Laikā, kad palicis pusmēnesis līdz studiju gadu sākumam, Rīgas augstskolas, kurām ir filiāles Cēsīs, redz, ka par tām ir atkal interese. 1. kursos iestājušies ne tikai Vidzemes pilsētu un novadu cilvēki, bet studēt labāk Cēsīs izvēlējušies arī galvaspilsētas iedzīvotāji. Neskatoties uz to, ka jauniešu skaits, kas šogad beidza vidusskolas, ir samazinājies, Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāle sajutusi lielāku interesi par tās piedāvāto iespēju studēt inženierzinātnes ārpus galvaspilsētas. Tātad mācīties klātienē un par valsts budžeta piešķirto finansējumu gribētāji sāk rasties. Cēsīs izvēle dota starp sešām studiju programmām, un vislielākā interese, kā jau varēja gaidīt, ir par jauno programmu “Datorsistēmas”, kuru mācībspēki īstenos kopā ar praktiķiem no uzņēmuma “Draugiem.lv”. Visas 12 no valsts budžeta finansētās vietas tajā ir aizpildījušās, tāpat kā budžeta vietas, lai studētu uzņēmējdarbību un vadīšanu.
Paliekoši neliela interese Vidzemē tiek izrādīta par enerģētiķa profesijas iegūšanu Tehniskās universitātes filiālē Cēsīs. Acīmredzot jaunieši tam neredz tik lielu perspektīvu darba tirgū.
Tagad RTU Cēsu filiāle sākusi uzņemšanu arī neklātienē. Ir jau zināms, ka neklātienē vēlēsies studēt inženierzinātnes no Limbažiem, Valmieras, Gulbenes.
Līdz 15. augustam studentu uzņemšana aktīvi ritējusi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) Cēsu filiālē. Pagājušais gads ir pārspēts, studentu 1. kursos būs vairāk nekā pirms gada. Tagad izsludināta papilduzņemšana un pieteikties varēs tie, kas tomēr vēlas iegūt augstāko izglītību, piemēram, lai iegūtu bakalaura grādu psiholoģijā, studētu uzņēmējdarbību.
Akadēmijas studentu vairums Cēsīs ir topošie pedagogi. “Lielākā daļa jau strādā pirmsskolā, bet, lai tajā darbotos kā pilntiesīgi skolotāji, nevis tikai skolotāju palīgi vai aukles, tad vajadzīga augstākā izglītība, un daudzi atkal nosvērušies šo izglītību iegūt,” RPIVA Cēsu filiāles vadītāja Mārīte Raudziņa tā skaidro studentu pieplūdumu. Līdzās tiem studējošiem, kas jau strādā bērnudārzos, pirmsskolas pedagoga profesiju septembrī sāks arī jaunieši, kuri tikko pabeiguši vidusskolu. “Viņi ir tik aktīvi un apņēmības pilni!” dokumentu iesniegšanā sastaptos raksturo filiāles vadītāja.
Studentu kārtā uzņemtas divas no šīs vasaras A.Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas absolventēm – Alise Ērmane un Alise Ketlere. Abas meitenes studijas apvienos ar darbu, jo mūzikas pedagogi šobrīd Vidzemē ir ļoti pieprasīta specialitāte. “Man būs jāpasniedz mūzikas stundas Rāmuļos, Nītaurē un Smiltenē. Vēl es vadīšu ansambli un mūzikas nodarbības bērnudārzā. Kāpēc man studēt Rīgā, ja, būdama cēsniece, es tepat varu studēt un reizē, mazās skoliņās strādājot, iegūt arī darba pieredzi,” savu izvēli, kuru izdarīt nav bijis grūti, pamato Alise Ērmane. Līdzīgi bijis arī kursa biedrei mūzikas vidusskolā un vārda māsai Alisei. “Jau vidusskolas laikā varēju strādāt izraudzītajā profesijā. Mūzikas skolotāju Vidzemē trūkst. Tas tāpēc, ka kādu laiku jaunieši nevēlējās apgūt šo profesiju, tā nebija iecienīta,” visu apjautusi Alise Ketlere.
Mārīte Raudziņa prognozē, ka katrs no censoņiem var cerēt uz drīzu darba vietas iegūšanu skolās Vidzemē un jau pēc gada diviem saņemt darba piedāvājumu, lai turpmāk darbu pirmsskolā apvienotu ar studijām Cēsīs. “Arī pirmsskolās notiek skolotāju paaudžu maiņa. Rīgas tuvumā šo skolotāju jau pat katastrofāli trūkstot. Arī apkārt Cēsīm ir visai labvēlīgi apstākļi darba atrašanai. Lauki vēl nav izpostīti. Darbs ir un vēlme studēt arī, pie mums nāk pedagogi no Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novada. No augstskolas skatu punkta Valmiera šobrīd strauji attīstās, tajā pieaug jauno ģimeņu skaits, ir daudz bērnu. No Valmieras ik gadu nāk arī studēt gribētāji.”
Filiāles darbinieki Cēsīs konstatē, ka arvien biežāk ceļu uz augstskolu mēro no Pierīgas vai pat pašas Rīgas. No Juglas izdevīgāk braukt uz lekcijām Cēsīs, nevis uz augstskolu Pārdaugavā.
Augusta vidū RPIVA Cēsu filiālē studentu 1. kursos skaits tuvojās simtam. Anita Evarte, pirmsskolas pedagoģe Saulkrastos, kopā ar pāris kolēģēm reizi nedēļā velta laiku studijām Cēsīs: “Man tas ir izdevīgi. Varu studijas apvienot ar darbu divarpus dienas nedēļā.” Studente stāsta, ka Saulkrastos pieprasījums pēc vietām bērnudārzā ir lielāks, nekā pašvaldība šobrīd spēj piedāvāt. Neesot šaubu, ka Saulkrastos pilnas slodzes darbs pirmsskolas skolotāja profesijā būšot, tikai jāstudē, protams, par zināšanu iegūšanu augstskolai jāmaksā. Pilnīgi un galīgi pievērsties pedagoģijai topošā studente izlēmusi, izanalizējot valsts politiku. “Lai ko arī saka par pedagogu algojumu, tendence, kas valstī saistīta ar skolotāju atalgojumu, ir pozitīva.”
Biznesa augstskolas “Turība” Cēsu filiālē Finanšu un grāmatvedības, kā arī Tiesību zinātņu studijā programmās 1. kursa grupas labi nokomplektētas. Filiāles vadītāja Inga Jurševska stāsta, ka interese par šīm studijām ir noturīga no gada uz gadu. Trešā no programmām – Mārketings un tirdzniecība – arī ir guvusi interesi, bet tajā turpina uzņemt studentus. “Mēs cerējām arī uz Viesmīlības servisa programmas atjaunošanu, bet šajā jomā laikam izšķirošo konkurenci sastādīja Vidzemes Augstskola, turp devās studēt gribētāji,” saka I. Juševska un piebilst, ka šoruden ceturtā filiāles programma Cēsīs netiks atvērta.
Savukārt Latvijas teritorija, no kuras ierodas studenti “Turības” Cēsu filiālē, kļuvis plašāka. “Visus gadus studenti pārstāvējuši novadus vēsturiskajā Cēsu rajonā, Cēsis un Valmieru. Tagad piesakās arī studētāji no Limbažiem, sestdienās uz lekcijām turpmāk brauks pat no Jēkabpils un Rīgas. Uzņemtie studenti vecumā no 20 līdz pat 57 gadiem, kad pieredzes darbā jau daudz, bet darba devējs mudinājis studēt, lai būtu papildu zināšanas. “Darba vietas motivēti, cilvēki nonāk augstskolā un tādējādi nostiprina savu vietu darbā, veido labāku karjeru. Inga Jurševska uzsver, ka tālmācībā vairākums ir vecumā no 30 līdz 35 gadiem. Vieni vēlas iegūt ko vairāk par reiz apgūto koledžas izglītību, citu dzīvēs notikušas krasas pārmaiņas, kas radījušas vēlmi iegūt vēl vienu augstāko izglītību, bet nu jau citā jomā.
Biznesa augstskolas “Turība” Cēsu filiālē ziemā bijis lielais izlaidums ar 37 beidzējiem, vēl astoņi studijas pabeiguši pavasarī. Vasara tagad paiet cerībās, ka tikpat daudz studētāju pieteiksies no jauna. Jau saņemto iesniegumu skaits liecina, ka līdz pirmajai studiju dienai 3. septembrī cerības piepildīšoties un Cēsu filiāle studiju gadā vienos vairāk nekā 130 studentus. “Pa kādam studentam jau paņem akadēmisko gadu, lai, piemēram, garāku laiku pastrādātu ārzemēs,” mūsdienu situāciju darba tirgū netieši raksturo Inga Jurševska, “kāds turpretī savā darbā Latvijā ir dabūjis tik lielu darba slodzi, ka nevar turēt līdzi studijās un arī paņem pārtraukumu mācībās.”
Komentāri