Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Vectēvs un treneris

Jānis Gabrāns
10:49
09.10.2015
10
Sony Dsc

SONY DSC

Cēsīs šovasar basketbols bija uzmanības centrā, jo divi Cēsu Sporta skolā gaitas sākušie jaunieši noslēdza līgumus ar Spānijas klubiem. Rodions Kurucs parakstīja līgumu ar superklubu “FC Barcelona”, bet viņa jaunākais brālis Artūrs – ar Vitorijas “Laboral Kutxa”. Abus jaunos spēlētājus kopš mazotnes basketbolā vadījis viņu vectēvs, Cēsu Sporta skolas treneris Vladimirs Kiseļovs. Aicināju viņu uz sarunu par basketbolu, mazdēlu potenciālu, bet sākumā pārrunājām aizvadīto Eiropas čempionātu, kurā Latvija ierindojās astotajā vietā.

Izlasei labs sniegums

Vladimirs izlases sniegumu vērtē ļoti atzinīgi: “Jāatceras, kādu komandu paņēma galvenais treneris Ainars Bagatskis. Tas bija laiks, kad izlasei visi bija pagriezuši muguru. Arī es tolaik nodomāju, ko viņš dara, bet, ja salīdzinām, kāda komanda ir tagad, pēc pieciem gadiem, ir milzīgs progress. Līdzjutējiem jāsaprot, ka astotā vieta Eiropā ir ļoti augsts sasniegums. Protams, apetīte rodas ēdot, gribējās iekļūt olimpiskajā kvalifikācijā, bet vēl jau nekas nav zaudēts. Man ir pārliecība, ka līmenis augs un būs labi rezultāti!”

Mūsējie varēja būt augstāk, jo Grieķijas izlase bija pieveicama, bet V. Kiseļovs norāda, ka mūsu spēlētāji, iespējams, tam nebija gatavi psiholoģiski: “Pārāk liels spiediens bija uz izlases spēlētājiem. Spēlēšana izlasē uzliek pavisam citu atbildības nastu, tas ir cits līmenis.”

Runājot par Spānijas uzvaru Eiropas čempionātā, viņš norāda, ka čempionāta sākumā nekas par to nav liecinājis, bet spāņi no spēles uz spēli uzlabojuši sniegumu. Vladimirs īpaši uzteic Pao Gazolu, kurš tika atzīts par visa čempionāta vērtīgāko spēlētāju: “Tas ir īpašs spēlētājs! Pirmajās spēlēs viņš neko īpašu nerādīja, bet kā aizvadīja divas pēdējās! Apbrīnojami! Ja skatāmies no Latvijas basketbola viedokļa, ļoti labi, ka Spānija vinnēja. Ja viņi netiktu medaļās, Spānijas Basketbola savienība sāktu domāt, kāpēc ņemt klubos spēlētājus no citām valstīm un audzināt labus spēlētājus, ja vietējie neko nespēj. Tagad ir zelts, kas nozīmē, ka viss notiek pareizi.”

Vectēva devums

Ja reiz sākuši runāt par Spāniju, jāturpina, jo tagad ar šo valsti Vladimiram saistās īpašas attiecības, tā uz laiku kļuvusi par abu mazdēlu mājvietu. Ar abiem regulāri tiek komunicēts, tāpēc treneris un vectēvs var stāstīt, kā basketbolistiem sokas. Rodions pēc ierašanās Barselonā aizvadījis divu nedēļu treniņus ar kluba otro komandu, jo galvenā komanda Eiropas čempionāta laikā netrenējās. Kad tā atsāka treniņus, viņš pievienojies galvenajai komandai, ar to aizvadījis četru nedēļu treniņu programmu, četras pārbaudes spēles. Trijās no tām bijis laukumā, ticis arī pie rezultativitātes punktiem. Tagad atkal ir kopā ar B komandu, kas arī ir ļoti laba līmeņa komanda. Aizvadījis pirmo spēli tās sastāvā, tiesa, iedzīvojies nelielā traumā un tagad atpūšas.

Vladimirs teic, ka viņu patīkami pārsteigusi attieksme pret ārzemju spēlētājiem: “Bija bažas, ka no ārzemniekiem gribēs izspiest maksimālo, neraugoties ne uz ko. Realitātē viss ir otrādi, neļauj spēlēt, kamēr spēlētājs nav atlabis par visiem simts procentiem. Arī Artūram bija nedaudz paaugstināta temperatūra, klepus, komandas ārsts uzreiz sūtīja mājās ārstēties. Pēc divām dienām Artūrs gribēja iet laukumā, bet ārsts kategoriski aizliedza, liekot atpūsties vēl dažas dienas. Tas ir patīkami.”

Viņš arī stāsta, ka mazdēliem ikdienas nav vieglas, slodze milzīga. Starp treniņiem, kas ir vairāki dienā, arī spāņu valodas mācības, tālmācība vispārējās izglītības turpināšanai. “Tur nebrauc atpūsties, brauc strādāt,” saka Vladimirs. “Papildu smagums tas, ka atrodas prom no savējiem, bet viņiem teicu – tagad viss atkarīgs no pašiem.”
Jautāju, kāds ir vectēva devums mazdēlu profesionālajā izaugsmē, Vladimirs ir pieticīgs, bet uzsver vienu, viņaprāt, svarīgu niansi: “Iemācīju viņus pareizi trenēties, kas ir ļoti svarīgi jebkuram basketbolistam. To novērtējuši treneri izlasēs, arī tagad Spānijas klubos. Abi treniņos strādāja cītīgi, īpaši jāmudina nebija, lai gan mums bijušas arī skarbākas vārdu pārmaiņas. Varu atzīties, ka, no vienas puses, savējos trenēt visgrūtāk, bet no otras – vieglāk. Piemēram, treniņos vai spēlēs pret savējiem varu būt skarbāks nekā citiem spēlētājiem, lai gan tas varbūt nav pareizi un trenera priekšā visiem jābūt vienādiem. Bet ir otra puse, ka viņi arī man var tiešāk atbildēt, ko nevar citi.”

Kad šovasar runāju ar Rodionu, viņš atzina, ka mērķis ir NBA. Tam piekrīt arī Vladimirs, sakot, ka tas ir nākamais pakāpiens mazdēla profesionālajā karjerā: “Artūru saredzu labā Eirolīgas klubā, kaut vai tajā pašā Spānijā. Tiesa, aģents teicis, ka viņam ir liels NBA potenciāls. Īsti nezinu, kur viņš to saskata, jo Artūrs ir mazais spēlētājs, bet tādu ir pilna Amerika. Bet katram jau gribas iekļūt NBA.”

Trenera acs

Rodiona un Artūra piemērs rāda, ka arī no mazas pilsētas var izaugt augsta līmeņa spēlētāji. Treneris norāda, ka galvenais ir vēlme strādāt treniņos: “Puišiem parasti saku, ja jūs gribat strādāt un es kā treneris gribu, varam panākt labu rezultātu. Ja gribat tikai jūs, bet es – ne, arī kaut ko var sasniegt, bet, ja es gribu, bet jūs – ne, nekas nesanāks.”

Stāstot par saviem audzēkņiem, treneris uzskaita tos, kuri no 2000.gadā dzimušajiem aizgājuši tālāk. Artūrs ir Spānijā, Dāvids Vīksna – Valmieras klubā, Jurģis Pētersons – VEF skolā.

“Mazai pilsētai šādi zaudējumi ir sāpīgi, bet paliek puiši, kuri arī var izaugt, tikai jāstrādā. Cēsīs problēma tā, ka nav lielās komandas, vismaz LBL2 līmeņa, kur notiek regulāri treniņi. Tāpēc talantīgajiem zēniem jāmeklē kāda lielā komanda, kur var pagrūstīties ar lielajiem vīriem, kuriem arī ir motivācija trenēties. Žēl, ka nākas puišus zaudēt, bet, ja viņi tiks tālāk, Cēsu vārds izskanēs. Arī tagad NBA drafta mājaslapā, kur minēti Rodions un Artūrs, lasām – Cēsis. Tas kādam liks pameklēt, kur tāda Latvija, kur pilsēta Cēsis. Varbūt kāds brauks palūkot, kas te notiek, ja aug tādi talanti.”

Vladimirs Sporta skolā strādā jau ilgus gadus, ir piešāvis aci, lai pateiktu, no kura var izaugt labs basketbolists. Treneris saka, ka jau sākumā pēc auguma parametriem var veikt pirmo vērtējumu, bet konkrētāk tas saprotams pēc pāris gadiem treniņos: „Pirmkārt, pēc rakstura. Ir tādi, kuri baidās pieņemt lēmumus, baidās kļūdīties, baidās uzņemties iniciatīvu, kas ir ļoti liels mīnuss, modernajā basketbolā tādiem nav, ko darīt. Otrkārt, jābūt labai rokai. Var iemācīt pareizu tehniku, bet, ja nebūs basketbola rokas, bumba neies grozā. Tad vēl svarīgs ātrums, asums, tie ir elementi, ko grūti iemācīt. Ar treniņiem var nedaudz uzlabot, bet tam jābūt asinīs. Bet visi nekad nebūs profesionāļi, kāds spēlēs savam priekam līdz sirmam vecumam, arī tas ir ļoti vērtīgi.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

“Stirnu buks” skrien Vecpiebalgā

07:01
11.07.2024
27

Jau ierasts, ka Cēsu novadā vasarā vienu reizi sarodas populārākā taku skrējiena “Stirnu buks” dalībnieki. Šoreiz visi devās uz Piebalgu, lai “Vēveros” aizvadītu “Vecpiebalgas Stirnu buku”, seriāla 4. posmu. Jaukos laika apstākļos distancēs devās 3136 skrējēji un pārgājiena dalībnieki. To vidū arī tādi pazīstami sportisti kā pasaules U23 vicečempione slēpošanā Patrīcija Eiduka, Latvijas rekordists un […]

Aleksandrs Volkovs diska mešanā paliek nepārspēts

06:59
10.07.2024
21

Valmierā Jāņa Daliņa stadionā divu dienu garumā aizvadītas sacensības “Valsts prezidenta balvu izcīņa”, kas notika jau 30.reizi. Vienlaikus šis bija visu triju Baltijas valstu komandu čempionāts, kas norisinājās 61.reizi. Komandu vērtējumā uzvarēja Igaunija – 291,5 punkts, Latvija spēja otrajā sacensību dienā apsteigt Lietuvu, ierindojoties otrajā vietā ar    249,5 punktiem, kamēr lietuviešiem -– 243 punkti. […]

Veiksmīgi starti jaunajiem jātniekiem

06:35
09.07.2024
47

Jātnieku kluba “Kasbilles raibie zirgi”, kas darbojas Raiskuma pagastā, divpadsmitgadīgā jātniece Bille Pušinska Latvijas čempionātā konkūrā maršrutā ar 85 cm šķēršļiem otrās grupas poniju jātnieku konkurencē ieguva pirmo vietu. Meitene startēja ar poniju Petit Danseur un sacentās grupā, kurā piedalījās sportisti līdz 16 gadu vecumam. Billes trīspadsmitgadīgais brālis Kaspars Pušinskis ar savu komandas biedri Raffaellu […]

Medību šaušanā ar loku mūsu novadniekiem izcili panākumi

06:27
08.07.2024
76

Mūsu novadnieki ar teicamiem rezultātiem startējuši Eiropas loka mednieku čempionātā. Visi trīs Cēsu novada sportisti, kas piedalījās sacensībās, mājās pārveda godalgas. Nītau­rietis Andris Kuzņecovs izcīnīja zelta medaļu un Eiropas čempiona titulu AMBB-C klasē, kā arī vienā no vingrinājumiem laboja Eiropas rekordu. Čempionāta zeltu ieguva arī nītauriete Inga Či­gone, startējot AFBB-C klasē, bet Drabešu pagasta iedzīvotāja […]

“Kāpas trīsdienas” izskrietas

05:24
04.07.2024
109

Daugavpils pusē aizvadītas Baltijā lielākās orientēšanās sacensības “Kāpas trīsdienas”, kas šogad pulcēja 1850 dalībniekus no 12 valstīm, 157 orientēšanās klubiem. To vidū arī klubs “Meridiāns OK/ CPSS”, klubu vērtējumā ieņemot sesto vietu. “Kāpas trīsdienās” dalībnieki atbilstoši savām spējām var izvēlēties veikt īso (S) vai garo (L) distanci. Orientieristi trīs dienu laikā sacentās trijās distancēs, katrā […]

Tituli un medaļas sadalītas

05:22
03.07.2024
125

Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā, Latvijas čempionātā vieglatlētikā pieaugušajiem, kur reizē tika noskaidroti arī labākie U23 grupā, uz starta stājās arī vairāki Cēsu novada atlēti. Gandrīz visi tika pie godalgām gan pieaugušo grupā, gan U23 ieskaitē. Jau ierasti teicami startēja trenera Māra Urtāna audzēkņi no “CPSS/ Cēsu Vieglatlētikas klubs” komandas, kopumā izcīnot desmit godalgas. Pirmajā dienā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
22
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi