Vecpiebalgas vidusskolas mākslas pedagogi apguvuši sietspiedes tehniku. Jaunumu izmanto dažādos skolas projektos, radot skaistas lietas.
Sietspiedes tehniku apguvušas trīs Vecpiebalgas vidusskolas pedagoģes – Sanita Cimdiņa, Iveta Ērgle un Vita Miķelsone – , kas mācību iestādē īsteno arī profesionālās ievirzes izglītības programmu “Vizuāli plastiskā māksla”. Nupat, īsi pirms Ziemassvētkiem, šis paņēmiens arī likts lietā skolā, gatavojot dāvanu maisiņus. “Mēs jauno tehniku mācījāmies pašā septembra sākumā. Nu bija laiks sākt to izmantot praksē skolā,” par jauno iemaņu pielietošanu stāsta vizuālās mākslas skolotāja I.Ērgle.
“Pirmais mēģinājums bija visnotaļ laikietilpīgs. Mācības – tā ir viena lieta, bet, kad pašam jāizdara pilnīgi viss, tas ir pavisam kas cits,” smaidot pieredzē dalās I.Ērgle. “Mums jau vairāku gadu garumā ir sadarbība ar dažādām iestādēm Vecpiebalgā, tai skaitā kultūras namu, bet tagad sadarbojāmies ar pirmsskolas izglītības iestādi “Mazputniņš”. Nolēmām izgatavot dāvanu maisiņus, uz kuriem varētu izmēģināt jaunapgūto sietspiedes tehniku.”
Šajā Ziemassvētku projektā Iveta Ērgle gan darbojusies viena. “Jāsaka, nemaz tik viegli negāja. Pirmajai kārtai biju uzklājusi pārāk biezu emulsijas slāni. Tas gaismošanas procesā sakalta, zīmējums/trafarets neizgaismojās, un man neizdevās sasniegt iecerēto,” par neveiksmēm pirmajos mēģinājumos stāsta skolotāja. Viņa atzīst, ka šis sietspiedes tehnikas process ir ļoti niansēts, ir svarīgi, kā tur kausiņu, cik biezu klāj krāsas kārtu un citas detaļas. “Svarīgi ir visi faktori, arī izgaismošanas process – cik tuvu ir lampa, vai tā ir pietiekami jaudīga. Tā kā pirmais mēģinājums bija neveiksmīgs, meklēju palīgus. Piezvanīju pasniedzējiem Rīgā, pastāstīju par savām kļūdām, pēc tam meklēju palīgus vietējā mērogā. Atbrauca meistare no Dzērbenes, kas palīdzēja saprast, ko biju izdarījusi nepareizi.” Skolotāja arī stāsta, ka pavasarī iecerēts izgatavot atstarojošās vestītes bērniem.
Sietspiedes tehnikas izmantošanai no skolas budžeta iegādātas vajadzīgās lietas. “Tā nav ne dārga, ne ietilpīga iekārta. Tas ir siets A3 izmērā, krāsa, emulsija, kausiņš, emulsijas noņēmējs. Iekārta nav liela, to var viegli ielikt plauktā.”
Šo mākslas tehniku ir iespēja apgūt arī skolēniem, un I.Ērgle teic, ka tas bijis primārais nosacījums, kāpēc skolotājas devušās mācīties: “Tas patlaban ir populārākais apdrukas veids. Jebkurā skolas projektā varam to izmantot, ko arī labprāt darām.”
Komentāri