Svētdiena, 1. septembris
Vārda dienas: Vilma, Aigars

Poliklīniku un slimnīcu atdos Cēsīm

Druva
00:00
04.02.2009
5
200902031731494419

“Rajona padome neplāno apvienot slimnīcu un poliklīniku. Un nav pamata sabiedrības satraukumam,” tā vēstulē “Druvai” rakstījis Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis un uzsvēris: “Atbilstoši rajona padomes reorganizācijas plānam, septembrī abas iestādes paredzēts nodot Cēsu novadam. Novada dome arī lems, apvienot vai ne.”

Vai iedzīvotājiem vajag divas iestādes?

“Es pašlaik nevaru pateikt- apvienosim vai ne. Neesmu informāciju detalizēti izvērtējis – visus par un pret. Taču, man liekas, būtu racionālāk, ja iestādes darbotos vienā ēkā un stacionāram būtu nopietna ambulatorā nodaļa. Vienuviet būtu pieejami diagnostikas un laboratorijas izmeklējumi,” šādu atbildi sniedza Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, atzīstot, ka pašvaldība, ievērojot likumu, pārņems gan pašvaldības aģentūru “Cēsu rajona slimnīca”, gan arī “Cēsu veselības aprūpes centru” jeb veco poliklīniku.

“Abas iestādes strādā un pelna, lai spētu nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus. Pilnīgi skaidrs, ka šajā un droši vien vēl nākamajā gadā nevarēsim ieguldīt līdzekļus veselības aprūpes iestāžu infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā. Tajā pašā laikā slimnīca pamatoti uzsver, ka nepieciešama jauna korpusa būve, lai varētu attīstīt operatīvo bloku. Vēstuli pašvaldībai rakstījusi arī poliklīnikas vadība, uzsverot, ka poliklīnikas darbs jāsaglabā, domājot par ambulatoro pakalpojumu pieejamību. Šo situāciju vēl nopietni vērtēsim,” sacīja Gints Šķenders.

“Druvai” zvanījuši iedzīvotāji un pauduši satraukumu – kur ārstēsimies, ja poliklīnikas nebūs?

“Cilvēki pieraduši nākt pie mums, mums ir plašs pakalpojumu klāsts, ir laboratorija, rentgens, turklāt zemākas pakalpojumu izmaksas nekā slimnīcā,” argumentus poliklīnikas darba kvalitātei minēja Cēsu veselības centra vadītāja Iveta Grapa un piebilda, ka poliklīnikā strādā speciālisti, kurus iecienījuši cēsnieki un lauku cilvēki.

“Lauku cilvēki arī pieraduši, ka jāatbrauc uz Cēsīm un jāatnāk līdz poliklīnikai. Viņiem būtu daudz sarežģītāk aizkļūt līdz slimnīcai,” sacīja I. Grapa. Vēstulē, kas rakstīta pašvaldībai, arī atgādināts, ka poliklīnikas ēka remontēta, izmantojot Eiropas sociālā fonda līdzekļus. Līgumā par finansējumu noteikts, ka līdz 2012. gadam šajās telpās jādarbojas veselības aprūpes iestādei.

Pilsētas pašvaldības vadītājs gan uzsver, ka tik skrupulozi nevajadzētu raudzīties, ka Cēsīm un jaunajiem novadiem, domājot par attīstību dažādās sfērās, vajadzētu saskatīt pareizos risinājumus, kas neprasa liekus finansiālus un cilvēkresursu ieguldījumus.

Cēsu rajona slimnīcas vadība turpina aizstāvēt pozīciju- pašreizējos apstākļos nevajag radīt iekšēju konkurenci. Veselības aprūpes sistēma ir kardināli reformēta, dārgāk par pakalpojumu jāmaksā klientam, pietiek ar ārējo konkurenci starp Vidzemes rajonu stacionāriem un praktizējošajiem speciālistiem. Kā slimnīca izskatās tirgū?

Vēstulē “Druvai” rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis pauž viedokli: “Pēdējā laikā sabiedrībā satraukumu radījusi “Druvā” publicētā informācija, ka rajona padome plāno iestāžu apvienošanu. Tā nav tiesa. Izskanējusī informācija par abu veselības aprūpes iestāžu apvienošanu neatspoguļo komisijas sēdē apspriežamā jautājuma būtību un mērķi šobrīd.”

Šeit gan jāpiebilst, ka rajona padomes priekšsēdētājs sēdē nepiedalījās, bet tās dalībnieki bija vienisprātis, ka jautājums par apvienošanos jāizdiskutē ne tikai šaurā lokā, bet visu rajona padomes locekļu starpā, jo mediķi prata teikt: “Nav jau nekur teikts, ka situācijā, kad finansējums ir ierobežots, VOAVA noteiktās kvotas samazinātas, iedzīvotājs būs ieguvējs no atsevišķi strādājošām iestādēm. Nav zināms, kā krīzes laikā turpināsies veselības aprūpes sistēmas un slimnīcu reorganizācija.” Izskanēja arī viedoklis, ka slimnīcai būtu nepieciešama konkrētu speciālistu piesaiste, ka būtu objektīvi, ja speciālisti neskraidītu no darba stacionārā uz pieņemšanu poliklīnikā un par darbu nesaņemtu atšķirīgu samaksu. Un godīgi ir pateikt, ka runas – vajag vai nevajag poliklīniku apvienot ar slimnīcu – ilgušas vismaz pāris gadu. Tikai vienošanās nav panākta, jo saprotama ir arī poliklīnikas kolektīva vēlme strādāt patstāvīgā iestādē, saglabājot kolektīvu, darba vietas, kas vēl aktuālāk ir pašreiz.

Sabiedrības veselības veicināšanas jautājumu komisija 21. janvārī bija spiesta diskutēt arī par jautājumu- kāda ir Cēsu rajona slimnīcas vieta pacientu veselības aprūpē reģionā. Speciālisti atcerējās, ka pēc novadu reformas ir grūti ievērot dažus nosacījumus, kādi noteikti ārstniecības likumā un pirms vairākiem gadiem izstrādātajā masterplānā, kas iezīmē katras veselības aprūpes iestādes vietu konkrētā reģionā. Proti, rajonā, kurā atrodas Cēsu slimnīca, ir daudz vairāk iedzīvotāju un potenciālo pacientu nekā jaunajā Cēsu novadā. Vai 30 kilometru attālumā vajag divas lielas un kvalitatīvi strādājošas slimnīcas? Runa ir par Cēsu slimnīcas un Vidzemes slimnīcas Valmierā konkurenci. Netālu ir arī Smiltenes, Limbažu, Gulbenes slimnīca, kuru darbošanās un attīstības iespējas tāpat ir diskutabls jautājums pašreizējā valsts situācijā. Jāpiekrīt Andra Neimaņa viedoklim vēstulē: “Komisijā apspriestā jautājuma būtība ir cita” . Nopietna ir jautājuma būtība.

Stacionārs aicina pacientus no Vidzemes

Pietiekami optimistiski uz situāciju raugās Cēsu rajona slimnīcas vadība, sakot, ka pēdējos gados daudz līdzekļu ieguldīts infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā, slimnīca ir pacientam draudzīga. Un stacionāra kolektīvs jau pašlaik dara visu, lai piesaistītu kaimiņrajonu pacientus.

“Mēs esam nojaukuši rajona teritoriālo barjeru. Pie mums ārstējas pacienti pat no Rīgas. Viņi izvēlas kvalitatīvu pakalpojumu, lētāku cenu. Tagad taču katram pacientam, kurš zina savas tiesības, ir iespēja apzvanīt kaut visas Latvijas slimnīcas un uzzināt, kur vēl pieejams valsts apmaksāts pakalpojums, kur pietiek kvotu, lai ārstētos izdevīgāk,” dalījās slimnīcas direktors Guntars Kniksts. Jautāts, vai slimnīca joprojām aktualizē slimnīcas un poliklīnikas iespējamo apvienošanu, G.Kniksts bilda: “Iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, viņi saņems vajadzīgos pakalpojumus. Minēto iestāžu apvienošana agri vai vēlu notiks, bet saprotu, ka tas pašlaik ir politisks jautājums, kuru nav vēlmes kustināt. Slimnīca tomēr paliek pie viedokļa- iekšējā konkurence nav nepieciešama situācijā, kad spēcīgi jākonkurē ārējā tirgū.”

Jautāts, kādas korekcijas slimnīcas darbā ieviesīs tas, ka vasaras vidū tā darbosies Cēsu novadā, Guntars Kniksts atzina – juridiskā statusa maiņa būtiskas izmaiņas neviesīs.

“Nebūs taču tā, ka slimnīca būs Cēsīm un nevienam citam. Pašvaldības ir paudušas viedokli, ka slimnīca ir liela un darbīga iestāde, kurai nepieciešams attīstīties. Man nav ilūziju, ka tuvākajos pāris gados varētu sekot pašvaldības finansējums kādu mērķu realizēšanai, tāpēc paši domāsim par līdzekļu piesaisti,” tā G. Kniksts.

“Druva” jau rakstīja, ka veselības aprūpes iestāžu vadītāji, speciālisti visvairāk bažījās par to, kā ar Veselības ministrijas veiktajiem grozījumiem pakalpojumu apmaksā tiks galā iedzīvotāji. Ir būtiski palielinātas pacientu nodevas, apmeklējot speciālistus, slimnīcā no trim uz 12 latiem diennaktī sadārdzināta ārstēšanās. Pagaidām slimnīca un poliklīnika nesper radikālākus soļus, nesaīsina pacientu pieņemšanas laikus. Jāatgādina, ka vismaz par 15 procentiem tika samazināts stacionāru budžets.

SIA” Vidzemes slimnīca” plašsaziņas līdzekļos ir izplatījusi informāciju, ka ambulatorajās nodaļās Valmierā un Valkā noteikts nepilnais darba laiks – četru dienu darba nedēļa. Paredzams, ka turpmāk piektdienās nepieņems ambulatorie speciālisti, nebūs pieejami ambulatorās diagnostikas, endoskopiju kabineta un laboratorijas pakalpojumi. Reģistratūrā piektdienās strādās tikai viena darbiniece, lai apmeklētāji varētu saņemt nepieciešamo informāciju, bet pacienti, kurus izraksta no slimnīcas, norēķināties par ārstēšanu. Un “Vidzemes slimnīcas” vadība to pamato: ” Mūsu potenciāls ļautu sniegt medicīniskos pakalpojumus vēl par trešdaļu vairāk. Mums ir augsti kvalificēti darbinieki, kas vēlas strādāt. Mums ir darbam nepieciešamās iekārtas un instrumenti, piemērotas telpas. Ir pacienti, kuriem nepieciešami mūsu pakalpojumi. Esam gatavi strādāt, taču tagad esam spiesti nestrādāt. Šie pārkārtojumi pasliktinās medicīniskā pakalpojuma pieejamību, taču šis solis nav slimnīcas vadības vai pašu mediķu griba, bet taupības režīma diktēta nepieciešamība.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Niniera ezers vairāk peldētājiem, ne makšķerniekiem

00:00
31.08.2024
111

Ninieris ir viens no sešiem Cēsu novada ezeriem, kurš iekļauts padziļinātai izpētei, to dara, veicot zinātnisko zveju un hidrobioloģisko izpēti. Ninieris ir īpašs ar to, ka atrodas tuvu Cēsīm un cilvēki ezeru intensīvi izmanto atpūtai, turklāt visos gadalaikos.  Pētījums ļaus izstrādāt koncepciju, kā turpmāk rūpēties par ezeru. Pagājušajā nedēļā ikviens interesents bija aicināts  tikties ar […]

Simtiem dzērvju uz lauka

00:00
30.08.2024
47

Raiskuma pagastā Auciema un Raiskuma ciema apkārtnē barojas lieli dzērvju bari. Par redzēto “Druvai” pastāstīja Gunta Puriņa no Rais­kuma. Viņa sacīja, ka katru rudeni dzērves te pulcējas, pa kādai manāmas arī vasarā, bet tik daudz vienuviet kā piektdien,23.augustā, gan skatījusi pirmo reizi: “Braucām gar lauku ap deviņiem no rīta un skatāmies – simtiem dzērvju un […]

Baltijas ceļu atceras, skatoties kino

00:00
29.08.2024
68

Spītējot lietum un sliktiem laika apstākļiem, cēsnieki piektdienas, 23.augusta, vakarā noskatījās kinofilmu “Paradīze 89”. Baltijas ceļa 35. gadadienā Cēsīs ikviens tika aicināts uz Rožu laukumu, lai noskatītos režisores    Madaras Dišleres filmu, kurā atainoti 1989. gada notikumi, kad divi miljoni cilvēku sadevās rokās no Vilļņas līdz Rīgai un tālāk līdz Tallinai. Šajā visvērienīgākajā vienotības demonstrācijā, […]

Astoņu parlamentu spīkeri apmeklē Cēsis

00:00
28.08.2024
44
1

Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) parlamentu spīkeri pagājušajā ceturtdienā tikās Cēsīs, kur runāja par reģiona drošības jautājumiem, sankciju pret Krieviju nodrošināšanu, cīņu ar hibrīduzbrukumiem, kā arī par parlamentu lomu atbalstam Ukrainai. Augstie viesi arī iepazina pilsētu un viduslaiku pili. Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa “Druvai” pastāstīja, ka galvenais tikšanās mērķis ir stiprināt valstu sadarbību. D.Mieriņa […]

Iedvesmas konference pedagogiem

00:00
27.08.2024
189

Ikgadējā Cēsu novadu pedagogu konference šogad notika jaunā formātā, svinīgā pasākuma vietā bija iedvesmojošas sarunas. Vairāk nekā 150 novada pedagogus jaunajam darba cēlienam iedvesmoja ar izglītību, kultūru un uzņēmējdarbību saistīti profesionāļi, kas dalījās redzējumā par radošuma un kultūras nozīmi izglītībā un bērnu nākotnē. “Kultūra vijas cauri ikvienam mācību priekšmetam un ir ļoti nozīmīga, ikviens, esot […]

Skrējienā atgādina par Baltijas ceļu

00:00
26.08.2024
443

Vairāki cēsnieki, skriešanas entuziasti, otrdienas (20.08.) pievakarē Cēsīs sagaidīja Rūdolfu Birnbaumu. Siguldietis izskrien 678 kilometrus garo Baltijas ceļu tādu, kāds tas bija pirms 35 gadiem. Sāka Viļņā un šodien sasniegs Tallinu. Daži, nevarēdami skrējēju sagaidīt, aizsteidzās pretī līdz Melturiem un ieskrēja Cēsīs kopā ar Rūdolfu. Pieturvietā viņu sagaidīja atbalsta    komanda un tie, kuri arī […]

Tautas balss

Tualete par dārgu

21:39
27.08.2024
28
Cēsniece raksta:

“Cēsīs par publiskās tualetes apmeklējumu būšot jāmaksā 50 centi. Manuprāt, tas ir pārāk dārgi. Tualete taču ir nepieciešamība, ne luksus pakalpojums. Jau tagad krūmos, kas aug aiz sliedēm pretī dzelz­ceļa stacijai, itin bieži kāds nokārto dabiskās vajadzības. Kā būs vēlāk?” bija neapmierināta cēsniece.

Kas par traku, tas par traku

21:38
27.08.2024
20
J. raksta:

“Kad lasu, ka rupjmaizes popularizēšanai izdos 300 tūkstošus eiro, gribas kliegt! Vai tiešām kādam sajucis prāts? Ja tie būtu 30 tūkstoši, vēl varētu saprast, ka grib palīdzēt rudzu audzētājiem un maizniekiem. Taču trešdaļa miljona jau pārsniedz saprāta robežas. Un kāpēc paredzēts maizi dalīt skolās? Ja bērniem tā negaršos, šķēlītes nokļūs miskastēs. Nevar taču piespiest kaut […]

Vēlētos tikties ar pašvaldības pārstāvjiem

21:38
27.08.2024
19
Seniore raksta:

“Lasu “Druvā”, ka Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadība tiekas ar pagastu iedzīvotājiem. Gribētu, lai arī citās novada apvienībās ieviestu tādu tradīciju. Ikdienā sakrājas dažādi sīkumi, ko gribas noskaidrot, bet īsti nesaproti, kam jautāt, vienmēr taču neskriesi uz pagastmāju. Tad nu vienā reizē varētu izrunāt katram svarīgo,” rosināja seniore, nevēloties nosaukt dzīvesvietu.

Vai sapratīs? Gribētos cerēt

13:38
23.08.2024
20
K. raksta:

“Par karu vispār nedrīkst priecāties, arī par citu cilvēku nelaimēm, bet tomēr esmu patiesi priecīga, ka Ukraina Krievijas iedzīvotājiem reāli parāda, ko nozīmē karš un uzbrukums. Varbūt tas kaut mazliet liks aizdomāties, kādas ir sajūtas, ka tavā zemē ielaužas sveša armija, ka iznīcina ēkas un infra­struktūru. Protams, ukraiņi uzvedas pavisam citādi kā rīkojas Krievijas armija, […]

Jaunajiem riteņbraucējiem jāmācās noteikumi

13:38
23.08.2024
17
Cēsniece raksta:

“Drīz klāt pirmā skolas diena. Septembrī, kamēr labs laiks, pusaudži bieži uz skolu brauc ar velosipēdiem. Tas ir labi, tikai bērniem vajadzētu vairāk mācīt satiksmes noteikumus un braukšanas kultūru. Tagad ik pa reizei ziņās ieraugu, ka, braucot ar divriteni, kāds kritis un guvis traumas. Bet ne jau satiksmes negadījumā, vienkārši neveiksmīga situācija. No septembra ielās […]

Sludinājumi