Dzērbenietis Jānis Kučinskis šogad uzsāk mācības Priekuļu tehnikumā. Puisis nolēmis apgūt būvnieka profesiju, bet aktīvi darbojas arī sabiedriskajā dzīvē.
Jānis beidzis Taurenes pamatskolu, jau tur bijis visai aktīvs skolnieks, kurš nav varējis nosēdēt malā. Darbojies arī pagasta jauniešu organizācijā, bet šobrīd jau pakāpies daudz augstāk un kopā ar jauniešu organizāciju “Dari, vari” iesaistījies Latvijas Jaunatnes padomē. Tur tiek risinātas dažādas nopietnas problēmas un pat izstrādāti likumu grozījumi, kas skar jauniešu problēmas valstiskā līmenī.
“Neesmu no tiem, kurš gaida, kad man kāds kaut ko iedos rokās. Esmu gatavs pats darīt un radīt. Man patīk iesaistīties pasākumu organizēšanā, patīk iesaistīt jauniešus un motivēt viņus savu brīvo laiku pavadīt lietderīgi. Nesaprotu, kā jaunieši var atpūsties, lietojot alkoholu. Nesaprotu, kā 17 vai 18 gadu vecumā var aizrauties ar zāles pīpēšanu vai citām nejēdzībām. Uzskatu, ka jauniešiem ir ļoti viegli iekrist kārdinājumā, bet pēc tam grūti tikt no tā visa laukā. Esmu daudz centies jauniešus motivēt un iesaistīt dažādos pasākumos. Tad kā atklāsme šiem jauniešiem nāk ideja, ka var taču brīvo laiku pavadīt citādi. Esmu priecīgs un gandarīts par tiem, kuriem esmu parādījis to, ka ir daudz labākas lietas nekā dzeršana,” saka Jānis un norāda – viņam ir skaidrs, ka dzīvē vēlas sasniegt daudz.
“Man šķiet, ka ir būtiski izvirzīt mērķus. Pēc tehnikuma vēlos iestāties augstskolā un pabeigt studijas būvniecības nozarē. Vēlos nākotnē vadīt kādu uzņēmumu un arī pats aktīvi strādāt, jo no darba nebaidos. Domāju, vēl daudz paveikšu Jaunatnes padomē, kuras galvenā darbības joma ir jauniešu interešu aizstāvība nacionālajā un starptautiskajā līmenī ar mērķi uzlabot jauniešu dzīves līmeni Latvijā. Tur kā viceprezidents un interešu aizstāvības programmas direktors darbojas arī nītaurietis Mārtiņš Šteins, kurš ir iedvesmojis daudzus jauniešus. Manuprāt, tieši šādu aktīvu, enerģisku un idejām bagātu cilvēku trūkst laukos,” saka Jānis Kučinskis un bilst, ka ir ļoti labi, ka novados strādā jaunatnes lietu speciālisti un tiek veidoti un uzturēti jauniešu centri. Turklāt Jānis uzsver, ka katrā pagastā ir jābūt jauniešu centram, jo diemžēl jauniešiem ir maz iespēju nokļūt no viena pagasta citā. Lai apmeklētu jauniešu centru citviet, jālūdz vecāku palīdzība, bet vecāki lielākoties ir aizņemti darbos.
“Katrā pagastā ir jaunieši, un nav svarīgi, cik daudz. Arī pieciem, desmit vai piecdesmit jauniešiem ir nepieciešams jauniešu centrs un atbilstošās aktivitātes. Ir jāorganizē sadraudzības pasākumi, sporta spēles un daudz kas cits. Galvenā problēma, ka katastrofāli trūkst līderu, kuri ir gatavi uzņemties jaunieši lietu bīdīšanu pagastā. Turklāt ne kuram katram jaunietim pārējie pagasta jaunieši uzticas. Būt par līderi, kuru atbalsta, ir smalka lieta,” vērtē Jānis, kurš šobrīd kopā ar draugiem organizē pasākumus pat Līvānos. Viņš teic, ka tur ir ļoti atsaucīga pašvaldība, kas motivē un atbalsta jauniešus, lai tiktu organizēti dažādi pasākumi, sacensības.
“Nevēlos novadus salīdzināt, bet daudz kas sākas tieši ar pašvaldības attieksmi pret jauniešiem un jauniešu problēmām. Paveicies tām jauniešu biedrībām, kuras atbalsta. Taču, domāju, daudz spēcīgāki ir tie jaunieši, kuriem varbūt pat nākas pacīnīties un pierādīt, ko un kāpēc dara,” domās dalās Jānis. Tāpat viņš ir pārsteigts, ka no Priekuļu tehnikuma 30 cilvēku grupā neviens nezinot par Jauniešu padomi un teju neviens nav līdz šim darbojies jauniešu aktivitātēs pagastos.
“Tas liecina, ka jauniešiem pašiem vairāk jādara, viņiem jāvēlas kaut ko mainīt vispirms savā pagastā, tad novadā, un tad jau arī varbūt kaut ko labu Latvijas labā izdarīsim,” norāda Jānis.
Jānim ir arī neparasts vaļasprieks – brīvajā laikā viņš uzcep pa kādai gardai kūkai. “Reiz, esot Norvēģijā, pamēģinājām ar draugiem uzcept kūku, man tīri labi sanāca. Tas mani motivēja vēl kādu reizi ko līdzīgu pamēģināt, un tā esmu cepis gan lauku tortes, gan kēksus un pat eklērus. Turklāt cilvēki, kas pagaršo, slavē, un tad atkal rodas vēlēšanās ik pa laikam ko uzcept. Parasti saka, ka manas kūkas ir treknas, bet ļoti garšīgas,” smaidot stāsta Jānis Kučinskis, bet ir visai strikts nostājā, ka ar kūku cepšanu nākotnē gan naudu negribētu pelnīt. Tādēļ aizgājis apgūt vīrišķīgu un praktisku profesiju – būvniecību.
Komentāri