Vairāk nekā 25 jaunie vides reportieri no visas Latvijas piedalījās misijā “Bioreģions”, kas divas dienas notika Cēsīs.
Jaunieši vecumā no 11 līdz 25 gadiem gatavoja rakstu, foto un video stāstus par Gaujas Nacionālā parka bioreģiona vides problēmām un iespējamiem risinājumiem.
Vides izglītības fonda Jauno vides reportieru programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšāns pastāstīja, ka daļa jauniešu jau piedalījušies šādās starptautiskās misijās Portugālē, Zviedrijā un pirmo reizi lemts organizēt nacionāla līmeņa misiju Latvijā.
Cēsu novada pašvaldības bezatkritumu kopienas vadītāja Lāsma Ozola pastāstīja, kā jaunieši izzināja dažādas ar vidi saistītas tēmas: “Viņi pētīja iespējas, kā veicināt aprites ekonomiku Cēsu novadā, paplašināja bezatkritumu dzīvesveida atbalsta vietu karti Cēsīs. Misijas dalībnieki vērtēja bezatkritumu dzīvesveida principus: atsakies, samazini, lieto atkārtoti, salabo, šķiro, kompostē, saprotot, ka ar šķirošanu vien ir par maz, būtiski ir lieki nepirkt un nopirkto izmantot iespējami daudzpusīgi. Jauniešiem ļoti interesanta tēma bija ilgtspējīga mode un apģērbs. Tāpat vides reportieri strādāja pie ieteikumiem vietējās bioloģiskās pārtikas patēriņa veicināšanai Cēsīs, kā arī analizēja vienu no iedzīvotāju labbūtības aspektiem- gaisa kvalitāti, domājot par piemērotu apkurināmo līdzekļu izmantošanu. Necerētu atsaucību guva tēma par bioloģiskās daudzveidības vairošanu pilsētvidē, pilsētas pļavu izveide, aktualizējot, kāpēc arī pilsētā dzīvojošajam ir svarīgas dabiskās pļavas, nozīmīga saikne ar dabu. Jaunieši iepazina dažādas alternatīvas vietas, kas paplašināja viņu redzējumu.”
Jau pirms atbraukšanas uz Cēsīm jaunieši vebināros par foto, video un rakstu veidošanu strādāja ar mentoriem, laikraksta “Diena” un portāla “Delfi.lv” žurnālisti Kitiju Balcari, Latvijas Televīzijas un raidījuma “Vides fakti” žurnālistu Uldi Birziņu, ziņu aģentūras LETA foto redaktori Litu Milleri, lai Cēsīs pēc sarunām ar iedzīvotājiem, pašvaldību, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmējiem taptu pašu gatavotie materiāli.
Amatas pamatskolas devītās klases skolēni Sandijs Polis un Alise Mirga ar interesi iesaistījās misijā, noslēgumā prezentējot darbu “No adatas līdz ilgtspējīgai modei”. S.Polis teica: “Termins – ilgtspējīga mode – man bija pilnīgi jauns. Labprāt apguvu jaunas zināšanas par tēmu “Bioreģions”, dzīvojam Gaujas Nacionālā parka teritorijā, mums tas ir ļoti svarīgi.” A.Mirga atklāja, ka viņai ļoti patika darboties ar foto un video kamerām, tādēļ vēlas turpināt to apguvi: “Tēmas, kuras izzinājām, paplašina mūsu zināšanas, man tās šķiet interesantas un vērtīgas. Arī latviešu valodas eksāmenā mutiskajā daļā runāšu par vides tēmu, tāpēc šeit apgūtais lieti noderēs.”
Daniels Trukšāns secina: “Liels prieks, ka, neskatoties uz lielo darbu, kas bija jāiegulda, jaunieši nenobijās. Viņi darbojās pat līdz trijiem naktī, jo viņiem ir svarīgi prezentēt labu rezultātu. Kādam gāja grūtāk, savukārt citi jau veiksmīgi startējuši starptautiski kā jaunie vides reportieri, bet visi ieguva jaunas zināšanas, kā plašu un daudzveidīgu informāciju pasniegt koncentrēti un uzskatāmi. Lielākajai daļai jauno vides reportieru šī ir pirmā pieredze, iejūtoties žurnālista darbā, lai parādītu bioreģiona labo piemēru. Prieks, ka jauniešiem ir svarīgi runāt par vidi, tās nozīmi un to, ko katrs no mums var darīt, lai to aizsargātu.”
Komentāri