Priekuļos atklāts jauniešu iniciatīvu centrs.
Tā izveidotāji cer, ka centrs kļūs par jauniešu pulcēšanās vietu, kas būtu pievilcīgāka un sakārtotāka alternatīva par kopā sanākšanu pieturās un pie veikaliem, kur līdz šim brīvajā laikā bieži pulcējas jaunieši.
Lai izveidotu centru, Priekuļu pagasta padomes sociālā dienesta vadītāja Īrisa Uldriķe un sociālā darbiniece darbam ar ģimenēm, bērniem un jauniešiem Liene Punāne izstrādāja projektu Bērnu un ģimenes lietu ministrijas projektu konkursā. Saņemts arī pašvaldības līdzfinansējums.
Centrs izveidots nepilnu divu mēnešu laikā. Jādarbojas bija veikli, jo projekts apstiprinājumu saņēma tikai oktobra vidū. Priekuļu pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa vērtē, ka centrs vēl attīstīsies. Viņa uzskata, ka tas pagastā bija nepieciešams, jo šī būs vieta, kur jauniešiem pulcēties, diskutēt un justies kā mājās.
Ī.Uldriķe skaidro centra nepieciešamību: “Visā Latvijā viena no aktuālākajām problēmām ir tā, ka jauniešiem nav kur pavadīt brīvo laiku. Ārpus skolas, tehnikuma nav papildu iespēju neformālajai izglītībai. Pagastā, protams, ir sporta zāles, veloceliņš, bet ir jaunieši, kuri to neizmanto.”
L.Punāne pastāstīja, ka centrā gaidīs 13 līdz 20 gadus vecus jauniešus, kuri dzīvo vai mācās Priekuļu pagastā. “Te varēs pavadīt brīvo laiku, kaut iedzert tēju, tomēr domājam, ka nākotnē jaunieši varētu veidot arī kopīgus projektus, īstenot idejas,” skaidro L.Punāne. Viņa arī plāno, ka centrā varētu notikt neformālās izglītības aktivitātes, tematiskie vakari, piemēram, par veselības, attiecību jautājumiem. Tāpat L.Punāne plāno, ka varētu organizēt tikšanās ar sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem. Tomēr, lai centrs darbotos pilnvērtīgi, būtiska būs jauniešu iniciatīva un atsaucība.
Gan Ī.Uldriķe, gan L.Punāne uzskata, ka visgrūtākais, taču nepieciešamākais, būs centram piesaistīt jauniešus, kuri līdz šim nav bijuši sabiedriski aktīvi. Ī.Uldriķe skaidro: “Sākotnēji centīsimies iesaistīt darbīgos, sadarbosimies ar skolēnu domēm, lai informāciju nodod tālāk un nāk klāt aizvien jauni apmeklētāji.”
Arī Priekuļu vidusskolas skolotāja Baiba Karlsberga atzina, ka varētu būt sarežģīti ieinteresēt jauniešus, kas norobežojas no sabiedriskām aktivitātēm, jo nereti pusaudži neiesaistās procesos, kas tos varētu ierobežot. Taču skolotāja vēlēja, lai izdodas piesaistīt centram arī šo jauniešu daļu.
Vidusskolas skolēni uzskata, ka informācija par centru izplatīsies, un tas varētu kļūt par populāru vietu. Rūta Barone vērtēja, ka centrs ir vajadzīgs un teica, ka plāno iesaistīties tā aktivitātēs: “Tagad jauniešiem būs vieta, kur atnākt, apspriest, ko paši savā labā varētu veidot.” Elita Medne turklāt piezīmēja, ka centrā varēs pavadīt laiku, gaidot autobusu. E. Medne tomēr domā, ka centrs būs ne tikai kā īslaicīga uzturēšanās vieta, bet arī iespēja izglītoties un uzzināt ko jaunu. Tāpat arī Mikus Jakobsons piekrīt centra nozīmībai: “Priekuļos dzīvojot, var redzēt, ka daudziem jauniešiem nav ko darīt, viņi klīst apkārt bezdarbībā. Ceru, ka šai centrā būs interesanti. “
Uz centra atklāšanu ieradies bija arī bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks, kā dāvanas atvezdams vārdnīcas un enciklopēdijas.
A.Baštiks atklāja, ka Latvijā izveidoti jau ap 30 šādi jauniešu centri: “Jau trešo gadu atbalstām jauniešu centru izveidi. Vēlamies atbalstīt to tapšanu nevis lielās pilsētās, bet nelielās pašvaldībās, lai bērniem un jauniešiem būtu pieejama kvalitatīva vide un dažādas iespējas pavadīt brīvo laiku, izglītoties, mācīties, kā arī īstenot projektus.”
Komentāri