Cik daudz jauniešu ikdienā gan netiek mudināti uzsākt biznesu vai vismaz kļūt par pašnodarbinātajiem, precīzāk sakot, saimnieciskās darbības veicējiem. Sarunā ar 24 gadus veco cēsnieci Ievu Riekstiņu noskaidrojām, cik viegli – vai gluži pretēji – sarežģīti un mulsinoši ir tikt līdz daudzu jautājumu atbildēm. Jauniete ir gatava nodarboties ar šaļļu un citu aksesuāru adīšanu un pārdošanu dizaina preču tirdziņos.
Ieva stāsta, ka to neoficiāli darījusi divus gadus, bet tad nākusi vēlme sakārtot dokumentus, kā prasa valsts likumdošana. Taču nu viņa ir neizpratnē, vai lēmums nebija kļūdains.
“Par saimnieciskās darbības veicēju kļūt var piecās minūtēs, aizejot uz Valsts ieņēmuma dienestu (VID) ar pasi un vēlmi būt godīgai pret valsti. Ja pretim sēž laipna VID darbiniece, tad viss notiek raiti un pozitīvi, kā bija manā gadījumā. Tiesa gan, jau pēc pirmajām piecām minūtēm sapratu, ka ar to viss nebeigsies. Man skaidroja, ka būs nepieciešama kvīšu grāmatiņa, saimnieciskās darbības uzskaites žurnāls, bankas konts un citas lietas. Ar katru minūti arvien vairāk apjuku, jo sapratu, ka ir daudz informācijas, kas jāapgūst,” stāsta Ieva. Viņa bilst, ka Latvijā pietrūkst speciālistu, kuri nesavtīgi palīdzētu topošajiem uzņēmējiem, parādītu aizpildāmās ailes un bez sarkasma atbildētu uz varbūt vienkāršiem un pat muļķīgiem nezinātāja jautājumiem.
“Protams, arī Cēsīs ir iespēja saņemt maksas konsultācijas grāmatvedības jomā, taču ne vienmēr topošajam uzņēmējam ir nauda, lai samaksātu. Palīdzību prasīju draugiem, paziņām, mammas darba grāmatvedei, neskaitāmas reizes arī zvanīju uz VID, kur, protams, atbildes neliedza,” domās dalās Ieva, kura nu jau būs izspraukusies cauri pirmajiem ērkšķiem, bet vēl joprojām netrūkst jautājumu, uz kuriem nepieciešamas atbildes.
“Ļoti priecājos, ka ir daudz vienaudžu, kuri cenšas paši kaut ko uzsākt. Priecājos, ka arī es beidzot varēšu reklamēties un attīstīt savus sociālo tīklu kontus. Varbūt kādam tas liekas sīkums, bet jauniešiem manā vecumā tas ir daudz un nopietni. Priecājos, ka Cēsīs atvēra koprades māju “Skola6″. Ceru, ka tur topošajiem uzņēmējiem tiks organizētas noderīgas lekcijas, semināri vai pieredzes apmaiņas vakari. Domāju, ja pašvaldība un arī valsts vairāk atbalstīs jauniešus, viņi būs iedvesmoti uzsākt biznesu,” domās dalās cēsniece. Viņa teic, ka ir no paaudzes, kurai no pirmās dienas vecāki mācīja būt uzmanīgiem, nesasisties, neiespiest pirkstus durvīs, kas beigās ir ietekmējis arī drosmi uzsākt pašiem kaut ko savu. Viņa vēl, lai Cēsīs ir drosmīgi, uzņēmīgi un stipri jaunieši, kuri nebaidītos būt radoši un uzsāktu savu rūpalu.
Komentāri