Saistība ar prasību visiem izglītības iestādēs strādājošiem vakcinēties pret “Covid-19” kritiska situācija neveidojas.
Izglītības sfērā strādājošo vidū ir augsti vakcinēšanās pret “Covi-19” rādītāji, tomēr dažā mācību iestādē var nākties meklēt citu darbinieku, jo pedagogi un citi nozarē strādājošie, kas izvēlējušies nevakcinēties, 15. novembrī darbu turpināt nevarēs. Situāciju Cēsu novadā “Druvai” skaidroja Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina. Nenosaucot skolas, bērnudārzus un specialitātes, kurās varētu rasties vakances, L.Kokina vērtēja: “Ir iestādes, kur ir problemātiski nokomplektēt nepieciešamo pirmsskolas audzinātāju skaitu. Pāris vietās arī būs nepieciešami saimnieciskie darbinieki, bet tas būs vieglāk atrisināms jautājums. Lielākais izaicinājums būs nepieciešamo pirmsskolas pedagogu atrašana, jo pirmsskolas pedagogu trūkst hroniski, kā zināms, tieši pirmsskolā nodarbināto vakcinācijas aptvere bija mazāka, salīdzinot ar pārējo izglītības nozari. Runājot par skolām, situācija nav tik satraucoša, jo pedagogus ir iespējams aizvietot.
Aktīvi strādājam ar iestādēm, kur situācija kritiskāka, tā mainās uz labo pusi, jo arī lielākā daļa no tiem, kas līdz šim nebija vakcinējušies, pēc sarunām pārdomā un izlemj vakcinēties. Esam daudz strādājuši, lai izglītības nozares darbinieki turpinātu darbu.”
Kā situāciju vērtē paši izglītības iestādēs strādājošie? “Druva” uzrunāja vairākas mācību iestādes un novada apvienību pārvaldes.
Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolas direktors Andris Sakss saka: “Darbinieki piespiesti vakcinēties, lai varētu strādāt. Viņi strādās. Pamatizglītība pamatskolā tiks nodrošināta, pirmsskolā, kaut ko optimizējot, viss notiks, bet ar mūzikas programmas īstenošanu var būt problēmas.”
Direktors pastāsta, ka patlaban mūzikas stundas jaunākajām klasēm pasniedz aizvietotāja, nākamnedēļ vecākajām klasēm pedagogs vēl nav zināms. Pieci skolas pedagogi līdz šim nav vakcinējušies, tehniskais personāls visi ir potējušies. “Tā katra paša izvēle. Diemžēl uz mediķu konsīliju nevar tikt, lai varētu dabūt apstiprinājumu, ka nedrīkst vakcinēties,” pastāsta A.Sakss un atzīst: “Skola strādās. Pedagogu vidū ir neitrāls mikroklimats, cits citu cenšas atbalstīt. Audzēkņu vecāki ir priecīgi, ka mācības būs klātienē, viņi ir atbalstoši, neviens nav uzsvēris, ka ir svarīgi, vai pedagogi ir vakcinēti. Cik priecīgi un laimīgi, atvērtu sirdi pedagogi ies klasēs, tas cits jautājums. Viņiem bija jāizdara izvēle – vakcinēties, lai strādātu, vai iet prom no darba. ” A.Sakss arī uzsver, ka valdība nav aizdomājusies, ja vakcinēšanās dēļ cilvēki aizies no darba, viņu vietā nebūs, kas nāk.
Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Iveta Zariņa vērtē, ka ir satraukums par to, vai netrūks, kas strādās. Viens pedagogs un viens tehniskais darbinieks skaidri pateikuši, ka nevakcinēsies, un ar viņiem darba attiecības jau izbeigtas, vietā pieņemti citi. Kolektīvā patlaban ir divi nevakcinēti darbinieki. “Viens jau ilgstoši izmanto darba nespēju, pat nevar viņu palaist dīkstāvē, otrs ies dīkstāvē. Ir atrasti jauni darbinieki, kuri gatavi strādāt. Taču, ko viņiem var solīt, cik ilgi būs darbs, jo nav zināms, varbūt darbinieks tomēr potēsies. Uz pagaidu laiku, kad nav zināms, cik tas ilgs, ir grūti kādu atrast,” situāciju raksturo pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja. I.Zariņa, uzsver, ka pats būtiskākais ir vecāku uzticēšanās, viņiem ir svarīgi, lai bērni dārziņā jūtas labi, lai kļūst gudrāki.
Pārgaujas apvienības visās skolās un pirmsskolās mācības notiks, pastāsta apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste Santa Kūlīte: “Nav tādu situāciju, lai kas traucētu. Straupē oktobra sākumā šķita, ka būs problēmas, bet darbinieki mainījuši viedokli. Ja kāds pedagogs aizgājis, viņa vietā ir atrasts cits, kā arī iztiks ar vietējiem resursiem.”
Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolas audzēkņiem nebija pagarinātais brīvlaiks, mācības notiek klātienē jau no 25.oktobra. “Pusotru mēnesi aktīvi sekojam līdzi izmaiņām likumdošanā un informējam tos pedagogus, kuri nav vakcinējušies. Visi tehniskie darbinieki un medicīniskais personāls ir vakcinējušies. Daudz laika ieguldīts sarunās par drošību, veselību un kolektīvo atbildību. Problēmas tiek risinātas. Viens pedagogs tikko uzsāka vakcināciju, daži izdarījuši izvēli nevakcinēties, tāpēc divi pedagogi tiks atstādināti, viens pedagogs slimo, viens iesniedzis atlūgumu. Vietā ir atrasts cits darbinieks, jo laikus tika meklēts risinājums. Protams, žēl, ka profesionāli kolēģi aiziet no darba, bet mācību darbs skolā tiks turpināts ierastajā kārtībā,” stāsta pamatskolas direktore Lolita Žagare.
Taurenes pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Dace Potaša atklāj, ka iestādē darbinieku netrūkst – tie, kuri vēlējās aiziet no darba, ir aizgājuši, viņu vietā ir citi.
“Līdz pēdējam brīdim situācija bija ļoti saspringta, darbinieki aizvien cerēja, ka kaut kas mainīsies. Šonedēļ lielākajai daļai jau ir sadarbspējīgie sertifikāti, nākamnedēļ būs vēl dažiem. Darba attiecības pārtraukuši divi cilvēki – pedagogs un tehniskais darbinieks,” pastāsta vadītāja.
D.Potaša atklāj, ka visu oktobri bijušas psiholoģiski grūtas sarunas ar darbiniekiem. Ar katru runāts vairākas stundas. Šī gaisotne atstājusi iespaidu. “Viegli nebija, bet ar vieglu sirdi saku, ka darbs turpinās. Šajā situācijā arī pedagogiem ļoti nepieciešams psihologs, labi, ka mums vēl pietiek spēka, balstām, uzmundrinām cits citu. Reti kuram ģimenē vai paziņu lokā kāds nav slimojis ar kovidu. Mūsu audzēkņu vecāki ir ļoti saprotoši. Ne brīdi nav izskanējuši pārmetumi par kaut ko, bijušas sarunas par situāciju, kāpēc ir tā, kā nolemts darīt,” saka D.Potaša un uzsver: “Ļoti gribas, lai atkal visiem kolēģiem būtu dzīvesprieks un darba spars, tas uzrāviens, kas vienmēr bijis, lai īstenotu jaunas idejas. Un to mums netrūkst. Gan jau šī situācija beigsies. Bērni mūs gaida smaidīgus, varošus, zinošus.”
Katrā izglītības iestādē situācija cita, taču, ja arī pārliecības dēļ kāds aiziet no darba, nav neiespējami atrast vietā citu.
Jāatgādina arī, ka sākotnēji Ministru kabinets lēma – no 15. novembra visiem valsts pārvaldē, pašvaldībās un to kapitālsabiedrībās, kā arī privātajā sektorā strādājošajiem būs nepieciešams derīgs “Covid-19” vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Šonedēļ, ņemot vērā lielo nodarbināto skaitu, kas vakcināciju uzsākuši, bet to nepagūs pabeigt līdz noteiktajam datumam, valdība lēma, ka publiskajā sektorā nodarbinātie, kuri līdz 15.novembrim būs sākuši vakcinācijas kursu, varēs turpināt pildīt darba pienākumus attālināti vai klātienē un vakcinācijas sertifikāta iegūšanas gala termiņš ir 15.decembris. Līdz tam viņi klātienē varēs turpināt darbu, uzrādot testēšanas sertifikātu, kas ir ne vecāks par 72 stundām.
Komentāri