saka, ka plaši izpaltītais viedoklis – izveidot mūziku ar datorprogrammu palīdzību ir vienkārši – nav īsti pareizs. “Jāprot spēlēt jebkuru mūzikas instrumentu, jāprot apstrādāt sagatavoto materiālu, lai rezultāts būtu baudāms. Tāpat lielu darbu prasa seta sagatavošana, lai klubā varētu nospēlēt kvalitatīvu programmu,” saka dīdžejs un atklāj, ka līdz šim viņam lielākais izaicinājums bijis uzstāties Rīgā radio “Naba” organizētajā pasākumā “Rasols”.
Jaunais dīdžejs nenosauc vienu labāko dīdžeju Latvijā, taču teic, ka ir daudz labu un kvalitatīvu šīs jomas zinātāju. Arī tepat Cēsīs esot dīdžeji, kas spēlē vietējos klubos.
Jautāts, kas ir prasmīgs dīdžejs, Reinis teic, ka tā ir māka uztaisīt labu ballīti un sajust publiku. Turklāt tāpat kā grāmatām, arī jebkurai ballītei jābūt ievadam, kāpinājumam, kulminācijai un nobeigumam. Tam jāatspoguļojas arī dīdžeja piedāvātajā mūzikā.
“Jebkuram dīdžejam svarīgi ir atrast saikni ar publiku. Ir neizsakāmi forši, ja pēc nospēlēta seta cilvēki nāk klāt un saka, ka ir kārtīgi izdejojušies. Jo uzskatu, ka uz klubu cilvēkiem jāiet nevis tādēļ, lai lietotu alkoholu un parunātu ar draugiem, bet gan kārtīgi izdejoties, atstājot negatīvās emocijas un domas uz deju grīdas. Turklāt Latvijā uz klubiem nāk pietiekami prasīga publika, kas arī vēlas dzirdēt labu mūziku. Tas priecē,” saka dīdžejs.
Reinis gan norāda, ka viņam vēl tāls ceļš ejams, lai sevi pierādītu starp labākajiem Latvijas dīdžejiem. “Tas , ko daru, vēl ir hobija līmenī, jo ar šo nodarbošanos pagaidām naudu Latvijā var nopelnīt Toms Grēviņš un vēl pāris cilvēku. Taču pats noteikti vēlētos šajā jomā augt un spēlēt ballīti lielam cilvēku daudzumam, varbūt pat starptautiskā festivālā,” atklāj puisis.
Vērtējot mūzikas nozari Latvijā, jaunietis teic, ka ik pa laikam klajā nāk daudzas nekvalitatīvas mūzikas apvienības, kuras grauj arī pārējo mūzikas līmeni. Kā vienu no tādām Reinis min “Bermudu divstūri”, kuru dziesmas dungo daudzi jaunieši.
“Labprāt ballītēs uzlieku kādu “The Hobos” vai “The Sound Poets” dziesmu. Pašam patīk grupa “Prāta vētra”, kas izceļas ar kvalitāti, redzam, ka tajā ieguldīts darbs. Taču kopumā domāju, ka Latvijā dažādos mūzikas žanros pie apvāršņa var parādīties jaunas un kvalitatīvas grupas, vieta tām ir,” domās dalās Reinis.
Runājot par jauniešu dzīvi Cēsīs, Reinis teic, ka pietrūkst pasākumu. Īpaši vasarā. “Arī pašam ir ideja, kuru cenšos realizēt, un jācer, ka tas izdosies, taču noteikti pilsētā piedāvājumā vajadzētu būt vairāk izklaides un atpūtas pasākumiem, kas paredzēti jauniešiem. Kas var būt foršāks par brīvdabas koncertu vai ballīti?” smaidot saka DJ Reiners.
Sarunas noslēgumā abi nonākam pie idejas, ka šovasar Cēsīs vajadzētu noorganizēt vietējo DJ nakti, turklāt brīvdabā.
“Ideja ir laba. Piemēram, Cēsu Pils parkā sapulcētos visi Cēsu dīdžeji un katrs nospēlētu savu setu pietiekami lielai publikai. Būtu tiešām interesanti, varbūt vietējiem dīdžejiem šo ideju vajag bīdīt un realizēt,” saka R. Rabenau. Liene Lote Grizāne
Komentāri