Cēsīs jau divus gadus darbojas mākslas telpa Mala. Tā ir vieta, kur var iegādāties Latvijas dizaina preces un suvenīrus, kā arī vienkārši baudīt senas mājas īpašo auru, pasūtot tasīti kafijas. Regulāri Malā tiek organizēti dažādi pasākumi, kas pulcē ne tikai cēsniekus, bet ļaudis no Rīgas un citām Latvijas pilsētām.
Īpašās vietas saimniece Līva Graudiņa “Druvai” norāda, ka Rīgā ļoti daudzi zina, kas ir Mala. Turklāt tieši daudzi rīdzinieki regulāri brauc baudīt īpašo Cēsu sajūtu un labo noskaņojumu. Līva ir rīdziniece, kura pirms diviem gadiem pārvācās dzīvot uz Cēsīm, kas viņai vienmēr šķitusi skaista un īpaša pilsēta. Arī mākslas telpa Mala jau svin divu gadu jubileju.
“Mans sapnis bija radīt vietu, kur pulcējas cilvēki, kam ir līdzīgas intereses. Nekad neesmu vēlējusies, lai Mala kļūtu par vietu, kur pulcējas visi,” teic Līva, atklājot, ka ir gleznotāja un pavisam noteikti ļoti mākslinieciska dvēsele, kurai Cēsīs dzīvot ir viegli. Viņai spārnus dod arī pati Mala, kurā strādājot, viņa nežēlo ne savu laiku, ne enerģiju.
“Mala nevarētu būt naudas darbs. Šai vietai pieder mana sirds. Ar prieku organizēju dažādus pasākumus. Ar prieku uzņemam ciemiņus,” teic Līva.
Viņa atzīst, ka ļoti priecājas par Cēsīm, kuras pēdējos gados piedzīvojušas milzīgas pozitīvas pārmaiņas. Līva nesaprotot tos cēsniekus, kuri nemitīgi gaužas, ka pilsētā nekas nenotiek.
“Tā tas tiešām nav. Pilsēta tik daudz ko piedāvā. Turklāt Cēsis par savām mājām kaut vai pēdējo divu gadu laikā sauc tik daudz rīdzinieku, kuri te pārvākušies. Ļoti interesanti un radoši cilvēki. Turklāt, ja salīdzinu Cēsis ar Rīgu, varu sacīt, ka visvairāk atšķiras vide un vērtību sistēma. Man pieņemamākas šķiet Cēsis. Man arī cēsnieki kā cilvēki ir daudz pieņemamāki un tuvāki,” domās dalās Malas saimniece.
Ar viņu kopā apskatot dizaina preču veikaliņā Mala izliktās mantas – apģērbu, dažādus aksesuārus un stila lietas, grāmatiņas un tik daudz ko citu – , abas runājam par to, ka Latvijā jaunās paaudzes dizaina mākslinieki ir fantastiski. Tiek darinātas skaistas lietas.
“Vienmēr esmu teikusi, ka Latvijā dzīvo talantīgi cilvēki. Tomēr padomju laika lielākais zaudējums bija cilvēki, kurus mums atņēma. Tā bija izglītotākā un inteliģentākā tautas daļa. Ir jāpaiet daudziem gadiem, lai mēs kā tauta atkal caur vairākām paaudzēm kļūtu stipra un gudra. Taču, vērtējot mūsdienu jauno paaudzi, jāteic, ka ir fantastiski radītāji. Ir ļoti mākslinieciski cilvēki. Un visvairāk priecē, ka jaunieši nebaidās realizēt savas idejas un uzsākt nelielu uzņēmumu radīšanu,” teic Līva. Viņa priecājas, ka šo divu gadu laikā nācies iepazīties ar daudziem ļoti interesantiem un radošiem cilvēkiem. Tāpat Malas vadīšana likusi daudz ko iemācīties un sevi pilnveidot dažādās jomās.
Jautāta par interesanto nosaukumu, Līva teic, ka sākotnēji vārds “mala” tika piemeklēts vienkārši kā labskanīgs, īss un viegli izrunājams. Taču tikai vēlāk, atverot kafejnīcu un veikaliņu, sākot telpu apdzīvot, viņa pati sapratusi, ka nosaukums ir visai jauks un precīzs.
“Mēs atrodamies it kā Cēsu pilsētas centrā, bet tomēr malā no visiem. Man ļoti patīk mūsu nosaukums, patīk, kā datorgrafiķis izveidoja mūsu logo. Pati gan ilgu laiku nevarēju šo nosaukumu pieņemt. Likās tā kā svešs, bet šobrīd jāsaka, ka Malu nemaz nevaru iedomāties saucamies citā vārdā,” smaidot teic Līva un izrāda “Druvai” telpas. Stāsta, kā mājā saimnieko, kā novērtē tās senatnīgo auru un nebēdā, ka tas viss no pašas prasa milzu daudz darba. Jāteic, ka Līva senajai koka mājai devusi otru elpu. Un viss, kas tur atrodas un notiek, liekas tik organisks un saskaņots.
Savukārt man pašai šķiet, ka Cēsis bez Malas būtu zaudētājas. Piekritīšu Malas saimniecei Līvai un teikšu, ka šī vieta nav domāta katram un visiem. Domāju, ne katrs spēs novērtēt šīs vietas burvību, bet tiem cilvēkiem, kuriem ir īpašs redzējums uz pasauli, Mala ir vienkārši kaut kas unikāls un savs.
Komentāri