Plaši zināms, ka tieši bērnībā un pusaudža gados pieredzētais atbalsojas dzīves tālākajos ceļos. Tieši tādēļ jo interesantāka šķiet doma, ko atcerēsies Vecpiebalgas skolēni, kuri šajā mācību gadā brīvo laiku vietējā Jauniešu iniciatīvas centrā “Balgas strops” pavada spēlēs, sarunās un kopīgās aktivitātēs ar dzīvespriecīgo portugāli Tomasu Likfoldu.
Ar Tomasu “Druva” tiekas viesim nu jau ierastajā vidē – “Balgas stropa” košajās telpās -, jo kopš pagājušā gada septembra 26 gadus vecais puisis no Portu ir brīvprātīgais darbinieks tieši šajā jauniešu centrā. Vecpiebalgu kā vietu dalībai starptautiskajā projektā Tomass izvēlējies mērķtiecīgi, jo gribējis ne tikai gūt jaunu brīvprātīga darba pieredzi, bet vienlaikus, tālāku akadēmisku mērķu vārdā, vēlējies tuvāk iepazīt arī dzīvi un norises mazāk apdzīvotā reģionā, turklāt iepriekš neiepazītā vidē.
Tomass dzimis un uzaudzis gleznainajā ostas pilsētiņā pie Atlantijas okeāna Portu, kur dzīvesvietai tuvākā bijusi izglītības iestāde ar spēcīgām saiknēm vācu kultūrā. Labās vācu valodas zināšanas un tur apgūtais pavērtu iespēju Tomasam apsvērt tālākās mācības vai karjeras pagriezienus arī Vācijā, tomēr puisis atzīst – lai arī bagāta, tomēr šī kultūra nav viņa raksturam tuva un ilgstoši dzīvot Vācijā laikam nevarētu.
Ieguvis bakalaura grādu ekonomikā, jaunietis – netipiski, salīdzinot ar vidējo ekonomikas zinību studentu Latvijā, – apliecina interesi un pat degsmi izzināt, kā ekonomiskie procesi ietekmē dažādas valstis un sabiedrības. Tā kā ir iecere iegūt arī maģistra grādu, specializējoties tā sauktajā attīstības ekonomikā jeb ekonomikas aspektos, kas vērojami valstīs ar salīdzinājumā zemāku ienākuma līmeni, tad drosmīgais jaunietis pieņēmis lēmumu vispirms klātienē izbaudīt pēc iespējas atšķirīgākus dzīves apstākļus un kultūras. Piemēram, viņš, veicot brīvprātīgā darbu, aptuveni pusgadu bijis skolotājs Indijā, guvis neaizmirstamus iespaidus, vien nožēlo, ka nav izdevies apceļot eksotisko valsti arī kā tūristam. Meklējot jaunas pieredzes iespējas, projekta “Erasmus+” piedāvājumā Tomasam iepatikusies Vecpiebalga lauku vides un mazās apdzīvotības dēļ. “Es gan laikam iepriekš tiku iztēlojies, ka tas būs kaut kas līdzīgs nelielam ciematam ar tādu kā koncentrētu centru. Taču ieraudzīju ko citu, te vairāk ir tā – viena māja ar zemi, tad vēl viena un atkal pēc liela gabala – vēl kāda,” atklāsmēs par Latvijas laukos tik izplatītajām viensētām dalās jaunais portugālis, apliecinot, ka gūst šeit ļoti pozitīvas emocijas un iespaidus darbā un sadzīvē.
Ļoti jauka un produktīva bijusi arī sadarbība pirmajā mācību pusgadā, kad jauniešu centrā brīvprātīgi darbojusies arī meitene no Grieķijas. “Viņai ļoti labi padevās komunikācija ar pašiem jaunākajiem bērniem, kuri nerunā pat angliski, savukārt man vieglāk iet ar vecākajiem,” stāsta Tomass, norādot, ka visbiežāk skolēni pēc mācību stundām centrā vēlas uzspēlēt galda tenisu vai kādu no plašā klāstā rodamajām galda spēlēm, kā arī izmanto iespēju darboties internetā.
Ikdienā “Balgas stropā” uzturas pusaudži no blakus esošās Vecpiebalgas vidusskolas. Tomass pārliecinājies, ka angļu valodas zināšanu līmenis viņiem ir atšķirīgs. “Apmēram puse ir tādu, ar kuriem varam sarunāties pat ļoti labi, bet tikpat daudz ir arī to, kuriem kaut ko pateikt svešā valodā ir ļoti grūti,” teic jaunietis. Viņš arī pastāstīja, ka daži vēlējušies apgūt portugāļu valodu. Tomass mēģinājis organizēt nodarbības, tomēr ilgākā termiņā pusaudžu interesi nav izdevies noturēt .
Lai gan valodas barjera Latvijā sastopama samērā bieži, pat Rīgā ārzemnieks ne vienmēr uzreiz rodot iespēju ko noskaidrot angļu valodā. Tomass uzsver – Latvijā nav manījis ksenofobiju un pat ne mazāko negatīvo piesardzību, redzot un kontaktējoties ar sveštautieti.
Runājot par saviem vaļaspriekiem, Tomas atzīstas – neesot oriģināls, ļoti labprāt atpūtas brīžos uzspēlējot arī datorspēles. Taču, kad laiks ārā vien vilina, tad izdodoties arī uzspēlēt futbolu ar mazajiem vecpiebaldzēniem.
Tomass “Balgas stropā” darbosies līdz augustam. Šajā laikā iecerējis arī iepazīt līdz šim vēl neapciemotās Latvijas pilsētas Kurzemes pusē – Liepāju un Ventspili.
Komentāri