Ejot vai braucot garām Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolai, nu jau pelēcīgajā rudens ainavā redzams košs akcents – krāsām bagāts sienas zīmējums, kurā lasāms arī uzraksts “Raiskums”.
Sienas zīmējums ir rezultāts pagājušās nedēļas nogalē rīkotajai ielu mākslas meistarklasei, kurā mākslinieka Daiņa Rudens vadībā strādāja skolēni un apkaimes jaunieši.
Notikusī meistarklase ir jauna pieredze Raiskuma skolas skolēniem, jauniešiem, kā arī vietējai sabiedrībai kopumā. “Mēs, A.Bieziņa Raiskuma pamatskolas komanda, jau sen domājām, ka jāatrod veids, kā pelēko mūra sienu padarīt dzīvīgāku. Tagad, pateicoties projektam, tā mūsdienīgā veidā ieguvusi jaunas krāsas, bet pats galvenais – skolēniem bija iespēja piedalīties un līdzdarboties šajā procesā. Tas viņiem ļoti daudz ko nozīmē,” stāsta skolas direktore Lolita Žagare.
Meistarklase norisinājās starptautiska projekta “STreet ARt” ietvaros, kur vietējo aktivitāti sadarbībā ar A.Bieziņa Raiskuma pamatskolu īstenoja Pārgaujas apvienības pārvalde. Projekta ietvaros partnerorganizācijas no četrpadsmit valstīm – Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Čehijas, Francijas, Itālijas, Kosovas, Latvijas, Nīderlandes, Portugāles, Polijas, Rumānijas, Serbijas, Slovēnijas un Vācijas – savās pilsētās organizē aktivitātes, lai popularizētu ielu mākslu kā instrumentu pilsoniskās līdzdalības veicināšanai.
“Dalība projektā, kura galvenā tēma un izpausme ir ielu māksla, noteikti bija izaicinājums, ņemot vērā, ka Pārgaujā tā nav ļoti izplatīta. Plānošanas posmā bija dažādas idejas par to, kas varētu būt vietējā aktivitāte. Šāds formāts tika izvēlēts, jo meistarklase akcentē tieši līdzdalību, tās veicināšanu, kā arī dažādu sociālo grupu tikšanos, kopīgu darbošanos un savstarpējas izpratnes veicināšanu,” atklāj Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldes Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Eva Meijere.
Meistarklasē piedalījās arī Kristīne Santa Pētersone no Stalbes, viņa priecīgi dalās sajūtās: “Ielu mākslas meistarklasē pavadīju satriecoši piepildītu laiku. Tā bija iespēja radoši izpausties, iemācīties un apgūt ko jaunu, kā arī paplašināt redzesloku. Manuprāt, mums kopā izdevās lieliski!”
Mākslinieks Dainis Rudens pauž viedokli, ka ielu mākslu varētu saukt par tādu kā risinājumu, kā sabiedrību radināt pie mākslas, jo, piemēram, muzejus un mākslas galerijas apmeklē konkrēta auditorija, bet ielu māksla ir pieejama visiem. “Tā arī strādā kā instruments dažādu sociālu jautājumu risināšanā. Ja padomju laikā fasāžu zīmējumi bija pārsvarā propaganda, ko pēc tam nomainīja reklāmas un banneri, tad šobrīd fasāžu zīmējumi kļūst arvien populārāki un pieprasītāki. To varētu dēvēt arī par tādu kā partizānu mārketingu – tiek uzrunātas ļaužu masas, pausts viedoklis. Pilsētvide ir ļoti jūtīga teritorija attiecībā uz ielu mākslu, ko šobrīd arī ļoti labi varam novērot. Tas ir dialogs, kādu izstāžu zāles neveido. Darbošanās ielu mākslas meistarklasēs nodrošina viedokļa laušanu, izpratnes veicināšanu, komunikāciju. Pusaudžu auditorijai rodas padziļinātāka interese par mākslu. Šādas darbnīcas rada interesi un vēlmi iedziļināties, kā arī atklāt ko jaunu par sevi. Katrā ziņā, kad runa ir par ielu mākslu, neviens nav vienaldzīgs,” stāsta mākslinieks un ielu mākslas meistarklases vadītājs Dainis Rudens.
Apgleznotā siena atrodas līdzās A.Bieziņa pamatskolā nesen iekārtotajai zaļajai klasei, kas paredzēta mācību procesa īstenošanai brīvā dabā. Zīmējumā attēloto uzrakstu “Raiskums”, ko papildina arī meistarklases dalībnieku veidotie burtu motīvi, noteikti varēs integrēt āra mācību nodarbībās.
Komentāri