Kas ir līderis, kā līderi var pazīt pēc noteiktām darbībām sabiedrībā? Un kādas īpašības katram pilnveidot, lai veidotu un stiprinātu līderību sevī, to jau trešo gadu var izzināt Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas (DACVĢ) īstenotajā iniciatīvā “Jauno līderu akadēmija”.
Patlaban turpinās “Jauno līderu akadēmijas nodarbības” 10. – 12. klašu skolēniem. “Mēs ar kolēģi Edgaru Plētienu sapratām, ka esošajā mācību saturā skolēniem pietrūkst sarunas, metodes un paņēmieni, kā uzlabot personīgo efektivitāti. Gribējām šīs zināšanas nodot tālāk. Par pamatu nodarbību veidošanai izmantojam Stīvena Koveja grāmatā “7 efektīvu cilvēku paradumi” izstrādāto metodiku,” paskaidro DACVĢ direktors Oskars Kaulēns, viens no iniciatīvas autoriem. Viņš stāsta, ka “Jauno līderu akadēmijas” nodarbībās pedagogu pavadībā jaunieši aplūko katru no grāmatā aprakstītajiem septiņiem paradumiem, ar dažādiem uzdevumiem trenējas atpazīst šos paradumus citu cilvēku rīcībā vai konkrētās situācijās. “Tāda personīga refleksija palīdz skolēniem domāt par to, vai viņi šos paradumus ikdienā īsteno vai kā tos sākt īstenot,” piebilst direktors. Viņš stāsta, ka šī iniciatīva aizsākta kā slēgts pasākums tikai DACVĢ skolēniem, tomēr iepriekšējā gadā neesot bijusi tik liela atsaucība kā sākumā, tāpēc lemts par labu atvērt durvis jebkuram Latvijas vidusskolēnam.
“Pagājušajā gadā to darījām attālināti, bet šogad, tā kā dalībnieku ir tiešām daudz, pasākumus rīkojam tikai klātienē,” teic O.Kaulēns. “Nodarbību sākumā runājam par to, kas vispār ir līderis, kā līderi var pazīt pēc noteiktām darbībām sabiedrībā. Tāpat apskatām jautājumu par to, kas ir emocionālā inteliģence, emociju vadīšana, radošā domāšana. Mēs pievienojam arī daudz cita satura, ne tikai S.Koveja “7 paņēmienus”. Tiekamies divas reizes mēnesī uz pusotru līdz divām stundām, nodarbībās ejam cauri šīm stratēģijām, paņēmieniem.”
Nodarbības notiek pēc stundām kā ārpusklases interešu izglītības iespēja. “Uz nodarbībām nāk skolēni, kam ir personīga motivācija apgūt kaut ko ārpus mācību vielas, un jauniešu aktivitāte pierāda, ka vēlme un interese apgūt citu, plašāku saturu viņiem patiešām ir,” teic skolas direktors un iniciatīvas autors. Jautāts, cik ilgi plānots “Jauno līderu akadēmijas” nodarbības rīkot, O.Kaulēns teic, ka visu mācību gadu līdz pat pavasarim. “Tāpat mēs organizējam arī tā saucamās “līderu sarunas”, kur mācību gada laikā pie mums viesojas vismaz trīs sabiedrībā zināmi cilvēki. Piemēram, iepriekšējos gados pie mums ciemojies Renārs Kaupers, Mārtiņš Staķis, Jānis Rozenbergs, vairāki Saeimas deputāti. Cilvēki dalās ar to, kādas bijušas viņu profesionālās darbības, kas palīdzējušas nonākt tur, kur patlaban savā karjerā atrodas. Tāpat gada beigās apspriežam, pārrunājam, kā gads aizvadīts un ko esam jaunu apguvuši, kas bijis vērtīgākais,” stāsta O.Kaulēns.
Patlaban aktīvi akadēmijas nodarbībās piedalās kādi piecpadsmit apmeklētāji,bet skaits mainās, jo ne katram ir iespēja ieplānot laiku uz pilnīgi visām nodarbībām. Ģimnāzijas direktors atzīst, ka tas neesot liels trūkums, jo nodarbības veidotas tā, ka varot pievienoties arī vēlāk – pat ja kāda reize ir izlaista. “Esam aicinājuši nodarbībās piedalīties arī skolotājus, jo arī viņiem piedāvātais saturs var ļoti noderēt ikdienas darbā,” saka idejas autors. “Šī ir mūsu oriģinālā ideja, vienīgais, ko esam aizguvuši, ir jau minētās idejas par septiņiem efektīvu cilvēku paņēmieniem. Būtībā jāsaka, ka Latvijā mēs varētu būt pat vienīgā skola, kas īsteno šāda veida nodarbības pati ar saviem iekšējiem resursiem.”
Komentāri