Cēsniece Alise Gavare (20) ir starptautiskā jauno mūziķu ierakstu konkursa “Concertino Praga 2017” (Čehija), starptautiskā kamermūzikas konkursa “Playing a Duet 2018” (Lietuva), “Carlino Klarnetistu konkursa 2019” (Itālija) un vairāku citu konkursu laureāte.
Tagad jauniete ir pieņēmusi izaicinājumu studēt Bāzeles Mūzikas akadēmijā, programmā Klasiskā instrumentālā mūzika – klarnete.
Alise stāsta, kā aizsākās viņas ceļš mūzikas pasaulē: “Astoņu gadu vecumā iestājos Cēsu Mūzikas skolā, klarnetes specialitātē. Sākotnēji nebija nekādu ekspektāciju, kā tā varētu izskatīties un skanēt. Instrumentspēle patika, nolēmu turpināt mācības Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pie skolotājiem Jāņa Bērtiņa un Mārča Kūļa. Pēcāk mani ceļi veda uz Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju pie Mārtiņa Circeņa un Annas Gāganes. Šobrīd studēju Šveicē, Bāzelē.”
Alise teic, ka par studijām Šveicē domājusi jau sen. Piedaloties meistarklasēs pie tagadējā profesora Fransuā Bendas, radusies pārliecība, ka Bāzele ir vieta, kur vajag pabūt un izprast instrumentspēles manieri, domas un uzskatus par mūziku.
Šogad Bāzeles Mūzikas augstskolas Klasiskās mūzikas nodaļā tika uzņemti 35 studenti. Alise ir vienīgā klarnetiste savā kursā. Jautāta, kā norisinājās iestājpārbaudījumi, viņa stāsta: “Iestājeksāmeni notika pavisam neierasti – attālināti. Pavasarī sūtīju videoierakstus ar trim skaņdarbiem, tam sekoja pārrunas platformā Zoom. Septembra sākumā Šveicē vēl bija iestājpārbaudījumi mūzikas teorijas daļā.”
Iestājeksāmenu rezultāti pienāca aprīļa sākumā. “Tajā laikā noskaņojums bija diezgan dīvains pasaulīgo pārmaiņu dēļ. Pozitīvā ziņa deva tādu kā cerību, ka nekas jau neapstāsies. Vairāk tika novērtēts laiks, kad vēl esmu mājās, un to centos pavadīt kopā ar sev svarīgiem cilvēkiem. Jāatzīst, varēju Šveicei teikt nē un doties uz Oslo Mūzikas akadēmiju “Erasmus+” programmā, kas noteikti būtu lieliski, taču Bāzele man bija kas ļoti gaidīts,” sajūtas atklāj Alise.
Augusta beigās tika pavadīts 23 stundu ilgs ceļš kopā ar brālēniem, kuri devās turpināt studijas Francijā. Lieki piebilst, ka automašīnā franču reps skanējis biežāk par Skrjabinu.
Par pirmajiem iespaidiem Šveicē Alise stāsta: “Bāzele ir skaista. Man patīk miers, kas šeit valda. Par pirmajām klarnetes un klavierstundām varu teikt, ka atgriežamies pie pašiem sākumiem. Pamati ir ļoti svarīgi. Var ātri pamanīt vietas, kurās neesi stabils. Mūzikas teorijas stundās profesori nepārtraukti kliedē bailes dziedāt un vēršas pret uzskatu, ka teorija ir nesaistīta ar mūziku. Mēs daudz dziedam Bahu.”
Alise Bāzelē jūtas izcili. Viņa dzīvo īrētā istabā pie kāda itāļu pāra. “Mūsu mājā valda dažādas valodas: itāļu, spāņu, vācu un angļu. Akadēmijā ir daudz studentu no dažādām valstīm, reizēm viss sajūk un sāku runāt latviski. Klarnetes klasē ir arī mūsu Mūzikas akadēmijas profesore Anna Gāgane, kura turpina otrās maģistrantūras studijas. Mēs smējāmies, ka kopš manas pirmās atbraukšanas dienas pārtraucām studentes un profesores attiecības,” smaidot atzīst Alise.
Jaunietes mērķis ir Bāzelē iegūt bakalaura grādu. “Kāds gan man teica – ja aizbrauc studēt bakalauru, tad paliksi uz septiņiem gadiem. Par to vēl nevaru spriest, taču pašlaik top dažādu ansambļu idejas un noris konkursa programmu gatavošana. Konkursi noteikti nav mans primārais mērķis, taču gatavošanās process ir neaizvietojams. Grūti atrast citu veidu, kurā no sevis “izspiest” tik daudz darba un koncentrēšanās. Tas ir process, kurā cenšos iespējami precīzi atainot savas un komponista izjūtas,” stāsta Alise.
Nobeigumā jaunā klarnetiste bilst: “Vēlos teikt sirsnīgu paldies Cēsu Rotary klubam, Cēsu novada pašvaldībai un Valsts kultūrkapitāla fondam par finansiālo atbalstu. Liels paldies ģimenei un visiem, kas domās ir ar mani!”
Komentāri