Septembris ierasti ir skolēnu ekskursiju laiks, un līdz ar kovida pandēmiju skolas meklē dažādus variantus, kā izglītot bērnus ārpus skolas vides un arī saliedēt ne tikai pēc vasaras, bet arī attālināto mācību garā perioda iepriekšējā mācību gadā.
Cēsu novada Stalbes pamatskolas direktores vietniece mācību darbā Inese Lunte piekrīt, ka rudens ekskursijas un pārgājieni ir gan izzinoši, gan kalpo kā klašu saliedēšanas pasākumi: “Ekskursijās skolēni šoruden dodas, ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus – tikai viena klase kopā ar audzinātāju. Tā kā skolas audzināšanas darba vadmotīvs šogad ir “Pie savas zemes pieturies!”, tad klases iepazīst kādu interesantu vietu tuvākā vai tālākā apkārtnē, saistot to gan ar mācību saturu, gan audzināšanas jautājumiem, gan ekoskolas un veselību veicinošas skolas tēmām. Divu klašu audzēkņi apmeklējuši Burtnieku muižas parku un Vīsraga dabas taku, viena klase apskatīja Duntes muižu un pa Minhauzena Meža taku devās līdz jūrai, savukārt 9.klase izvēlējās kājām doties izpētīt kaimiņu pagasta – Straupes – apkārtni, izstaigāja Lielstraupes pili no drūmajiem pagrabiem līdz pat tornim, piestājot baznīcā, kā arī apskatīja Mazstraupes pili un senās dzirnavas.”
Arī Vecpiebalgas vidusskolas skolēni dodas izzinošās ekskursijās. Jau nedēļas sākumā 10.-12.klašu skolēni mācību braucienā uz Valmieru apmeklēja fantāziju zemi “Neonija ”, iepazīstot neparastu mākslas pasauli, bet dabas un tehnoloģiju parkā “URDA”, piedaloties nodarbībā “Es vidē šodien un rīt”, uzzināja, kā darbojas atkritumu poligons. Tā paplašinājās jauniešu izpratne par atkritumu šķirošanas nozīmi, par apkārtējo vidi ietekmējošiem procesiem. “URDĀ” skolēniem bija iespēja parādīt un papildināt zināšanas par dabas daudzveidību, tās nozīmi. Skolēni devās ceļā pa Dabas taku, tur grupās veica dažādus uzdevumus. Savukārt laboratorijā paplašināja skolā iegūtās teorētiskās zināšanas.
Otrdiena bija ekskursiju diena arī sesto, septīto klašu audzēkņiem. Kopā ar skolotāju Vizbulīti Kalniņu bērni apmeklēja “Latvijas valsts mežu” ekspozīciju Tērvetē, izzināja meža bagātību un daudzveidību, kā arī ar mežsaimniecību saistīto profesiju daudzveidību. Bērni mācījās, kā novērtēt koka īpašības, kā noteikt augsnes skābumu, kā saskaitīt kokus parauglaukumā un aprēķināt koksnes daudzumu hektārā. Uzzināja arī to, kā jākopj jaunaudzes, kā pareizi jāretina mežs, iepazina koksnes produktu daudzveidību un citas zinības. Interesanti bija pašiem rēķināt koka augstumu un noteikt tā vecumu. Izrādās, lai izmērītu koka garumu, pietiek tik ar diviem zariņiem un jāzina pēdas izmērs centimetros. Pēdējais uzdevums bija veidot pašnesošu tiltu pēc Leonardo da Vinči shēmas no dēļiem, bez naglām vai skrūvēm, un pārbaudīt, vai pār to var arī pāriet. Izdevās pāriet visiem!”
Nākamnedēļ astotās un devītās klases audzēkņi dosies iniciatīvas “Latvijas skolas soma” mācību ekskursijā, apmeklējot Līgatni, kur iepazīsies ar izzinošu programmu “Līgatnes papīrfabrika un tās vēsturiskais mantojums”, pēc tam apmeklēs Siguldu, Turaidas muzejrezervātu, kur uzzinās, kā Vidzemē deva uzvārdus.
Raunas pamatskolas direktore Evija Pumpuriņa teic, ka klašu audzinātāji aktīvi plāno skolēnu ekskursijas un pārgājienus: “Arī iepriekšējā mācību gadā klašu ekskursijas notika tieši mācību gada sākumā, kamēr epidemioloģiskā situācija to atļāva. Ekskursiju tematika ir dažāda, bet uzsvars tiek likts uz aktivitātēm ārā. Tā 4. un 5. klase devās pārgājienā, meklējot dažādas vietas Raunā, 5. klase pārgājienu noslēdza ar ugunskuru un pikniku Tanīsa kalnā. Ceturtās klases audzinātāja Ilze Podniece pēc pārgājiena teikusi, ka skolēni to tik ļoti izbaudījuši, ka nav vēlējušies doties mājās un uzkavējās vēl skolā, lai pavadītu laiku ar klases biedriem.”
Ir klases, kas izvēlas tālākus maršrutus: 6. klase septembra beigās dosies pa pēdām vēstures notikumiem Alūksnes pusē, savukārt. 7. klase apmeklēs Salaspili. Arī skolas Drustu struktūrvienībā aktīvi notiek ekskursiju plānošana – 1. un 2. klase ar audzinātāju Sanitu Vašili vakar Auļukalna muižā iepazina, kā cep maizi, savukārt 7.-9. klases skolēni – vides pulciņa dalībnieki – septembrī paspēja ekskursijai uz Latgali izmantot naudas balvu, kuru saņēma 2019. gadā kā konkursa “Mūsu mazais pārgājiens” uzvarētāji interešu izglītības un mazpulku grupā. Skolotājas Ingas Zariņas vadībā skolēni apmeklēja Aglonu, Preiļus un Rēzekni.
Savukārt Līgatnē Jauno Līderu vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Gundega Pētersone atklāj, ka skolotāji patlaban neplāno mācību ekskursijas: “Vienīgais izņēmums ir 6. klases skolēnu līdzdalība “Latvijas valsts mežu” meža apsaimniekošanas norišu demonstrācijā “LVM Meža ekspedīcijā” 21. septembrī Velēnā.” G.Pētersone skaidro, ka maksimāli laiks tiek atvēlēts tradicionālajam mācību procesam, diagnostikas darbiem, lai izprastu, kam turpmāk jāpievērš lielāka uzmanība.
Komentāri