Selfiji jeb pašbildes ir kļuvušas par populārāko mūsdienu sociālo mediju trendu. Tos taisa daudzi, nu jau arī tie, kuri līdz šim teica, ka selfijus nav taisījuši un netaisīs. Kas ir selfiji? Tās ir ar viedtālruni uzņemtas fotogrāfijas, kurās redzams pats fotografētājs. Bieži gan nav izskaidrojuma, kādēļ jātaisa selfijs, ja līdzās ir citi cilvēki, kam palūgt palīdzību. Kas mudina fotografēt pašam sevi, prasīju dažāda vecuma jauniešiem, kuri dalījās pārdomās, kāds ir selfija fenomens un vai viņi paši tādus taisa.
Laura Deruma no Priekuļiem: – Selfijs ir fotogrāfija, kuru ir uzņēmis fotogrāfijā redzamais cilvēks ar telefona kameru, bildējot sevi rokas stiepiena attālumā. Cilvēki taisa selfijus, jo, visticamāk, tajā brīdī nav neviena cita, kam paprasīt, lai nofotografē, bet varbūt cilvēks nevēlas savu telefonu uzticēt svešam garāmgājējam, lai tas nofotografētu. Pašbildi uzņemt ir pavisam vienkārši. Nav nevienam nekas jālūdz, bildē, cik vēlies. Ja ir lielāka draugu kompānija un visi vēlās tikt šādā bildē, tad arī šāda kopīga selfija taisīšana ir lieliska izklaide.
Pati selfijus bieži netaisu, bet neliegšos, ka esmu tos uzņēmusi. Parasti selfijus taisu, ja ar draugiem kopā kaut ko darām un vēlamies kopbildi. Visbiežāk selfiji top, ja esmu ar kādu draugu divatā.
Laura Gudzinska, kādreizējā cēsniece, tagad dzīvo Kuldīgā: – Domāju, ka tie, kas taisa selfijus, iespējams, ļoti mīl sevi. Viņiem patīk, kā paši izskatās, vēlas saņemt no citiem komplimentus, jo parasti jau selfijus publicē sociālajos tīklos, nevis ieliek savā personīgajā foto mapē. Bet iespējams arī, ka tie, kuri taisa selfijus, sirgst ar mazvērtības kompleksu un vēlas saņemt uzmundrinošus vārdus no draugiem un paziņām.
Pati sev arī reiz esmu taisījusi selfiju. Sanāca tā…nekā! Taču vispār man patīk selfiji, kurā ir iesaistīti vairāki cilvēki. Tas vienmēr ir interesantāk. Pati esmu fotogrāfe, bieži bildēju cilvēkus. Taisu portretus, kas, protams, nelīdzinās selfijiem jeb pašbildēm. Domāju, selfiji mūsdienās ir modes kliedziens, tāpat kā pagājušajā vasarā modes kliedziens bija garie plisētie svārki. (smejas) Ne visām meitenēm tādi labi izskatās, bet, ja jau modē, tad jābūt mugurā visām.
Lelde Poruka no Valmieras: – Laikam vairs neesmu tajā vecumā, kad ļoti gribētu taisīt selfijus un tos publicēt sociālajos tīklos. Taču selfijs ir tāda jauniešu skaistummirkļa lielīšanās. Pašapliecināšanās. Manuprāt, selfiju fenomens ir tajā, ka, bildējot šādu bildi, neviens nepaliek ārpus kadra. To noteikti izdomāja fotogrāfs, jo beidzot arī viņš ir visās bildēs, kurās vēlas būt. Mārtiņš Šteins no Nītaures: – Selfiju jeb pašbilžu fenomens, manuprāt, slēpjas nepieciešamībā saglabāt atmiņā piedzīvotās emocijas konkrētajā notikumā, svētkos vai citur. Selfijam reti gatavojas, tas lielākoties notiek spontāni. Jebkurā kompānijā kādam būs viedtālrunis vai cita ierīce ar kameru, un brīdī, kad notiek kas aizraujošs, smieklīgs, nopietns vai interesants, tiek uztaisīta pašbilde, lai šo notikumu iemūžinātu. Domāju, selfijs nav modes lieta kādai īpašai sabiedrības grupai – selfiju taisa pirmklasnieki pusdienu pārtraukumā, jaunieši sporta sacensībās, ģimenes svētkos, uzņēmumu darbinieki birojos, deputāti sapulcēs un pat valstu prezidenti dziesmu svētkos. Selfijs ir līdzeklis, kas rada atmiņas un atgādina par emocijām katru reizi, kad atkal skaties uzņemtajā pašbildē. “Pašbildēšanās” citus aizrauj vienatnē, citus kompānijā. Galvenais jebkurā fenomenā, arī “selfijošanā”, meklēt vērtīgo, lai nesanāk, ka dīvainas pašbildes tualetēs, bērēs vai citās nepiemērotās vietās nonāk internetā un sabiedrība nodara attēlā redzamajam cilvēkam ļaunu, apsmejot un ķengājot. Nevajag pašiem izaicināt sabiedrību uz dueli internetā un tad gausties, ka visi par tevi smejas. Es aicinātu uz tolerances, pieklājības un kultūras normu ievērošanu arī “selfijošanā”, un dzīve būs skaistu, jautru un dzīvespriecīgu atmiņu pilna.
Madara Elpere, cēsniece: – Es selfijus taisu, man patīk. Domāju, ka tas ir kruti. Manuprāt, ar selfiju sanāk skaistākas bildes. Selfijiem ir gan kāds fenomens. Parasti ir tā, ka tu kādam palūdz sevi nofotografēt, bet beigās tev tā bilde nepatīk, jo kaut kā nepareizi stāvi, nepareizi smaidi un tā tālāk. Kad pats sevi fotografē, to vari darīt kaut 30 reižu no vietas. Nevienam nekas nav jāprasa un arī smaidu bildē vari iemūžināt īsto. Es taisu ļoti daudz selfijus. Bieži tie sanāk muļķīgi, ar smieklīgām grimasēm, bet tie tad arī ir mani selfiji.
Karīna Ņikitina, bijusī dzērbeniete: – Pati ne reizi neesmu taisījusi selfiju, vismaz ne tagadējā tā vārda nozīmē. Taču selfiji, manuprāt, ir mūsdienu tehnoloģiju sasniegumu kopums. Tas noteikti ir modes kliedziens. To dara visi – jaunieši, pieaugušie, pasaulē un Latvijā pazīstami cilvēki.
Ja tā praktiskāk padomā, tad tas noteikti ir arī labs veids, kā iemūžināt tā brīža emocijas un vidi, ļaujot pārējiem redzēt un izjust vismaz mazu daļiņu no tā, kā jūties pats. Liene Lote Grizāne
Komentāri