Vecpiebalgas vidusskolas atbalsta biedrība, iebilstot Cēsu novada domes iecerei reorganizēt vidusskolu par pamatskolu, ar vēstuli vērsās pie Valsts prezidenta, Tiesībsarga, Latvijas Pašvaldību savienības, Izglītības un zinātnes ministrijas un Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas. Tajā atspoguļots vidusskolas pastāvēšanu atbalstošās daļas viedoklis. Vēstulē vecpiebaldzēni skaidroja situāciju laukos, par attālumu līdz tuvākajai skolai un izglītības pieejamību nākotnē, par vidusskolas vietu un lomu pagastā un apkaimē, par lauku iztukšošanos. Tiek arī uzsvērts, “ja nebūs vidusskolas, nebūs nekādu kultūrvēsturisko zemju, jo zeme bez patriotiski noskaņotiem iedzīvotājiem nevar pastāvēt”.
Biedrība saņēma atbildes no Valsts prezidenta un Tiesībsarga, bet Saeimas komisija vecpiebaldzēnus aicināja uz tikšanos klātienē. Tajā piedalījās biedrības pārstāvji Ligita Zemberga – Zeltiņa un Reinis Rāvietis, vidusskolas direktore Ilona Strelkova. Direktore deputātiem atgādināja, kaut nav veikta izpēte, kā iepriekšējā pirms nepilniem pieciem gadiem veiktā skolu tīkla sakārtošana ietekmējusi pagastu ilgtspējīgu attīstību un iedzīvotāju dzīves kvalitāti, nav veikti nekādi aprēķini, cik liels būs un vai vispār būs kāds finansiāls ieguvums pašvaldībai, Cēsu dome vidusskolu vēlas reorganizēt par pamatskolu. Gan pašvaldības, gan Izglītības un zinātnes ministrijas galvenais arguments par labu reorganizācijai ir nelielais skolēnu skaits un pieticīgais CE indekss, bet netiek ņemts vērā, ka aiz šiem skaitļiem stāv cilvēki – bērni un viņu ģimenes. “Mūsu viedokli un argumentus Saeimas deputātu komisija uzklausīja. Tās vadītājs Uģis Mitrevics uzsvēra, ka ministrijai jāturpina diskusija ar visām iesaistītajām pusēm – skolām, pašvaldībām – un jāpārskata risinājumi, lai nerastos jaunas problēmas. Kaut vai skolēnu ceļā pavadītais laiks uz skolu un mājām, interešu izglītības pieejamību,” pastāsta I.Strelkova un uzsver, ka labi redzams, kas notiek Inešos, kur skolas nav un pagasta dzīve apsīkusi. Sērmūkšos situācija tāda pati.
“Mēs ceram, ka mūs ne tikai uzklausīja, bet arī sapratīs. Jau šobrīd bez matemātiskajiem aprēķiniem un pagasta iedzīvotāju labklājības līmeņa izpētes ir skaidrs, ka, reorganizējot Vecpiebalgas vidusskolu un citas lauku skolas, netiek ņemtas vērā bērnu un viņu vecāku intereses un vajadzības, tiek radīti nopietni draudi lauku teritoriju ilgtspējīgai attīstībai,” saka direktore un uzsver, ka biedrība, vidusskolas kolektīvs, skolēnu vecāki analizē dažādas iespējas un meklē risinājumus, lai vidusskola pastāvētu.
Savukārt Tiesībsargs norādījis, ka “vidējās izglītības iegūšana, kaut arī ļoti vēlama un atbilstoša jauniešu interesēm, nav obligāta. Tiesībsargam nav pamata šobrīd konstatēt labas pārvaldības vai bērnu tiesību aizsardzības principu pārkāpumu”. Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis savukārt atgādina, ka “pašvaldību rīcība, plānojot skolu tīkla optimizēšanas iespējas, vērtējama pozitīvi, jo ne tikai ļaus tām efektīvāk izlietot pieejamos finanšu līdzekļus, bet arī sniegs labākos risinājumus ilgtermiņa attīstībai”.
Komentāri