Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Sports, kas smadzenēm liek strādāt

Jānis Gabrāns
10:57
04.12.2015
9
Aiga Strazdina 1

Orientēšanās ir visiem zināms sporta veids, viens no masveidīgākajiem Latvijā. Mazāk zināma velo orientēšanās, taču tajā sevi labi rāda kluba “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” pārstāvji. Viņu vidū cēsniece Aiga Strazdiņa – Baltijas čempione, Latvijas kausa ieguvēja, velo orientēšanās rangā šajā sezonā otrajā vietā S21 grupā. Startē arī MTB riteņbraukšanas seriālos, ziemā labprāt slēpo. Pasākumā “Cēsu Sporta laureāts” bija nominēta titulam “Gada sportists”.

Iespēja iztīrīt galvu

Aiga stāsta, ka ar aktīvo sportošanu nodarbojas samērā nesen, apmēram četrus gadus. Vīrs Uģis sācis piedalīties MTB sacensībās, un Aiga braukusi līdzi.

“Cik ilgi stāvēsi un skatīsies, nolēmu arī pati pamēģināt. Sāku MTB sacensībās, tad nāca piedāvājums startēt velo orientēšanās sportā, un viss aizgāja nopietnāk. Atzīšos, ka šis sporta veids mani saista vairāk par MTB riteņbraukšanu. Patīk, ka brīdī, kad esi distancē, ne par ko citu nedomā. Tā ir lieliska iespēja iztīrīt galvu,” saka A. Strazdiņa.

Sportiste stāsta, ka velo orientēšanās ir vieglāka par klasisko, jo braucot ir piesaiste taciņām, nav jāskrien pāri purviem, cauri mežiem: “It kā vieglāk, bet arī ar riteni var visādus brīnumus sataisīt. Atceros pirmo startu, tas bija Priekuļos Latvijas čempionātā. Piekritu piedalīties, jo domāju, ka pazīstams apvidus, neapmaldīšos. Taču … pirmo punktu meklēju pusstundu! Pēc mačiem nodomāju, ko es te daru, kāda orientēšanās! Tomēr nepadevos, turpināju, un iepatikās.”

Aiga stāsta, ka šajā sporta veidā jāprot salāgot braukšana ar kartes lasīšanu. Īpaši brīžos, kad uzkāpj pulss, jāprot adaptēties augstas intensitātes slodzei, lai tā netraucē pareizi orientēties kartē. Vienmēr jāspēj precīzi nolasīt un saprast, kur atrodies.

“Uzreiz iemaņas nerodas, nākas pamācīties. Pagājuši vairāki gadi, un tagad varu teikt, ka beidzot jūtos labāk un drošāk. Līdz tam gāja dažādi, bija veiksmīgas sacensības, bet gadījās arī iebraukt pamatīgā “purvā”. Taču neveiksmes tikai deva stimulu strādāt. Sākumā vienīgais orientieris, pēc kā vadījos, bija taciņas, taču kartēs visas nav iezīmētas, bet man dabā katra, pat vissīkākā, likās kā īsta taciņa, un skaitīšanā gadījās kļūdīties un iebraukt nepareizajā. Sapratu, jāmācās lasīt karte, pazīt lielākus orientierus, lai precīzāk saprastu, kura taciņa īstā,” stāsta A. Strazdiņa.

Par šī gada lielāko panākumu velo orientēšanās sportā Aiga uzskata uzvaru Baltijas čempionātā: “Ir panākumi arī Latvijā, bet mums konkurence nav pārāk liela, taču uzvarēt Baltijā – tas ir patīkami!”

Startējusi arī pasaules čempionātā Čehijā, kur spēcīgajā konkurencē vislabāk bijis redzams, pie kā vēl jāpiestrādā.

Mežā, tumsā, divatā

Reizēm Aiga startē arī velo rogainingā, kas līdzīgs orientēšanas sacensībām, tikai jānobrauc lielāks attālums un distancē jāpavada daudzas stundas. Jāpiebilst, ka pieredze ilgā braukšanā Aigai ir, jo pirms dažiem gadiem startēja 24 stundu braucienā, dāmu konkurencē izcīnot 3.vietu, šajā laikā nobraucot vairāk nekā 216 kilometrus.

Nesen Ungura apkaimē notikušajā “Lapsu rogainingā” kopā ar Mārīti Knētu dāmu konkurencē izcīnīta 1.vieta, bet absolūtajā vērtējumā – septītā. Jāpiebilst, ka pēdējās stundas nācās braukt tumsā.

“Nakts posms ir grūts, toties interesants,” stāsta Aiga. “Ātrums jūtami sarūk, jo jābrauc uzmanīgāk, tas nojauc mērogu. Pierasts, ka lielākā ātrumā visi objekti tuvojas ātrāk, zinu, cik laika nepieciešams, lai nokļūtu līdz punktam. Kad ātrums sarūk, rodas sajūta, ka jau vajadzētu būt īstajā vietā, bet tās nav, un var iebraukt neīstajā vietā. Tad jācenšas meklēt lielos orientierus, ko tumsā var saskatīt – elektrolīnijas, pļavas, mājas.”

Abas kopā startē ilgāku laiku, distancē saprotas labi. Aiga stāsta, ka divatā, pirmkārt, ir drošāk, otrkārt, vieglāk. Braucot sešas stundas, kādai var uznākt pagurums, tad labi, ja otra pavelk. Tā kopīgiem spēkiem, vienai otru uzmundrinot, arī tiek līdz finišam.

Velobraukšana Latvijā ir lielā cieņā, sacensībās brauc simti un tūkstoši, varētu domāt, ka arī velo orientieristu rindām vajadzētu palielināties, bet tas notiek ļoti lēni. Aiga norāda, ka šis sporta veids joprojām maz pazīstams. Acīmredzot ne katram ir azarts meklēt kontrolpunktus, daudz vienkāršāk startēt MTB sacensībās.

“Man tas ir pārāk vienkārši,” norāda Aiga, “velo orientēšanās ir krietni interesantāka, jo liek strādāt arī smadzenēm. Jāprot lasīt karte, īsā laikā pieņemt pareizo lēmumu. Atceroties, ka ne vienmēr braukšana pa taisnāko ceļu ir ātrākais variants. Varbūt izdevīgāk nobraukt lielāku gabalu, bet tā var apbraukt reljefu un ietaupīt spēkus.”

Velo orientēšanās sacensību Latvijā daudz. Seriālu rīko Rīgas “Magnēts”, sacensības notiek katru otro nedēļu, ir Latvijas čempionāts, Latvijas kausa posmi, iespēja piedalīties mačos Lietuvā, Igaunijā.

Būt sportiskā ritmā

Ja nav orientēšanās sacensību, Aiga labprāt startē MTB seriālos – SEB, “Vivus.lv” posmos. Viņa atzīst, ka sacensību gars aizrauj: “Azarts atnāk pats no sevis, līdzko nostājies uz starta. Vienmēr taču gribas ar kādu sacensties.”

Aiga stāsta, ka SEB MTB maratonā vienmēr izvēlas garāko sporta distanci, jo tajā mazāk dalībnieku, kas ļauj braukt brīvāk, nav jābaidās, ka lielajā dalībnieku pūlī, kāds ir tautas klasē, kāds braucējs var uztriekties, nokrist priekšā.

“Varbūt tādēļ man patīk velo orientēšanās, kur nav starta pūlī, kur viss atkarīgs tikai no pašas,” piebilst sportiste.
MTB seriālos distances dažādas, vienā posmā gludākas, citā – kalnainākas. Aiga norāda, ka viņai vairāk patīkot kalnaini posmi: “Pa lēzenām distancēm braukt māk visi, kalnainos posmos – visiem nesanāk. Neteikšu, ka esmu drosmīga lejā braucēja, bet augšā man patīk braukt.”

Ar katru gadu aug pieredze, rezultāti, bet neiztikt bez nopietniem, regulāriem treniņiem, iekrājot kilometrus līdz sezonas sākumam. A. Strazdiņa norāda, ka gatavošanās nākamajai sezonai sākas neilgi pēc iepriekšējās beigām. Braucēji paņem nelielu pauzīti un tad lēnām sāk gatavoties, kāds iet uz trenažieru zāli, cits peld, cits trenējas mājās uz ruļļa: “Lielu pauzi taisīt nevar, tad grūti tikt atpakaļ ritmā, jo cilvēkam patīk paslinkot.”

Ziemā viņa regulāri redzama uz slēpēm Priekuļu slēpošanas kompleksā, jo šī nodarbe patīk, arī palīdzot gatavoties velo braukšanas sezonai.

Jautāta, ko dod fiziskās aktivitātes, Aiga saka: “Kad sporto, nav jādomā par citām, nevajadzīgām lietām. Ja ilgāku laiku jāsēž mājās, liekas, kaut kas nav īsti kārtībā. Kad esi sportiskajā ritmā, viss ir forši!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Azarts pludmales smiltīs

18:28
15.07.2024
66

Šīs nedēļas nogalē Cēsu stadiona pludmales volejbola laukumos norisināsies Latvijas čempionāta pludmales volejbolā trešais posms. Dalībnieku vidū redzēsim arī Cēsu novada spēlētājus, informē sporta kluba “IVI” pārstāvis Igors Pupurs. Klubs panācis vienošanos ar Volejbola federāciju, ka pamatturnīrā var startēt divi dāmu un divi vīriešu du­eti. Lai noskaidrotu, kuriem būs šī iespēja, aizvadīts atlases turnīrs. Atbilstoši […]

“Stirnu buks” skrien Vecpiebalgā

07:01
11.07.2024
63

Jau ierasts, ka Cēsu novadā vasarā vienu reizi sarodas populārākā taku skrējiena “Stirnu buks” dalībnieki. Šoreiz visi devās uz Piebalgu, lai “Vēveros” aizvadītu “Vecpiebalgas Stirnu buku”, seriāla 4. posmu. Jaukos laika apstākļos distancēs devās 3136 skrējēji un pārgājiena dalībnieki. To vidū arī tādi pazīstami sportisti kā pasaules U23 vicečempione slēpošanā Patrīcija Eiduka, Latvijas rekordists un […]

Aleksandrs Volkovs diska mešanā paliek nepārspēts

06:59
10.07.2024
106

Valmierā Jāņa Daliņa stadionā divu dienu garumā aizvadītas sacensības “Valsts prezidenta balvu izcīņa”, kas notika jau 30.reizi. Vienlaikus šis bija visu triju Baltijas valstu komandu čempionāts, kas norisinājās 61.reizi. Komandu vērtējumā uzvarēja Igaunija – 291,5 punkts, Latvija spēja otrajā sacensību dienā apsteigt Lietuvu, ierindojoties otrajā vietā ar    249,5 punktiem, kamēr lietuviešiem -– 243 punkti. […]

Veiksmīgi starti jaunajiem jātniekiem

06:35
09.07.2024
59

Jātnieku kluba “Kasbilles raibie zirgi”, kas darbojas Raiskuma pagastā, divpadsmitgadīgā jātniece Bille Pušinska Latvijas čempionātā konkūrā maršrutā ar 85 cm šķēršļiem otrās grupas poniju jātnieku konkurencē ieguva pirmo vietu. Meitene startēja ar poniju Petit Danseur un sacentās grupā, kurā piedalījās sportisti līdz 16 gadu vecumam. Billes trīspadsmitgadīgais brālis Kaspars Pušinskis ar savu komandas biedri Raffaellu […]

Medību šaušanā ar loku mūsu novadniekiem izcili panākumi

06:27
08.07.2024
89

Mūsu novadnieki ar teicamiem rezultātiem startējuši Eiropas loka mednieku čempionātā. Visi trīs Cēsu novada sportisti, kas piedalījās sacensībās, mājās pārveda godalgas. Nītau­rietis Andris Kuzņecovs izcīnīja zelta medaļu un Eiropas čempiona titulu AMBB-C klasē, kā arī vienā no vingrinājumiem laboja Eiropas rekordu. Čempionāta zeltu ieguva arī nītauriete Inga Či­gone, startējot AFBB-C klasē, bet Drabešu pagasta iedzīvotāja […]

“Kāpas trīsdienas” izskrietas

05:24
04.07.2024
121

Daugavpils pusē aizvadītas Baltijā lielākās orientēšanās sacensības “Kāpas trīsdienas”, kas šogad pulcēja 1850 dalībniekus no 12 valstīm, 157 orientēšanās klubiem. To vidū arī klubs “Meridiāns OK/ CPSS”, klubu vērtējumā ieņemot sesto vietu. “Kāpas trīsdienās” dalībnieki atbilstoši savām spējām var izvēlēties veikt īso (S) vai garo (L) distanci. Orientieristi trīs dienu laikā sacentās trijās distancēs, katrā […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi