Lai arī divas trešdaļas Latvijas jauniešu ikdienā cenšas būt fiziski aktīvi un ārpus skolas sporto vai aktīvi atpūšas vismaz divas reizes nedēļā, vairāk nekā puse jeb 57% norāda, ka vēlas to darīt biežāk, – secināts “Narvesen” jauniešu projektu konkursa “Diena kā piedzīvojums” veiktajā aptaujā. Kā informē “Narvesen” sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Kupše, vienlaikus populārāko brīvā laika aktivitāšu topā dominē TV skatīšanās un sērfošana internetā, bet paši jaunieši norāda uz bezmaksas sporta aktivitāšu pieejamības un motivācijas trūkumu. Tikai piektā daļa jauniešu atzīst, ka viņu dzīvesvietas apkārtnē ir motivējoša vide aktīvam dzīvesveidam un kā būtiskākie priekšnosacījumi situācijas uzlabošanai tiek minēti bezmaksas sporta laukumu pieejamība un atbilstošu aktivitāšu piedāvājums no sporta un jauniešu organizācijām. Tāpēc jau otro gadu projektu konkursa “Diena kā piedzīvojums” ietvaros, interneta vietnē www.narvesen.lv/piedzivojums, līdz 27. maijam iedzīvotāji var izvēlēties katram Latvijas reģionam vienu aktuālāko projektu jauniešu aktīva dzīvesveida veicināšanai. Kopumā tiks noteiktas piecas labākās idejas par jaunu sporta laukumu, skeitparku, ielu vingrošanas laukumu vai citu aktīvu dzīvesveidu veicinošu projektu īstenošanu, kuras saņems 10 000 eiro finansējumu.
Sportiskākie jaunieši dzīvo reģionos, kuros pieejamas plašas bezmaksas iespējas nodarboties ar sportu un ir aktīvi sporta vai jauniešu centri, kas rūpējas par kvalitatīvu brīvā laika aktivitāšu piedāvājumu. Ar bezmaksas sporta aktivitāšu pieejamību visapmierinātākie ir jaunieši Vidzemes un Rīgas reģionā, kur attiecīgi vismaz divas un vairāk reizes nedēļā sporto 81% un 78% jauniešu. Trešajā vietā ierindojas Rīgas jaunieši, no kuriem divas trešdaļas ārpus skolas regulāri sporto vai aktīvi atpūšas.
Pārējos reģionos situācija ir sliktāka. Piemēram Latgalē un Zemgalē 28% jauniešu uzsver, ka tiem dzīvesvietas tuvumā nav pietiekoši plašs bezmaksas sporta aktivitāšu vai aktīvās atpūtas piedāvājums. Šāda tendence iespējams var izskaidrot, to, ka konkursā “Diena kā piedzīvojums” tieši no Latgales tiek pieteikts lielākais projektu skaits. Savukārt Kurzemē uz šādu iespēju trūkumu norāda 14% jauniešu. Attiecīgi šajos reģionos vien nedaudz vairāk nekā puse jauniešu regulāri nodarbojas ar papildu fiziskajām aktivitātēm ārpus skolas.
Atbildot par savām iecienītākajām aktivitātēm no skolas brīvajā laikā, jaunieši pirmajās divās vietās pārliecinoši ierindo tādas nodarbes kā filmu un seriālu skatīšanos un sērfošana internetā vai sazināšanās ar draugiem sociālajos tīklos. Fiziskās aktivitātes un treniņi kādā sporta veidā ir trešā populārākā aktivitāte. Interesanti, ka kopā ar ģimeni kvalitatīvā brīvā laika pavadīšanā iesaistās vien 15% aptaujāto. Vienlaikus tieši draugu un ģimenes atbalsts un piemērs tam, kā aizraujoši pavadīt brīvo laiku veselīgās nodarbēs ir ļoti būtisks. To uzsver arī aptaujātie jaunieši un 27% atzīst, ka līdzcilvēku biežāka sportošana motivētu arī viņus pašus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam.
Lai motivētu jauniešus ikdienā būt fiziski aktīviem un veidotu aktīvam dzīvesveidam piemērotu vidi, jau otro gadu “Narvesen” sadarbībā ar jauniešu organizāciju “Avantis” rīko jauniešu projektu konkursu Diena kā piedzīvojums. Konkursā tiek apkopotas labākās jauniešu organizāciju idejas aktīva dzīvesveida veicināšanai, kuras sacenšas balsojumā, lai pieci labākie projekti saņemtu 10 000 eiro finansējumu to īstenošanai. Konkursu atbalsta radio “Star FM” un banka “Citadele”.
Vidzemes reģionā kā labākie aktīva dzīvesveida veicināšanas projekti fināla balsojumā piedalās sporta aktivitāšu centra teritorijas labiekārtošana Gulbenē, ko pieteica biedrība “Gulces Gēns”, āra tenisa galda izveide Valmierā, ko plāno realizēt Valmieras Jaunatnes centrs „Vinda”. Kā arī badmintona laukuma izveide Kusā, Aronas pagastā – pieteicējs biedrība „Aronas pīlādzis, velo braucienu organizēšana jauniešiem, ko vēlas realizēt Ropažu novada pašvaldības Sociālais dienests un āra trenažieru laukuma izveide Madonas novadā, ko pieteica biedrība “Ozols un Zīle”. Aptauja par jauniešu ārpusskolas aktivitātēm un aktīva dzīvesveidu veicinošas vides pieejamību veikta 2015. gada pavasarī, aptaujājot bērnus un jauniešus vecumā no 9 līdz 25 gadiem visos Latvijas reģionos. Sagatavojusi Anda Dzenža
Komentāri