Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Ziema izrādās pārāka par pašvaldības iespējām

Jānis Gabrāns
00:00
16.12.2023
2
Sniegs1 4

Šīs nedēļas laikā redakcijā saņemti daudzu cēsnieku tālruņa zvani, un visi stāsta par netīrītajām ietvēm pilsētā.

Zvana gan cilvēki gados, kuriem brišana pa sniega putru ir ne tikai apgrūtinoša, bet arī bīstama, gan jaunās māmiņas, kuras ar bērnu ratiņiem īsti netiek uz priekšu. Ja vēl otrs bērns ir ragavās, tad kustība ir ļoti sarežģīta. Arī “Druva” pārliecinājās, ka ir ietves, to posmi, kur sniega tīrīšanas tehnika vai sētnieka lāpsta ļoti sen nebija redzēta. Pat vietās, kur traktoriņš braucis, sniega putra uz ietves saglabājusies. Arī vecpilsētas ietves no gājēja prasa zināmu piepūli, daž­viet uzņēmēji attīra ietvi pie sava veikala, lai priecētu cēsniekus.

Katru gadu ziemas sākumā aktualizējas joki par ielu, ceļu uzturētājiem, kuriem ziema pienākusi negaidot, bet šī ziema tiešām nākusi ar lielu sniega bagātību. Kā norāda paš­valdības Īpašumu pārvaldes komunālinženieris Didzis Ozoliņš, viņš savā darba mūžā neatceroties, ka jau decembra vidū būtu tik daudz sniega.
Pilsētā par ielu uzturēšanu atbild “Kom-Auto”, vecpilsētā uzņēmuma pārziņā ir arī iet­ves, citviet trotuārus tīra vai nu mehanizēti pašvaldības rīcībā esošie trīs traktoriņi, vai nu vietās, kur tie nevar izbraukt, pagaidām ietvju tīrīšana jāveic blakus esošo teritoriju īpašniekiem. Tas gan mainīsies no 2025.gada.

Pašvaldības Īpašumu pārvaldes vadītāja vietnieks komunālajos jautājumos Egils Kurpnieks norāda, ka sniega tīrīšanā strādāts tiek bez mitas, nemitīgi notiek arī komunicēšana ar iedzīvotājiem: “Uz­klau­sām dusmīgus pārmetumus, kas vairumā gadījumu ir pamatoti. Cilvēki ir aktīvi, paldies viņiem, jo viņi ir mūsu acis un ausis, pateicoties viņu informācijai, varam ātrāk re­aģēt uz kādu problēmu.”

Runājot par situāciju pilsētā, E.Kurpnieks saka: “No vienas puses, ir prieks par sniegiem bagātu bērnības ziemu, bet jāatzīst, ar esošiem pašvaldības resursiem tas tomēr ir pārāk liels izaicinājums. It kā jau ir ziema, bet sniega daudzums pārāk liels, un snieg visu laiku klāt. Nav atelpas brīža, kad sniega apjoms pakustu vai būtu laiks to pārvietot, gandrīz katru nakti snieg, un viss laiks paiet, cenšoties to nošķūrēt.”

Jautāts, vai redzams kāds risinājums, lai ietves būtu vieglāk ejamas, lai māmiņas ar bērnu ratiņiem varētu ērti pārvietoties, jo Cēsis tomēr ģimenēm draudzīga pilsēta, E. Kurpnieks atzīst, ka patlaban skaidrs risinājums nav redzams: “Zaļie traktori ar lielo sniega apjomu vairs netiek galā. Sniega vaļņi ielu malās kļuvuši tik augsti, ka tiem pāri nākamo kārtu pārvelt nevar, tas krīt atpakaļ uz ietves, veidojas bļodas efekts, un nākamajā reizē tehnikas sniega lāpsta vairs netiek līdz zemei, vidus paliek īsti neiztīrīts. Traktors varētu mēģināt sniegu tīrīt ar birsti, bet tā šaurāka par lāpstu, bļoda veidosies vēl dziļāka. Sniega pūtējus pilsētā grūti pielietot, jo nevar sniegu pūst privātmāju teritorijās. Ko darīt? Vienīgā iespēja, pienākot kādam kritiskam brīdim, mēģināt ar traktoriņiem  sniegu pārvietot vai vest prom.”

Vīriem, kuri 12 stundas no vietas strādā ar traktoriņiem, nevar pārmest, uzsver E.Kurp­nieks. Viņi paši esot nelaimīgi, ka nav vajadzīgā rezultāta: “Varu tikai piekrist zvanītājiem, kuri saka, ka tādā situācijā nekā labāka par roku darbu nav, bet šāds resurss vairs nav pieejams. Nav sētnieku komandas, kas varētu ņemt ro- kā lāpstas un tīrīt pilsētas iet­ves.”

Par ziemas klasiku jau sen kļuvusi situācija, kad īpašnieki notīra pašvaldības ietvi, bet pēc brīža brauktuvju tīrītāji trotuāru atkal piegāž ar slapju sniegu. Kādu rītu “Druva” pārliecinājās, ka tāda situācija ir Palasta ielas malā, kur ietve tieši blakus brauktuvei un sniegs no ielas krietnā kārtā uzgāzts tur, kur jāiet gājējam, apgrūtinot vecākiem ar bērniem ceļu uz bērnudārzu.

“Veicam regulāras pārrunas ar ielu uzturētājiem, lai no tā izvairītos,” norāda E. Kurpnieks. “Arī viņiem sniegu nav, kur īsti likt, turklāt šai tehnikai jāpārvietojas ar zināmu ātrumu, lai sniegu no brauktuves notīrītu, un veidojas šādas situācijas. Turpināsim runāt, jo ir nepieņemami, ka tā tiek ignorēts citu darbs. Sākas atkušņi, kas rada nākamo izaicinājumu, uz jumtiem esošais sniegs sāk braukt lejā, noklājot ietves ar pamatīgu kārtu.”

E.Kurpnieks atzīst, ka šī ziema būs noderīga pieredze, plānojot nākotni, jo no 2025.gada visas ietves pilsētā būs pašvaldības pārziņā. Tiks domāts labākais risinājums – vai stiprināt savu struktūru, vai nodot šo darbu ārpakalpojumā.

Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts stāsta, ka viņi uz tālruni 8911 un mobilajā aplikācijā saņem daudz vēstījumu par nenotīrītām ietvēm: “Visa informācija nekavējoties tiek nodota pašvaldības speciālistiem, kuri atbildīgi par šo jomu. Ja saņemam informāciju vai paši piefiksējam, ka privātīpašnieks vai kāda pašvaldības iestāde nav notīrījusi ietvi pie sava īpašuma, braucam un brīdinām, aicinot to izdarīt. Lielākā daļa ieklausās, bet ir arī tādi, kuri nereaģē, un tad tiek uzlikts administratīvais sods. Tiesa, daži samaksā sodus, bet nekāda darbība nenotiek.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Seniori svin pavasari

05:14
24.04.2024
31

Nedēļas nogalē Zosēnu senioru klubiņš aicināja uz dzīves svinēšanu pavasarī, pagasta kultūras namā pulcējot gan vietējos seniorus, gan aicinot viesus no Abrupes, Vecpiebalgas, Taurenes un Dzērbenes. Zosēnu senioru klubiņa vadītāja Ilze Cīrule teic, ka izveidojusies brīnišķīga tradīcija svinēt un katram savā gadalaikā aicināt ciemos pie sevis kaimiņu pagastu seniorus, rīkot arī kopīgas ekskursijas. Saietā priecēja […]

IT speciālisti tīklojas arī klātienē

00:00
24.04.2024
60

Modernās tehnoloģijas rada jaunas profesijas un jaunas iespējas Nebijis pasākums notika Cēsīs, Raiņa kvartālā, tur tikās esošie un topošie dažādu līmeņu IT jomas speciālisti, tehnoloģiju entuziasti, studenti, uzņēmēji un ikviens, kam interesē tehnoloģijas un digitalizācija. Pasākumā “IT Waffle Meetup”raisījās sarunas, pieredzes stāsti un diskusijas par karjeras iespējām nozarē, pieprasītām prasmēm un tehnoloģiju iespējām. Būtiska bija […]

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
159

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
34

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
34

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
82

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi