Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Par labāku pasauli

Druva
11:06
15.08.2018
10
Mierajapanis Indarsfoto 2 1

Pasaules miera vēstnesis un vides aktīvists Judži Mijata (Yuji Miyata) no Japānas, tiekoties ar cēsniekiem, uzsvēra, ka viņš apbrīno mūsu tautas viedumu laikā, kad tika atjaunota valstiskā neatkarība, īpaši izceļot akciju “Baltijas ceļš”.

J.Mijata šovasar kājām devies 600 km garajā ceļā no Talli­nas līdz Viļņai, svinot Baltijas valstu simtgadi un atceroties 1989.gadā notikušo miermīlīgo Baltijas valstu kopīgā protesta un vienotības akciju “Baltijas ceļš”. Pagājušajā nedēļā viņš viesojās Cēsīs, tikās ar jauniešiem un “Baltijas ceļa” dalībnieku, cēsnieku Daumantu Lasmani. Ar lielu interesi J. Mijata klausījās D. Lasmaņa stāstījumā, kā tika atjaunota Latvijas neatkarība, visvairāk novērtējot apstākli, ka tas panākts bez naida un vardarbības. Miera vēstnesis sacīja: “Nostā­joties “Baltijas ceļā”, jūs kara vietā izvēlējāties miermīlīgu protestu, tas bija drosmīgi. Turklāt, šādi rīkojoties, jūs izbēgāt no kara upuriem un nezaudējāt savus puišus.”

Viesis D. Lasmaņa kungam jautāja, kā tolaik izdevās motivēt cilvēkus piedalīties Baltijas ceļā, un cēsnieks atbildēja: “Īpaši neviens nebija jāmotivē. Cilvēki dzīvoja nospiestībā un vēlējās brīvību, viņi zināja, par ko cīnās. Nāka­majām paaudzēm, mūsu jauniešiem, kas šeit sanākuši, gribētu teikt – atcerieties savu vēsturi, ceļojot pa pasauli, atcerieties, no kurienes esat nākuši, kas esat, parādiet visu labo, ko iemiesojam kā cilvēki un latvieši. Šis gads liek būt īpaši modriem, jo politiski mēs vēl arvien atrodamies uz naža asmens. Nekas nav beidzies. Mūsu lielais kaimiņš ir bīstams un neaprēķināms.”

Pasākuma gaitā J. Mijata dalījās savās atklāsmēs, pieredzē un pārdomās. Būdams ļoti turīgas Ja­pānas ģimenes atvase, J. Mijata ir skolojies elitārās izglītības iestādēs, taču kopš sešu gadu vecuma viņu saistījuši vides jautājumi. Mācoties universitātē, Mijata ātri sapratis, ka sarunas par materi­āliem labumiem, pēc kuriem dzenas viņa kursa biedri, ļoti garlaiko. Vēlāk Dienvidkorejā sācis studēt politiku, uzņēmējdarbību, taču joprojām savas jauniegūtās zināšanas sasaistījis ar miera un vides jautājumiem. Studijas viņam palīdzējušas atrast un formulēt problēmas, lai meklētu to risinājumus.
“2005. gadā es zaudēju savu līgavu un labāko draugu. Tas man bija smags gads. Pārsvarā uzturējos savā istabā un slīgu depresijā, līdz sapratu, ka esmu pārāk koncentrējies uz sevi un savas laimes gūšanu.

Izlasīju rakstu par Paulu Kodemanu – cilvēku, miera vēstnesi, kurš ar kājām apstaigājis ļoti daudzas valstis un katrā iestādījis vairākus kokus. Mani tas saistīja. Tajā pašā mirklī nolēmu, ka turpmāk savu laiku, līdzekļus veltīšu tam, lai pasaule kļūtu par labāku vietu. Cilvēks nevar būt mierā ar otru cilvēku, iekams nav mierā ar dabu, taču šajā kapitālisma un globalizācijas laikmetā mēs dabu piesārņojam, viens no otra atsvešināmies. Kad nolēmu pievienoties P. Kodemanam, pārliecinājos, ka lieti noder manas zināšanas politikā un uzņēmējdarbībā, jo tikai mijiedarbojoties ar tuvākajiem kaimiņiem, tuvākajām kaimiņvalstīm, iespējams vairot izpratni par vides aizsardzību. Iesākumā šīs sakarības jāsaprot katram pašam, tad ģimenei, ciemam, pilsētai, vēlāk valstij un tad visas pasaules mērogā,” skaidro miera vēstnesis.

J. Mijata ceļojumos dodas kopš 2007.gada, kājām izstaigājot visdažādākās pasaules valstis. Katrā pieturas punktā viņš tiekas ar vietējiem iedzīvotājiem, runā par būtiskām problēmām pasaulē – militāriem konfliktiem, sociālo nevienlīdzību, dabas piesārņojumu, kā arī katra cilvēka ietekmi uz pasauli.

Katrā no apmeklētajām vietām iestāda pa kokam, Cēsīs, Pils parkā, Mijata iestādīja sudrabliepu. Viņš ir apceļojis Ķīnu, Sīriju, Turciju, mērojis ceļu no Dienvid­korejas līdz Londonai, no Aušvi­ces Polijā līdz Berlīnei Vācijā. “Šajā laikā esmu nostaigājis 13100 kilometru un iestādījis 5008 kokus. Lai kur es ietu, sadarbojos ar vietējām pašvaldībām un veidoju kontaktus. Šajos gados esmu sapratis, ka vides ministri, amatpersonas, kurām pienākums rūpēties par vides jautājumiem, dara to virspusēji – ik pa laikam uzrīkojot glaunas vakariņas, nelielus pasākumus, taču šāda rīcība neatstāj paliekošu iespaidu. Vides un klimata pārmaiņas sākas no dziļākas izpratnes, indivīda un rīcības,” saka japānis.

 

Monika Sproģe

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
11

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
270
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
105

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
133

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi