Aktualizējot tēmu “motivācija” un reizē iepazīstot Braslas krastus, aizvadītās nedēļas nogalē sešpadsmit jaunieši no Straupes, Stalbes, Raiskuma pagasta, kā arī Jūrmalas piedalījās pārgājienā.
Pārgājiens, ko īsteno Pārgaujas apvienības pārvalde, norisinājās vasarā uzsāktā projekta “Lauzt robežas” ietvaros ar mērķi uzlabot jauniešu psihoemocionālo veselību. “Covid-19” pandēmijas ierobežojumi atstājuši negatīvas sekas tieši jauniešu vidū, būtiski ietekmējot viņu emocionālo labsajūtu. “Viena no izpausmēm ir izteikts jauniešu motivācijas trūkums, nevēlēšanās atrasties ārpus telpām un socializēties ar vienaudžiem. Tieši šāda iemesla dēļ tiek domāts par aktivitāšu īstenošanu brīvā dabā, kas ir lielisks resurss jaunatnes darba īstenošanai, īpaši “Covid-19” apstākļos,” stāsta A.Bieziņa Raiskuma pamatskolas sociālā pedagoģe Ina Mieze, kas brīvprātīgi iesaistījusies projekta, kā arī citu jauniešiem paredzētu aktivitāšu īstenošanā Pārgaujā.
Braslas taka nav marķēta kā oficiāla pārgājienu taka, tomēr upes krasti ir iežiem un gleznainiem skatiem bagāti, par ko daudzi pārgājiena dalībnieki bija pārsteigti, atzīstot, ka šī bijusi iespēja ne tikai dienu pavadīt svaigā gaisā kopā ar vienaudžiem, bet arī iepazīt tuvējo apkārtni. Maršruts nav viegls un prasa fizisku piepūli, jo taka ved pa paugurainu apvidu. Gida lomu uzņēmās straupiete Edīte Rudzīte, kuras sirdslieta ir iešana dabā. Viņa Braslas krastus, to iežus un ikvienu taku labi pārzina. Viņa pārgājiena dalībniekiem ne tikai rādīja ceļu, bet arī dalījās pieredzē, pastāstot, kas ir būtiski, staigājot gan pa Braslas, gan citām dabas takām, – ko ņemt līdzi, kā gatavoties.
Motivācijas tēmu ar sevis un komandas izzinošu aktivitāšu palīdzību aktualizēja mentors Reinis Širikovs. Pārgājiena dalībnieki saņēma padomus, kā katram pašam definēt motivācijas avotus, mērķus un tiekšanos uz to sasniegšanu, un to, cik būtiski ir atpūtināt prātu, ķermeni un ieklausīties sevī ik dienu. R.Širokovs stāsta: “Mentors pēc savas būtības ir cilvēks ar vēlmi iedvesmot un motivēt citus, virzīt jauniešus vairāk domāt par izaugsmi un attīstību. Mentora dalības pievienotā vērtība šāda veida projektos ir viņa paša pieredze, ar kuru daloties iespējams jauniešiem likt aizdomāties, kā labāk un efektīvāk sevi motivēt, saprast, kas ir traucēkļi un demotivācijas avoti.” Vērtējot pasākuma norisi un dalībnieku atsaucību, mentors atklāj, ka jaunieši bijuši atvērti jaunai informācijai un metodēm, kā arī to, ka visnopietnāk šo tēmu uztver jaunie cilvēki, sākot no piecpadsmit gadu vecuma.
“Pārgājieni varētu būt tradīcija. Ļoti iespējams, ja pasākuma nebūtu, es dzīvotos mājā un neiedomātos, ka var doties staigāt gar Braslas krastiem. Dažreiz viss, kas ir vajadzīgs, ir iespēja, kuru izmantojot, saprotam, ka forši un aktīvi pavadīts laiks neko daudz neprasa. Domāju, piedaloties šajā pasākumā, esam ieguvēji,” saka pārgājiena dalībniece Amanda Paula Martinsone.
Pārgaujas apvienības jaunatnes lietu speciāliste Iluta Balode atklāj, ka arī jauniešu vecāki pozitīvi vērtē un atbalsta savu bērnu dalību jauniešu pasākumos, jo iespēja būt dabā un tikties ar sava vecuma cilvēkiem šobrīd ir ļoti nozīmīga, kā arī tuvējās apkārtnes iepazīšana veido spēcīgāku piederības sajūtu vietējai kopienai.
Komentāri