Piektdiena, 21. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Pirmā bronza Pasaules čempionātā

Jānis Gabrāns
06:52
15.11.2023
11
Dambretiste Luize Copy 2

Polijas pilsētā Policē nedēļas garumā risinājās Pasaules jauniešu čempionāts 100 lauciņu dambretē, kurā kuplā pulkā piedalījās arī Latvijas jaunie dambretisti.

Cēsis pārstāvēja divas spēlētājas: Luīze Gudēvica-Liepiņa, kurai šis otrais Pasaules jauniešu čempionāts, un viņas māsa – sešgadīgā Marlēna Gudēvica-Liepiņa, kurai šī bija debija tik augsta līmeņa sacensībās. Turnīrs veiksmīgs bija Luīzei, kura ātr­spēlē izcīnīja Pasaules čempionāta bronzas medaļu.

Izturības eksāmens

Čempionāts sākās ar klasisko izspēli, kas norisinājās septiņu dienu garumā. Kā atzīst līdzjutēji un treneri, pacietība, izturība un spēja koncentrēties bija abu jauno spēlētāju labākie sabiedrotie garo izspēļu laikā, dažkārt vienai partijai ieilgstot līdz pat trīs stundām.

Marlēna U8 vecuma grupā meitenēm izcīnīja 10.vietu 12 meiteņu konkurencē, bet    Luīze U10 vecuma grupā meitenēm izcīnīja 4.vietu  22 meiteņu konkurencē. Tikai viens punkts Luīzi šķīra no Pasaules čempionāta pjedestāla, taču šogad salīdzinājumā ar pagājušā gada čempionātu Luīze savu vietu klasiskajās izspēlēs uzlabojusi par četrām pozīcijām.

Abu spēlētāju trenere un arī vecmāmiņa Zigrīda Liepiņa atzīst, ka abām meitenēm bijis liels pārbaudījums koncentrēties tik ilgu laiku. Viņa arī norāda, ka klasiskajā izspēlē konkurentu ir mazāk, jo formāts nesaista jaunos spēlētājus, pirmkārt, ilgs domāšanas laiks, katram spēlētājam 40 minūtes plus minūte par katru gājienu, otrkārt, katrs gājiens jāpieraksta atšķirībā no pārējām disciplīnām: “Tas prasa spēju ilgstoši koncentrēties, kas bērniem ļoti grūti, viņi raduši pie straujāka dzīves ritējuma. Arī ar partiju pierakstīšanu viņiem nesokas, bet tas ir svarīgi, lai pēc tam  analizētu aizvadīto spēli.”

Izšķirošā spēle

Pēdējās divās čempionāta dienās notika sacensības ātrajā dambretē, vispirms rapidā, tad ātrspēlē. Rapidā Marlēna sasniedza savu labāko rezultātu čempionātā, iegūstot 9.vietu 15 meiteņu konkurencē, bet neveicās Luīzei, nācās samierināties ar 8.vietu 25 meiteņu konkurencē. Te gan jāpiebilst, vienādu punktu skaitu ieguva 6. – 13. vieta, vietu sadalījumu noteica izspēļu koeficients.

Ātrspēlē Marlēna izcīnīja 10.vietu, iegūstot vienādu punktu skaitu ar 8. un 9. vietu, bet veiksme bija Luīzes pusē. Pēdējā kārtā izcīnot uzvaru, viņa 26 meiteņu konkurencē izcīnīja 3.vietu un bronzas medaļu!

Trenere Z. Liepiņa, stāstot par izšķirošo spēli, akcentē, ka Luīzes pretiniece bija spēcīgā Latvijas jaunā dambretiste Varvara Ivanova, kura kļuva par čempioni klasikā: “Taču ātrspēlei ir cits formāts, te Luīze ir pārāka, tā bija arī Eiropas čempionātā. Laikam Varvara gatava ilgākām izspēlēm, kā klasikā, bet ātrspēlē, kur partijā katram tikai piecas minūtes, viņa tik labi nejūtas, te visu izsaka spēja ātri pieņemt pareizos lēmumus. Pēdējā spēle bija ļoti svarīga, pirms tās Luīze bija aiz Varvaras, bet uzvarot ieguva bronzas medaļu, pretinieci atstājot sestajā vietā. Šis panākums bija labs mierinājums ceturtajai vietai klasiskajā dambretē.”

Trenere un vecmāmiņa notikumiem sekojusi līdzi attālināti un neslēpj, ka tas vieglāk nekā klātienē, kur spriedze daudz lielāka: “Sarunājām, ka meitenes pēc katras spēlēs piezvanīs un pastāstīs, kā gājis. Protams, pēc zaudējuma viņām to bija grūtāk pateikt, tad tēvs uzņēmās šo misiju, bet pēc uzvarām zvanīja ar prieku. Tiesa, pēc bronzas spēles uzreiz negribēja atklāt rezultātu, mums nācās pagaidīt, līdz uzzinājām, ka čempionāts noslēdzies ļoti sekmīgi!”

Vecāku faktors

Kopā ar meitām čempionātā bija tēvs Juris Gudēvics-Liepiņš, aktīvs triatlonists, sportiska dzīves veida piekritējs. Jautāts, ko tētis var turnīra laikā palīdzēt, viņš norāda, ka īpaši svarīgi bijis meitas atbalstīt pēc zaudētām spēlēm, aicinot pārāk tajā neieslīgt, bet domāt par nākamo: “Klasikā meitenēm ļoti svarīga bija spēja noturēt koncentrāciju arī pēc trim stundām pie galdiņa, jo uzvarēja tas, kurš to spēja. Luīzei palīdz tas, ka viņa startē arī citos sporta veidos, kur svarīga fiziskā izturība, un tas ir ieguvums arī garajās dambretes izspēlēs. Mazā meita tik ilgi nevar, lai gan gadījās pusotru stundu ilgas izspēles, kas sešus gadus veciem spēlētājiem ir ļoti daudz!”

Tētis saka paldies arī abiem treneriem, gan Zigrīdai, gan Raivim Paeglem, kurš daudz dara, lai sagatavotu spēlētājas atbildīgākiem startiem. Taču galvenais nopelns pašiem vecākiem. Arī Z. Liepiņa saka, ka ļoti daudz nosaka tieši vecāku ieinteresētība.

Vai viegli meitas motivēt treniņiem? Juris Gudēvics-Liepiņš saka, ka labākā motivācija ir panākumi: “Kad iegūts godalgotās vietas kauss, īpaša motivācija pat nav nepieciešama. Ja panākumu nav, ir daudz grūtāk, to redzu no citiem spēlētājiem, kuri netiek uz goda pjedestāla. Šajās jaunajās grupās tad ļoti grūti rast motivāciju turpināt. Taču meitām visu laiku atgādinu, ka nepieciešams gandrīz katru dienu trenēties, ja ir vēlme būt starp labākajām. Kād­reiz ir vairāk jāmotivē, bet ceru, ka viņas to novērtēs!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Biatlonisti sāk vasaras sezonu

05:25
20.06.2024
123

Jau ierasti vasaras biatlona sacensību sezona sākas ar slēpošanas un biatlona kluba “Cēsis” balvas izcīņu biatlona šaušanas vingrinājumos. Trenere Ilze Cekule stāsta, ka šis ir pirmais pārbaudījums, lai redzētu, kā veicies treniņos vasaras sezonā: “Sacensības notika vingrinājumos, kas raksturīgi biatlona sacensībām, tikai bez slodzes – šaušana uz punktiem pirmā šāviena vingrinājumā, kā arī kombinētajā vingrinājumā […]

Iespētais kontrolpunktu meklējumos

06:48
15.06.2024
70

Savulaik sabiedrības balsojumā par populārāko sporta veidu tika atzīta orientēšanās, un tas tiešām tā ir. Pat ja neņemam vērā masveidību, ievērības cienīgs ir piedāvāto sacensību skaits, ar to, šķiet, nevar konkurēt neviens cits sporta veids. Katru darba dienu Latvijas mežos notiek vairāki orientēšanās klubu rīkoti seriāli, bet sestdienās un svētdienās valsts mēroga sacensības – kausa […]

Badmintonistu sacensības pirms vasaras pauzes

05:35
14.06.2024
39

Pirms došanās vasaras pau­zē tika sarīkotas Cēsu novada un sporta kluba “Saulrīti” badmintona sacensībās vīru grupā, kurās par konkurenci sūdzēties nevarēja. Jāpiemin, ka enerģiskākie kluba jaunieši treniņu nolūkos arī cenšas nepalaist garām izdevību piedalīties pašmāju sacensībās. Šoreiz viņi arī sensāciju autori. Debitante Paula Rieviņa trešajā vienspēlē sasparojās un trijos setos 2:1 (21:10; 20:22; 21:18) uzvarēja […]

Vieglatlēti izcīna medaļas, krāj pieredzi

22:33
13.06.2024
55

U18 un U20 grupu vieglatlētiem aizvadītajā sestdienā bija pēdējā spēku pārbaude sacensību režīmāpirms valsts čempionāta. Notika “Sportland kausu” izcīņas 4., noslēdzošais, posms. Jau šīs nedēļas nogalē Valmierā viņi dalīs titulus un medaļas. 400 m barjerskrējienā U18 grupā sudraba medaļu izcīnīja Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) audzēknis Emīls Sandlers-Bomis (treneris Rihards Parandjuks), finišējot pēc 56,46 sekundēm. […]

Vienas kļūdas cena

07:18
09.06.2024
96

Mūsu orientieristam Aināram Drozdam līdz uzvarai pietrūka piecas sekundes Latvijas kausu izcīņā orientēšanās sportā aizvadīts 11. un 12.posms, un var teikt, ka sezonas ekvators pārvarēts, jo kalendārā ir 22 posmi. Aizvadītās nedēļas nogalē sportisti tikās Smiltenes novadā, kur notika Mazās balvas izcīņa. Pirmajā dienā orientieristi sacentās vidējā distancē, otrajā – garajā, uzvarētājus nosakot divu dienu […]

Cēsu vieglatlētu starti

06:33
07.06.2024
54

Vieglatlētu vasara rit pilnā gaitā, sacensības notiek ne tikai nedēļas nogalēs, bet arī darba dienās. Visu vecuma grupu atlēti cenšas krāt pieredzi, uzlabot sportisko formu, tehniku, lai iespējami labāk sagatavotos Latvijas čempionātiem, kas nav vairs aiz kalniem. Barjerskrējēju svētki Cēsīs jau par tradīciju kļuvušas divas sacensības, kas veltītas konkrētām vieglatlētikas disciplīnām. Lodes grūdēji un diska […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
39
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi