“Go and explore opportunities” jeb “Ej un izpēti iespējas”, šādā pasākumā Cēsu novada jauniešu grupa oktobrī iepazina Gruziju.
Iespēju nedēļu pavadīt saulainajā un kalnainajā zemē deva jauniešu apmaiņas projekts “Erasmus+”, ko īstenoja Cēsu jauniešu biedrība “Youth for City, City for Youth”, tā tēma bija valstu kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšana un novērtēšana, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas.
Četrpadsmit cilvēki – skolēni un jaunieši, kas jau studē, biedrības un Cēsu Jauniešu domes pārstāvji, novada Jauniešu mājas jaunatnes darbinieki, biedrības pārstāvji un jaunieši no vairākām Cēsu izglītības iestādēm – pārstāvēja ne tikai Cēsis, bet arī Priekuļu un Pārgaujas pagastus.
Apmaiņas projekts tapa sadarbībā ar Gruzijas jauniešu organizāciju “Georgian Youth for Europe”, sadarbība ar šo Gruzijas jauniešu organizāciju mūspuses aktīvistiem un darbiniekiem pastāv vairākus gadus, šis nav pirmais kopīgi veidotais projekts, stāsta Cēsu novada jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolājeva. Latvijas pārstāvji jau vairākkārt viesojušies Gruzijā, bet Cēsīs uzņemti Eiropas brīvprātīgā darba veicēji no šīs valsts.
Nedēļas garumā Cēsu novada un Gruzijas jaunieši iepazinās un stiprināja komandu, prezentēja savu valstu nozīmīgākos kultūrvēsturiskos pieminekļus, kultūru vakaros iepazina Gruzijas un Latvijas nacionālās īpašības, bet par projekta galveno aktivitāti uzskatāma Geocaching jeb slēpņošana. Tā ir nodarbe brīvā dabā, kur, izmantojot tam paredzētu mobilo lietotni vai citus navigācijas paņēmienus, ikviens visā pasaulē var meklēt kā arī izvietot ģeoslēpņus. Parasti tie ir nelieli ūdensnecaurlaidīgi konteineri, piemēram, sviestmaižu kārbas vai fotofilmiņu ietvari, kur atrodams zīmulis un ierakstu žurnāls. Ģeoslēpņa atradējs tajā reģistrējas, norādot savu vārdu, datumu un piederības valsti. Tāpat arī mobilās lietotnes lietotāji tur reģistrē atrastos slēpņus.
Nereti ģeoslēpņi izvietoti tuvumā nozīmīgiem dabas un kultūrvēstures objektiem, lietotnē sniedz informāciju ne tikai par paša slēpņa precīzu atrašanās vietu, bet arī par objektu, kur tas paslēpts. Tādējādi tiek sniegta iespēja arī gūt jaunas zināšanas.
Projekta laikā cēsnieki un mājinieki meklēja gan slēpņus Gruzijas galvaspilsētā Tibilisi un apmaiņas norises vietā Rustavi, gan, izpētot tuvējo apkārtni, tās kultūrvēstures pieminekļus un nozīmīgus objektus, veidoja, izvietoja un reģistrēja savus slēpņus, kurus turpmāk varēs meklēt un atrast ikviens Geocaching lietotājs.
“Dalība jauniešu apmaiņas projektos nenozīmē tikai paviesošanos kādā valstī, tā ir starptautiska pieredze, valodas prasmju attīstīšana, izpratnes veidošana par kultūru atšķirībām, jaunu zināšanu gūšana. Cēsu jaunieši ir piedalījušies dažādos apmaiņas projektos par dažādām tēmām: dzīvojuši bēgļu nometnē Palestīnā, atklājuši savas emocijas caur fotogrāfiju Spānijā, pabijuši arī Karību salās. Savukārt šis projekts zīmīgs ar to, ka visas nedēļas garumā valdīja ļoti sirsnīga, draudzīga atmosfēra, jo nereti dalībniekiem nepieciešamas vairākas dienas, lai iejustos. Šoreiz jau pirmajā dienā jaunieši bija iepazinušies, sadraudzējušies un atraduši kopīgu valodu.
Pasākumā ne tikai izdevās iegūt jaunus draugus Gruzijā, bet arī stiprināt mūsu pašu jauniešu sadarbību un sniegt iespēju socializēties, kas ir ļoti būtiski turpmākajā Cēsu novada Jauniešu domes darbībā, jo īpaši šajā laikā, kad tikšanās, regulārs darbs ar jaunatni un klātienes pasākumi ir ierobežoti valstī noteikto epidemioloģisko drošības pasākumu dēļ,” vērtē jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolājeva.
Projekta dalībniece Marta Kļaviņa, kura šogad uzsākusi studijas Liepājas Universitātē, bet iepriekš aktīvi darbojusies Cēsu novada Jauniešu domē, stāsta: “Esmu piedalījusies vairākos jauniešu apmaiņas projektos, bet šī noteikti ir viena no labākajām un atmiņā paliekošākajām projektu pieredzēm – ļoti daudz pozitīvu emociju, jauni iespaidi, zināšanas, savu spēju apzināšanās. Tāpat arī augstu vērtēju iespēju piedalīties projektā, jo tas nozīmē sadarbību, kontaktu saglabāšanu un piederības sajūtas stiprināšanu dzimtajai pilsētai.”
Kristers Jurciņš, kurš mācās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, “Erasmus+” apmaiņas projektā piedalījās pirmo reizi. “Ieguvu pavisam jaunu dzīves pieredzi un, atgriežoties no Gruzijas, jutos kā citā dimensijā. Visas raizes, kas bija līdz šim, vairs nešķiet svarīgas,” atklāj jaunietis.
Projekta īstenotāji un dalībnieki ir vienisprātis un atklāj, ka esošā “Covid-19” situācija un ar to saistītie ierobežojumi, realizējot starptautiskus projektus un to aktivitātes, liek pielāgoties: rūpīgi jāizpēta ceļošanas, kā arī galamērķa valstī noteiktie ierobežojumi. Tomēr tie netraucē rast risinājumus un sasniegt izvirzītos mērķus.
Komentāri