Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Galvenais – izbaudīt procesu

Jānis Gabrāns
08:00
23.11.2023
3
Emils Blums Sezona 2

Kopš pēdējā šī gada rallija pagājis zināms laiks, un var izvērtēt paveikto. Mūsu puses rallija braucējs Emīls Blūms kopā ar stūrmani Didzi Eglīti aizvadīja ļoti piepildītu sezonu, startējot 14 sacensībās, savā klasē kopvērtējumā uzvarot Lietuvas čempionātā, bet Latvijā un Igaunijā ieņemot otro vietu.

Viens no trim

Iznācis 2024.gada sienas kalendārs “Rallijs Latvijā”, uz vāka goda vietā E. Blūma pilotētais auto. Pirms sākam runāt par aizvadīto sezonu, jautāju, vai patīkami redzēt tādu kalendāra vāku? Emīls smaidot citē kalendāra veidotāju teikto – ko tad citu likt, ja ne viņus, jo 14 sacensības sezonā ir ievērojams rādītājs: “Protams, patīkami, ja šādi esam pamanīti, novērtēti, ceru, arī sadarbības partneriem patīkami redzēt savus logo uz kalendāra vāka.”

14 ralliji tiešām nav maz, tik daudz vienā sezonā vēl braucēja karjerā neesot bijis. Ko tas prasa no braucējiem, komandas?

“Viegli nav, īpaši, ja mēnesī trīs sacensības,” atzīst E. Blūms. “Ja rallijs notiek Igaunijā vai Lietuvā, vajadzīgs arī vairāk laika. Treš­dienā aizbraucam uz sacensībām, svētdienas vakarā esam atpakaļ, un pēc dažām dienām jau jādodas tālāk. Tas prasa gan no sevis, gan visas komandas fizisko un mentālo izturību un noturību, jo tas karuselis ir pamatīgs. Bija brīdis, kad likās – enerģija izsīkst, bet labi, ka apkārt ir cilvēki, kuri pamudina, un atkal var turpināt. Kopumā var teikt, aizvadīts ļoti pamācošs gads. Debitējām Lietuvas čempionātā, un debija izrādījās ļoti veiksmīga!”

No trim tituliem iegūts viens, lai gan bija iespēja tikt pie trijiem. E. Blūms neslēpj, ka Latvijas čempionātā pamatīgs “dūriens mugurā” bija tas, ka pēc ziemas rallija “Sarma”, kad pēc finiša jau priecājušies par uzvaru, pāris stundas vēlāk automobiļu tehniskajā kontrolē atklāta mašīnas neatbilstība tehniskajiem noteikumiem un ekipāžai piešķīra diskvalifikāciju. “Tā bija pamatīga vilšanās!” saka Emīls, un viņa balsī joprojām sajūtams neliels rūgtums.

Tāds ir šis sports

Nākamo nullīti kopvērtējumā lika ierakstīt mašīnas dzinēja defekts Paides rallijā Igaunijā, kas bija arī viens no Latvijas čempionāta posmiem, bet šis bija vienīgais rallijs šajā sezonā, kurā pievīla tehnika.
“Nevienu nevar vainot, lai cik rūpīgi pārbaudīsi mašīnu, visur iekšā ielīst nevar, tāpēc jau tehniskais sports ir neprognozējams. No ekipāžas puses ir simtprocentīga uzticēšanās mehāniķiem, viņu ieguldītais darbs, atdeve, negulētās naktis, lai tehnika kalpotu, ir nenovērtējama,” saka E. Blūms.

Arī sezonas noslēdzošo ralliju Sāremā (Igaunija) neizdevās pabeigt, jau pirmajā ātrumposmā piedzīvota avārija. Emīls skaidro, ka bijusi vēlme pārbaudīt, cik daudz var konkurēt ar braucējiem, kuri brauc ar augstākas klases mašīnām: “Pats pieļāvu kļūdu, kādā līkumā iebraucu par ātru, mašīna izslīdēja, un viss bija beidzies. Tā pilnībā mana vaina, bet tāds ir šis sports. Varējām jau braukt mierīgi līdz finišam, lai tikai būtu punkti, bet braukt, negūstot no tā baudu, nav vērts! Uz katrām sacensībām braucu ar mērķi – izbaudīt ralliju, gūt prieku no braukšanas.”
2018.gadā E. Blūms spēja uzvarēt Igaunijas un Latvijas čempionātos, bet pagaidām nevienam braucējam nav izdevies uzvarēt visās trijās Baltijas valstīs.

Ātrākais nav pirmais

Visu sezonu galvenā cīņa sekundi sekundē bija ar Igaunijas braucēju Timmu Korgi, kurš uzvarēja kopvērtējumā Igaunijā un Latvijā.

“Ir lieliski, ka ir šāds spēcīgs konkurents, kas liek darīt maksimālo,” saka E. Blūms. “Interesa­n­tākais, ka visos rallijos, kur sacentāmies, kur abi ar Timmu finišējām, mēs vienmēr bijām priekšā, bet par čempionu divās valstīs kļuva viņš. Tāda neierasta situācija, esam ātrākie Baltijā, bet sezona parādīja, ka ātrākais ne vienmēr ir pirmais.”

Šajā sezonā startējis visās trijās Baltijas valstīs, tas ļauj salīdzināt organizatorisko līmeni, pamanīt citu rīkotāju kļūdas. Emīls diplomātiski norāda, ka negribētu īpaši izcelt kādu vienu ralliju, lai citi rīkotāji neapvainojas, jo cenšas jau visi. Katrā valstī esot kāds, ko vērts izcelt, Latvijā, protams, tas ir mājas rallijs “Rallijs Cēsis”, jo emocijas, ko gūst, startējot savā trasē, nevar gūt citur. Igaunijā patīk Sāremā rallijs, jo ir sezonas pēdējās sacensības, arī laika apstākļi rudenī var sagādāt pārsteigumus.

“Lietuvā startējām piecos posmos, un jāteic, abas pārējās valstis var no viņiem pamācīties. Tur katrs posms ir īsti pilsētas svētki, īpaši atmiņā palicis rallijs, kas norisinājās Rokiškos,” piebilst Emīls.

Ar gribēšanu vien nepietiek

Aizvadītā sezona jau ir vēsture, šobrīd visas domas jau ir nākamajā sezonā, kas Latvijā būs īpaša. Rallija līdzjutēji jau zina, ka 2024. gads atšķirs jaunu lapaspusi Latvijas autosporta vēstures grāmatā, jo jūlijā pirmo reizi Latvijā tiks rīkots FIA pasaules rallija čempionāta (WRC) posms. Tāpēc visās intervijās izskan jautājums, vai gribētos braukt WRC Latvijas posmā?

“Protams, gribētos,” saka E. Blūms un piebilst, ka ar gribēšanu vien tomēr par maz: “Cerība nav atmesta, bet labi saprotam, ka jāiegulda liels darbs. Ņemot vērā finansiālo situāciju valstī, sponsorēšanas politiku, ir skaidrs, ka tas nebūs viegli. Izskatām variantus, esam saņēmuši dažus nē, bet viss vēl priekšā. Jāsaprot realitāte, manuprāt, nebūtu pareizi visu izšaut tikai vienam WRC posmam, tad vēl trīs gadus lāpīt to pasākumu. Gribas startēt Baltijā, iespējams, aizbraukt uz kādu Somijas čempionāta posmu, laiks rādīs.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Biatlonisti sāk vasaras sezonu

05:25
20.06.2024
224

Jau ierasti vasaras biatlona sacensību sezona sākas ar slēpošanas un biatlona kluba “Cēsis” balvas izcīņu biatlona šaušanas vingrinājumos. Trenere Ilze Cekule stāsta, ka šis ir pirmais pārbaudījums, lai redzētu, kā veicies treniņos vasaras sezonā: “Sacensības notika vingrinājumos, kas raksturīgi biatlona sacensībām, tikai bez slodzes – šaušana uz punktiem pirmā šāviena vingrinājumā, kā arī kombinētajā vingrinājumā […]

Iespētais kontrolpunktu meklējumos

06:48
15.06.2024
80

Savulaik sabiedrības balsojumā par populārāko sporta veidu tika atzīta orientēšanās, un tas tiešām tā ir. Pat ja neņemam vērā masveidību, ievērības cienīgs ir piedāvāto sacensību skaits, ar to, šķiet, nevar konkurēt neviens cits sporta veids. Katru darba dienu Latvijas mežos notiek vairāki orientēšanās klubu rīkoti seriāli, bet sestdienās un svētdienās valsts mēroga sacensības – kausa […]

Badmintonistu sacensības pirms vasaras pauzes

05:35
14.06.2024
40

Pirms došanās vasaras pau­zē tika sarīkotas Cēsu novada un sporta kluba “Saulrīti” badmintona sacensībās vīru grupā, kurās par konkurenci sūdzēties nevarēja. Jāpiemin, ka enerģiskākie kluba jaunieši treniņu nolūkos arī cenšas nepalaist garām izdevību piedalīties pašmāju sacensībās. Šoreiz viņi arī sensāciju autori. Debitante Paula Rieviņa trešajā vienspēlē sasparojās un trijos setos 2:1 (21:10; 20:22; 21:18) uzvarēja […]

Vieglatlēti izcīna medaļas, krāj pieredzi

22:33
13.06.2024
55

U18 un U20 grupu vieglatlētiem aizvadītajā sestdienā bija pēdējā spēku pārbaude sacensību režīmāpirms valsts čempionāta. Notika “Sportland kausu” izcīņas 4., noslēdzošais, posms. Jau šīs nedēļas nogalē Valmierā viņi dalīs titulus un medaļas. 400 m barjerskrējienā U18 grupā sudraba medaļu izcīnīja Cēsu pilsētas Sporta skolas (CPSS) audzēknis Emīls Sandlers-Bomis (treneris Rihards Parandjuks), finišējot pēc 56,46 sekundēm. […]

Vienas kļūdas cena

07:18
09.06.2024
99

Mūsu orientieristam Aināram Drozdam līdz uzvarai pietrūka piecas sekundes Latvijas kausu izcīņā orientēšanās sportā aizvadīts 11. un 12.posms, un var teikt, ka sezonas ekvators pārvarēts, jo kalendārā ir 22 posmi. Aizvadītās nedēļas nogalē sportisti tikās Smiltenes novadā, kur notika Mazās balvas izcīņa. Pirmajā dienā orientieristi sacentās vidējā distancē, otrajā – garajā, uzvarētājus nosakot divu dienu […]

Cēsu vieglatlētu starti

06:33
07.06.2024
54

Vieglatlētu vasara rit pilnā gaitā, sacensības notiek ne tikai nedēļas nogalēs, bet arī darba dienās. Visu vecuma grupu atlēti cenšas krāt pieredzi, uzlabot sportisko formu, tehniku, lai iespējami labāk sagatavotos Latvijas čempionātiem, kas nav vairs aiz kalniem. Barjerskrējēju svētki Cēsīs jau par tradīciju kļuvušas divas sacensības, kas veltītas konkrētām vieglatlētikas disciplīnām. Lodes grūdēji un diska […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi