“Patlaban mācības Cēsu skolās uzsāks 15 skolas vecumi bērni, viņi skolosies pilsētas skolās. Ir četri bērni, kuri, cik pagaidām zināms, mācās tālmācībā no Ukrainas,” stāsta Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes metodiķe Dzintra Kozaka.
Pirms skolēnu brīvlaika trīs bērni, kas kopā ar vecākiem ieradušies no Ukrainas, pievienojās Cēsu 2.pamatskolas skolēnu pulkam.
“Pie mums pirmais ukraiņu skolnieks nonāca divas dienas pirms brīvlaika, piektdien pievienojās divas meitenes. Kopā skolā ir trīs skolēni no Ukrainas- divi sestajā klasē, viens devītajā klasē,” stāsta skolas direktore Ija Brammane.
Jautāta, kā bērni iejūtas jaunajā vidē un skolā, direktore uzsver, ka svarīgais nav izglītības satura jautājums, bet gan bērnu labsajūta gan skolā, gan pilsētā kopumā. “Šobrīd primārais nav tas, cik labi bērns mācās, kādas ir viņa sekmes, bet gan tas, cik labi un droši viņš jūtas. Mums jādod šiem bērniem iespēja būt sabiedrībā, būt kopā ar vienaudžiem, lai pamazām tās šausmas, ko viņi piedzīvojuši dzimtenē, mazliet notušējas,” tā I.Brammane. “Vērojot sestās klases skolēnus no Ukrainas, var redzēt, ka viņi patiešām vēlas būt starp vienaudžiem, un viņiem ar skolas biedriem ir kopīga valoda.”
Uz jautājumu, kā bērni sazinās – angļu vai krievu valodā, direktore atbild, ka tas ir individuāli – kāds bērns labāk pārzina angļu, bet cits krievu valodu. Skolā katrā klasē ir kāds, kurš var sarunāties vienā vai otrā valodā, tas pats attiecas arī uz pedagogiem. “Ir skolotāji, kas prot vienu vai otru, varbūt vairāk krievu valodu, tomēr šajā ziņā problēmu nav. Gribu uzsvērt, ka ukraiņu skolēniem ļoti liels atbalsts ar savu līdzjūtīgo attieksmi ir tieši klases biedri,” piebilst direktore.
I.Bramane pastāstīja, ka viena no ukraiņu ģimenēm skolu uzrunāja pati, bet otrai mācību iestādi kā pašreizējai dzīvesvietai tuvāko ieteica Izglītības pārvalde.
Pirmsskolas izglītības iestāžu pakalpojums no Ukrainas kara atbēgušajām ģimenēm, kas ieradušās Cēsu novadā, bijis vajadzīgs divos gadījumos. “Viens bērnudārza vecuma bērns, kuram ir seši gadi, apmeklēs pilsētas bērnudārzu, viens četrgadnieks – Dzērbenes skolas pirmsskolas grupu. Pilsētas bērnudārzos patlaban vietu nav,ja ukraiņu ģimenēm būs pirmsskolas vecuma bērni un vajadzēs vietas bērnudārzā, nāksies šo jautājumu risināt. Satraukuma gan nav – ar situāciju labi tiekam galā,” saka Dz.Kozaka.
Komentāri