Nedēļu Cēsīs “Erasmus+” projektā astoņi jaunieši no Spānijas kopā ar tikpat vienaudžiem no Latvijas saturīgi pavadīja laiku, cits citu iepazina, mācījās dzīvot veselīgi. Projekts “Sports un daba ir cerība” kopā saveda 16 jauniešus, 13 līdz 17 gadus vecus. Jaunieši diskutēja par dažādām tēmām, apmeklēja muzejus, devās braucienā ar plostu pa Gauju, pastaigās, daudz laika pavadīja dabā. Būtiskākais, par ko tika runāts, bija veselība, alkohola un narkotiku problēmas. “Mūsu vidū ir jaunieši, kuriem ir dažādas problēmas. Tādi ir gan latvieši, gan spāņi,” pastāsta biedrības vadītāja Sarma Brauna. Viņa atzīst, ka jauniešiem svarīgi redzēt, ka dzīve nekur nav tikai viegla, ka ir problēmas un tās jārisina, un, ja dara, var arī izdarīt.
“Ļoti dziļas bija diskusijas par narkotiku un alkohola lietošanu. Ja mums lielākas problēmas sagādā alkohols, spāņu jauniešiem tās ir narkotikas. Ir svarīgi jaunietim iemācīt pazīt riskus, dažādas situācijas, kritiski padomāt, nepakļauties sabiedrības un reklāmas spiedienam,” stāsta Sarma Brauna un piebilst, ka bijis interesanti dzirdēt, kā jaunieši vērtē reklāmas, kurās neuzkrītoši tiek reklamēts alkohols. Kopā viņi mācījās saredzēt to, kas nav pateikts līdz galam, ieraudzīt asociācijas, kas mudina pamēģināt atkarību veicinošās vielas. “Alkohola un tabakas reklāma ir integrēta presē, televīzijā. Smalks stils – tas ir alkohols un cigaretes. Piemēram, aicinājums “Brauciet uz Spāniju, baudiet vīnu un atpūtu!”. Izrādās, aviokompāniju reklāmās tiek ļoti daudz rādīti alkoholiskie dzērieni. Tas viss netieši ietekmē,” pārdomās dalās projekta “Sports un daba ir cerība” vadītāja, uzsverot, ka būtiska ietekme ir arī draugiem, viņu spiedienam, kuram jāspēj pretoties, lai neiesaistītos.
“Te ir interesanti. Gūstu informāciju, kādas var būt sekas, lietojot atkarību veicinošas vielas, kā dzīvot veselīgi,” pastāsta cēsnieks Usmans Hans un uzsver, ka ar spāņu jauniešiem saprotas lieliski, jo pats var sarunāties latviski, krieviski, angliski, kā arī mācās vācu valodu. “Mums daudzas intereses ir līdzīgas,” bilst Usmans, bet vienaudzis no Spānijas Huans Toress Montero ir priecīgs, ka var iepazīties ar jauniem draugiem. izbaudīt laiku, daba gan te citāda nekā Spānijā.
Projekta dalībniece Aleksandra Brauna atzīst, ka spāņi ir atvērti, draudzīgi. “Mums, latviešiem, vajag laiku, lai sadraudzētos. Vienmēr sākumā ir ledus, kuram jāizkūst. Spāņi vairāk dejo, dzied, viņiem patīk mūzika, šķiet, vieglāk dzīvo,” pārdomās dalās Aleksandra, bet spāniete Ivonna Peress uzsver, ka spāņi ir pārliecinātāki, drošāki. “Brīžam traucē valodas barjera, jo viņi ne visai grib runāt angliski, daļa prot tikai spāņu valodu,” saka projekta dalībnieks Aleksandrs Rubīns un izsaka prieku, ka ar vienaudžiem ir daudz kopīga, kaut vai sports.
“Šis ir viens no retajiem projektiem, kurā iesaistījušies arī jaunieši, kuri neprot angļu valodu. Tādi ir arī mums. Bet viņi saprotas, ir gandarījums, ka kautrīgie atveras, iesaistās, ir ieinteresēti,” vērtē projekta vadītāja.
Četri latviešu puiši un četras meitenes arī gādā, lai spāņi te justos labi un uzzinātu iespējami daudz. Ik dienu ar biedrības “Jaunatne par” brīvprātīgo palīdzību projekta dalībniekiem tiek gatavotas maltītes, tāds ēdiens, kādu ēd mājās. “Latvieši ēd garšīgi,” slavē spānis Huans.
“Katru dienu jaunieši izsaka savu vērtējumu par to, kā aizvadīts laiks, ko uzzinājuši, iemācījušies, kas paliks atmiņā. Interesanti ir lasīt, ko viņi katrs gatavs dot citiem un saņemt pretī – idejas, zināšanas par veselību, dzīvesveidu, mācīt angļu valodu, cieņu pret citiem,” pastāsta Sarma Brauna un atgādina, ka katrs jaunietis ir uzaicināts iesaistīties projektā, katrs ir gan ņēmējs, gan devējs citiem.
Septembra sākumā astoņi latvieši brauks uz Spāniju. Nu jau pie draugiem.
“Ceru, ka paradumi, kurus te veidojām, par ko runājām, lai dzīvotu veselīgi, jauniešos paliks,” bilst Sarma Brauna, uzsverot, ka vienaudžu kopīgi pavadītais laiks, nopietnās sarunas, diskusijas, pārrunas liek pārvērtēt to, ko dari nepareizi un sev kaitē. “Gaidu braucienu uz Spāniju,” saka Zita Rubene.
Raksta autore: Sarmīte Feldmane
Komentāri