Jau devīto gadu Latvijas skolās norisinās Karjeras nedēļa, ko rīko Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar partneriem reģionos. Nedēļas ietvaros ir pasākumi, kuriem attālināti var pieslēgties no ikvienas skolas, bet skolas papildus rīko arī savus pasākumus. Šogad Karjeras nedēļā galvenais akcents likts uz informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozari, iepazīstot tās profesiju daudzveidību un nepieciešamās prasmes darbam.
Ņemot vērā pandēmijas ietekmi, centrālie notikumi risinās tiešsaistē, tajos tiek iesaistīti ne tikai skolu jaunieši, bet arī viņu vecāki. Tā pirmdien notika tiešsaistes diskusija vecākiem “Tehnoloģijas ģimenē – draugs vai svešinieks?”, kurā pārrunāja, kādu lomu tehnoloģiju izmantošana ieņem ģimenes ikdienā, kā tas vēlāk var ietekmēt jauniešu karjeras izvēli un kā atbalstīt bērnus tādu nozaru iepazīšanā, kas pašiem vecākiem nav tuvas un pazīstamas.
Otrdien bija diskusija jauniešiem “Iedvesmas stāsti – kā es nokļuvu IKT nozarē?”, bet šodien sākas jauniešu ideju hakatons “Manas karjeras kods”, meklējot atbildes un piedāvājot risinājumus, kā ar mūsdienu tehnoloģiju sniegtajām iespējām efektīvi palīdzēt jauniešiem karjeras izvēlē.
Karjeras nedēļā iesaistās arī Cēsu novada skolas, gan pieslēdzoties centrālajiem pasākumiem, gan rīkojot savus. Divas tiešsaistes tikšanās saviem audzēkņiem sarīkotas Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā. Kā stāsta pedagogs, karjeras konsultants Rigonda Prīse, pirmdien četru kursu audzēkņi tiešsaistē tikās ar tehnikuma beidzēju, puisi no Raunas Emīlu Rozentālu, kurš strādā Šveices IKT uzņēmumā, kas nodarbojas ar telefonu programmu pilnveidošanu. Viņš stāstīja, kā nonācis uzņēmumā, kādām prasmēm, zināšanām jābūt. Galvenā atziņa – cilvēkam jābūt mērķim, uz ko viņš iet.
Pēc tam bija attālināta saruna ar uzņēmuma EKJU valdes locekli Māri Danieku, kurš stāstīja par IKT izmantošanu uzņēmuma darbā, ka darbiniekiem šīs zināšanas arvien vairāk nepieciešamas.
Jautāta par Karjeras nedēļas nepieciešamību, R. Prīse saka, ka par to jārunā visu mācību gadu, tomēr nepieciešami arī pasākumi, kas veltīti vienai jomai. Diemžēl tās pandēmijas apstākļos nevar uzskatīt par pilnvērtīgām.
“Karjeras nedēļas pasākumiem tomēr jānotiek arī klātienē, kad tehnikumā varam uzņemt pamatskolu audzēkņus, paši doties ciemos uz uzņēmumu, jo tieši klātienes sarunas var dot vislielāko pienesumu,” saka R. Prīse.
Aktīvi Karjeras nedēļā iesaistās arī Rāmuļu pamatskolā. Mācību iestādes direktores pienākumu izpildītāja Inga Andersone norāda, ka skola šajā nedēļā vienmēr centusies aptvert iespējami daudz: “Katru dienu notiek kāds pasākums. Sākām ar ievadlekciju par to, kas vispār ir karjera, cik svarīgi domāt par nākotnes profesiju, par IKT lietošanas prasmju nozīmi dažādās jomās. Bērni un vecāki izmantoja iespēju pieslēgties arī piedāvātajām valsts mēroga diskusijām. Vakar skolā bērni spēlēja “Profesiju spēli”. Skolā izlīmējām QR kodus, bērni ar telefoniem skenēja kodus, tā varēja uzzināt par dažādām profesijām, noskaidrot, ko kuras profesijas pārstāvis dara. Šodien bērniem būs nodarbība svaigā gaisā mežā, kur viņi tiksies ar mežsaimnieku Kalvi Kalniņu, bet rīt tiešsaistē tikšanās ar bibliotekāri, lai uzzinātu par šo profesiju.
Mēs būtu vēl aktīvāki, bet pandēmijas laiks to neļauj. Vislabāk jau būtu iespēja tikties ar profesiju pārstāvjiem klātienē, pārrunāt visu aci pret aci. Klātienes tikšanās ir ļoti vajadzīgas, jo profesijas izvēle ir tēma, par kuru jārunā nemitīgi.”
Komentāri