Svētdiena, 15. septembris
Vārda dienas: Sandra, Gunvaldis, Gunvaris, Sondra

Zinātnieku uzmanība miežiem

Sarmīte Feldmane
23:00
11.07.2022
6
Mieiu Simpozijs

Starptautiskās miežu konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” Lauka dienā ģenētiķi un selekcionāri tikās Agroresursu ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā.

Dalībnieki jau iepriekš atsūtījuši sēklas materiālam, ko gribētu parādīt citiem.    Tās iesētas Priekuļos, un lauka demonstrējumos ikviens varēja iepazīties ar dažādām miežu šķirnēm un līnijām. “Sim­pozija galvenā tēma bija miežu ģenētika. Vairāki referāti bija par mutantajām formām. No Zvied­rijas, Itālijas un Amerikas ir miežu mutantu kolekcija. Ame­rikas zinātnieks izveidojis kolekciju, kurā atspoguļoti miežu gēni, kas atrodas katrā hromosomā, vizuāli šo gēnu izpausmes redzamas uz lauka. Organizācija “ICARDA” atsūtīja demonstrēšanai trīs kolekcijas ar   selekcijas materiālu, kas gan vairāk domāts sausuma skartiem dienvidu reģioniem, bet šogad samērā labi audzis arī Priekuļos. Varēja apskatīt jaunākās šķirnes un līnijas, ko veidojuši vācu, itāļu, igauņu  selekcionāri, arī Kopenhāgenas universitātes un latviešu selekcionāru kopīgais veikums. Dažādu valstu zinātniekus ieinteresēja Baltijas valstīs    radīto šķirņu mieži – gan vecās šķirnes, gan jaunākās,” pastāsta    AREI vadošā pētniece, Dr. agr. Linda Legzdiņa un piebilst, ka daudzās valstīs selekciju jau veic genoma līmenī, strādā ar augsti attīstītām molekulārajām tehnoloģijām. Mums pagaidām tādas tehnoloģijas nav pieejamas.

160 zinātnieki no 26 valstīm apskatīja Priekuļu miežu laukus. Komplimentu netrūka. L.Legzdi­ņa atklāj, ka Latvijā selekcionāriem ir svarīgi izveidot miežu šķirnes bioloģiskajai lauksaimniecībai.    “Par to simpozijā runāja maz. Vēl tikai pētnieci no Īrijas interesēja bioloģiskā lauksaimniecība,” stāsta L.Legzdiņa un piebilst, ka bioloģiskajiem lauksaimniekiem ne visi ģenētikas atklājumi šķiet pieņemami un bioloģiskie selekcionāri neizmanto tā sauktās jaunās selekcijas metodes. Vairāk tika runāts par konvencionālo lauksaimniecību.

Priekulieši arī rādīja      bioloģisko miežu lauku, stāstīja, kā strādā, iepazīstināja ar bioloģisko selekcijas programmu. “Pārbaudē ir kailgraudu miežu šķirne, kas piemērota bioloģiskajām saimniecībām. Katrā valstī audzē citādus miežus, Latvijā lielākoties vasaras miežus. Klimata pārmaiņas aizvien vairāk ietekmē lauksaimniecību.  Igaunijā selekcionāri jau strādā pie ziemas miežu šķirņu izveides, Latvijā pagaidām tādas nav,” pastāsta L. Legzdiņa un uzsver, ka mieži kā graudaugs ieņem pasaulē svarīgu vietu. Bal­tijas valstīs gan vasaras sējumu platības samazinās. Varbūt situācija mainīsies un būs pieejamas ziemas šķirnes. Dr.agr. Linda Legzdiņa ir vasaras miežu šķirņu `Jumara`, `Rubiola`, `Saule`, kā arī kailgraudu miežu ` Irbe` autore.

Priekuļu miežu  lauki saulē viļņojās. Zinātņu doktore, pensionētā miežu selekcionāre Maija Gaiķe atklāj, ka savulaik miežu laukus saukusi par zaļo simfoniju. “Katrai šķirnei cits zaļums, vējā lauks skan,” viņa teic un uzsver, ka Priekuļu spēja un prasme uzņemt pasaules miežu pētniekus, ir apliecinājums, ka pētniecības centra zinātnieki strādā ilgtspējīgi, izmantojot jaunākās zinātnes metodes.

“Savulaik, kad vajadzēja daudz lopbarības, mieži bija pārāk glorificēti. Toreiz teica, ja cūkas baro ar auzām, speķis ir dzeltens un ļumīgs, ja ar miežiem – stingrs un balts. Miežiem ir sava vieta, tā būs vienmēr. Ko audzēt, to izvēlas zemnieki. Audzētāji    grib, lai stiebrs nav pārāk garš, ir izturīgs pret veldrēšanos un, protams, labu ražu. Latvijā gadu gaitā pārbaudei nodots ap 30 šķirņu, ne visas apstiprinātas,” pastāsta M.Gaiķe un uzsver, ka selekcionāru jaunā paaudze turpina iesākto un rodas aizvien jaunas šķirnes. “Man gandarījums, kā strādā Linda Legzdiņa Priekuļos un Māra Bleidere Stendē. Viņu radītās šķirnes ir konkurētspējīgas,” saka M.Gaiķe un piebilst, ka diemžēl Latvijas klimats nav piemērots alus miežu audzēšanai. Zinātnes attīstās, varbūt būs arī kāda šķirne, kas derēs iesalam. M. Gaiķes kontā ir 11 miežu šķirnes, taču ne visas savulaik rajonētas audzēšanai.

“Mieži spēj augt visos platuma grādos. Visās valstīs ir vietējās selekcijas. Miežus var izmantot daudzveidīgi – pārtikai, lopbarībai, alus un viskija ražošanā, var iegūt arī biomasu. Praktiski ir izmantojams viss augs, “ saka    AREI vadošā pētniece, Dr. agr.    Māra Bleidere un uzsver, ka Latvijas selekcionāriem top jaunas šķirnes.

Miežu pētnieki, selekcionāri ar interesi piestāja pie katra demonstrējumu lauciņa. Pie kāda, kas    vērsa uzmanību, katrs pakavējās ilgāk, sīkāk izpētot vārpu, akotus vai ko citu. Katram savas intereses un vēlēšanās gūt atbildes uz konkrētiem jautājumiem.
“Ar simpoziju Latvijas un institūta vārds izskan. Tas reizē ir arī gods to rīkot. Tā visam institūtam bija liela atbildība, uzņemt kolēģus, dalīties pieredzē.    Ir gandarījums, ka viesi par Priekuļos redzēto un uzzināto bija apmierināti. Ikviens guva sev ko jaunu, turpmākajā darbā un pētniecībā noderīgu,” saka Priekuļu pētniecības centra vadītāja p.i. Imants Jansons.

Konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” pirmās trīs    dienas notika Rīgā    ar prezentācijām un zinātniskajiem lasījumiem. Kopumā AREI zinātnieki ir ieguldījuši lielu darbu simpozija tapšanā, programmas sastādīšanā un lauka demonstrējumu iekārtošanā, lai iepazīstinātu    dalībniekus ar jaunākajām tendencēm miežu ģenētikā un selekcijā.
Simpozijs notiek ik pa četriem gadiem, Tie rīkoti  Ķīnā, Austrālijā, Amerikā. Simpozijs ir pasaules vadošo miežu ģenētikas pētnieku    un selekcionāru tikšanās. Tas bija paredzēts jau pērn, bet kovids izdarīja korekcijas.   “Pēc   ilgāka pārtraukuma atkal satikāmies. Katrs simpozijs dod ieskatu aktuālajā, kas notiek pasaulē, tā ir pieredzes apmaiņa,” uzsver L.Legzdiņa. Viņa miežu selekcijā strādā 22 gadus un piedalījusies sešos simpozijos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
26

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
65

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
32

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Uz sarunu par velonovietnēm atnāk maz cēsnieku, bet ieteikumi vērtīgi

00:00
12.09.2024
50

Šīs vasaras laikā trīs apkaimju iedzīvotāji – Līvu, Priekuļu un Cēsu – varējuši izteikt savus ierosinājumus veloinfrastruktūras pilnveidošanai un uzklausīt Cēsu novada pašvaldības speciālistu stāstīto par iespējām uzlabot situāciju. Pašvaldība piedalās starptautiskā projektā, kurā paredzēts arī izveidot vairākus infrastruktūras objektus riteņbraucēju vajadzībām, tajā skaitā slēgtas velonovietnes. Par to, kā noritēja sarunas ar Līvu un Priekuļu […]

Cēsu zemessargi mācībās demonstrē augstu profesionalitāti

00:00
11.09.2024
64

Līdz pat 8. oktobrim Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, tāpēc    zemessargu un karavīru klātbūtni pilsētās un citās apdzīvotās vietās iedzīvotāji mana biežāk. Aizvadītās nedēļas nogalē noritēja aktīvākā mācību fāze, kurā zemessargi lika lietā savas prasmes, novēršot dažāda veida hibrīdapdraudējumus.    Noslēgumā Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežlietnants […]

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
80

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
10
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
20
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
11
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
13
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
12
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi