Cēsnieku Ģirtu Jaunzemu daudzi zina kā radio vai ballīšu dīdžeju. Viņam Cēsīs ir arī sava ierakstu studija, viņš ir sarakstījis vairākas dziesmas un strādā arī kā producents. Ģirts teic, ka viņa radio dīdžeja gaitas aizsākās sen – beidzot 9. klasi, radās iespēja pastrādāt toreizējā Saules ielas radio. Tas gan bija jau pirms kādiem 15 gadiem.
“Šķiet, iepērkoties veikalā, pa radio dzirdēju, ka tiek meklēti radio dīdžeji. Uzreiz sapratu, ka man tas jāpamēģina. No brālēna paņēmu ādas vesti, sasmaržojos un devos uz radio, kur mani toreiz sagaidīja radio dīdžejs Mārtiņš Kreilis. Viņš ļāva man pamēģināt, ārpus ētera pa vakariem mācījos runāt, ierunāt tekstus un pamazām apguvu to lielo mākslu. Tā pakāpeniski sāku strādāt, tagad jāteic, ka tā bija tāda veida jaunības dienu romantika un trakums. Un tas bija arī baigais entuziasms,” smaidot stāsta Ģirts, kurš vēlāk strādājis lielākos radio Latvijā.
“Radio dīdžejs Jānis Romonovskis, kurš tagad strādā “Star FM”, mani tolaik ievilka “Radio 3”. Tur, var teikt, bija mana lielākā dzīves skola un pasaule. Tas bija daudz nopietnāks radio, daudz lielāka paša izaugsme. Ar cieņu atceros Valdi Čukuru, kurš man savos brīvajos laikos mācīja pareizi runāt, lasīt ziņas. Tas bija nenovērtējami,” bilst Ģirts un norāda, ka ir aplami domāt, ka radio dīdžejam nekas nav jāprot. Pirmām kārtām jābūt labām zināšanām par mūziku, dziesmām un vienmēr jābūt informētam par aktualitātēm.
““Radio 3” nostrādāju līdz tā darbības pašām beigām, kad jau “Capital FM” bija nopircis to staciju. Labas sajūtas katrā gadījumā palikušas. Esmu vēlāk strādājis arī radio “Capital FM” un “Skonto”, veidojot dažādus raidījumus vai apskatus,” stāsta Ģirts.
Šobrīd Ģirts sastopams dažādos pasākumos, ballītēs un diskotēkās. Viņš ir DJ un rūpējas, lai cilvēki labas mūzikas pavadībā atpūstos. Arī par šo darbu Ģirts runā ar atbildību un norāda, ka tas tiešām nav tik vienkārši, kā kādam no malas varbūt šķiet.
“Ja dodies uz diskotēku vai korporatīvo pasākumu, skaidrs, ka mans darbs ir rūpēties, lai cilvēki labi izdejotos, atpūstos. Un dīdžejam jau jāprot atvērt publiku. Ir iesākuma dziesmas, vēlāk seko jautrākas, līdz ballīte sit augstu vilni. Taču tas viss ir jāprot,” domās dalās Ģirts un atklāj kādu noslēpumu par diskotēkām: “Kāpēc bieži vien afišās raksta, ka meitenēm diskotēkā ir ieeja bez maksas? Pavisam vienkārši – ja tur būs meitenes, ieradīsies arī puiši un ballīte būs! Daudzi dīdžeji jau diskotēkas sākumā nolūko vienu lielāko meiteņu bariņu un liek mūziku tā, lai viņas noturētu. Ja meitenes paliks, skaidrs, ka ar laiku piebiedrosies puiši un tad jau dejošana notiks.”
Ģirts teic, ka spēlējis daudzos Latvijas klubos, un norāda, ka publika katrā vietā ir atšķirīga. Arī dejošanas stils, mūzikas gaume un dialogs ar dīdžeju.
“Katram dīdžejam lielākais gandarījums, ja pēc viņa ballītes, pasākuma cilvēki jūtas patīkami izdejojušies. Man žēl, bet mūsdienās redzu, ka diskotēkās līst daudz vairāk alkohola. Ja kādreiz tā bija viena glāze alus un paka čipsu, tad tagad var teikt, ka tas ir viens “0,7”. Kādreiz cilvēki vairāk nāca klausīties mūziku, labi izdejoties, jo katram mājās nebija disku atskaņotāja. Mūsdienās
katrs klausās mūziku datoros, pleijeros, tālrunī un mūzika arī ballītē ir palikusi tikai par fonu. Tas apbēdina. Tāpat cilvēki nereti, organizējot kāzas, padomā par viesu namu, bagātīgi klātiem galdiem, salūtu, limuzīnu un ko tik vēl ne, bet par mūziku piemirst. Domā, ka paši kaut ko atskaņos. Tas, manuprāt, ir visai aplami, jo labs mūzikas pavadījums ir viena no atslēgām, lai pasākums izdotos, ” viedokli izsaka cēsnieks.
Vērtējot klubus Cēsīs un citviet Vidzemē, Ģirts teic, ka ciena to klubu īpašniekus, kuri savu nozari pārstāv kvalitatīvi un domā par attīstību. Nenoliedzami, daudzo gadu laikā, kopš Ģirts spēlē ballītes, daudzi klubi ir aizvērti, citi nākuši klāt. Ir mainījušās arī tehniskas lietas. Vislielākais sasniegums ir tehnoloģiju attīstība, kas atvieglo dīdžeju darbu.
“Kādreiz uz ballīti dīdžejs devās ar lielu somu. Lika plates un meklēja katrā to dziesmu, ko vēlas atskaņot. Tagad visas dziesmas ir datorā, atliek tik uzrakstīt dziesmas pirmo burtu, tā izlec. Tāpat gaismas, pastiprinātāji – ja kādreiz to aprīkojumu veda lielā kravas busā, tad tagad visu var ātri, ērti un kompakti salikt vieglajā mašīnā,” stāsta Ģirts un atminas, kā kādreiz diskotēkās taisīti dūmi: “Aiz pastiprinātāja stāvēja parastā elektriskā plītiņa, uz tās uzkarsēja virtuves pannu un lēja virsū īpaši smakojošu šķidrumu. Dūmi bija milzīgi, bet smārds arī. Mūsdienās gan izmanto pat bezvadu dūmu, burbuļu mašīnas un kādas tik vēl ne.”
Vaicāts, kādu grupu vai dīdžeju vēlētos aicināt uz savu ballīti, Ģirts smaidot teic, ka to nemaz nevar atļauties.
“Es gribētu, lai kādā mana mūža lielākajā ballītē uzspēlē vācu grupa “Depeche Mode” un vakara daļā “Enigma”. Bet reālāk laikam ir tas, ka es pats saviem draugiem par prieku uzspēlētu. Man tas patīk, un zinu, ka to varu izdarīt lieliski,” saka dīdžejs Ģirts Jaunzems. Liene Lote Grizāne
Komentāri