Bērnu tiesību aizstāvji vērtēs, kā mūspusē tiek ievērotas bērnu tiesības un kā bērni pilda savus pienākumus.
Līdz šim Bērnu un ģimenes lietu ministrijas valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas nodaļa Vidzemes reģionā darbojās vien Valmierā, un tās speciālisti strādāja četros rajonos. Tagad valsts bērnu tiesību aizsardzības galvenā inspektore Zane Seržante darbu sākusi Cēsīs, lai pašvaldību un dažāda tipa mācību iestāžu sociālās jomas speciālistiem būtu ērtāk sazināties, apmainīties viedokļiem, krāt pieredzi.” Mēs (bērnu tiesību aizsardzības inspekcija – I.K.) esam vidutāji situācijās, lai valstī tiktu ievērotas bērna tiesības un viņš pildītu savus pienākumus. Mēs ejam uz to, lai visu organizāciju darba rezultāts būtu laimīgs bērns. Inspekcija saglabā kontroles funkciju pār institūcijām, varam uzklausīt, analizēt situācijas, sniegt metodisko un citu palīdzību,” tā Zane Seržante un piebilda, ka viņa jau tuvākajā laikā dosies iepazīties ar vispārizglītojošo skolu, speciālo un internātskolu kolektīviem, ārpusģimenes aprūpes iestādi Skangaļos, bāriņtiesām, sociālajiem dienestiem.
“ Ir svarīgi plānot darbu, lai varam strādāt mērķtiecīgi. Ja radušās kādas domstarpības, lai tās var risināt šeit un tagad,” uzsvēra Zane Seržante un bija pārliecināta, ka darba netrūks. Jāveic pārbaudes institūcijās, jāanalizē situācijas, jo joprojām trūkst sociālās jomas speciālistu, kas strādā ar bērniem un ģimenēm lauku pagastos, noslogotas ir arī bāriņtiesas, un nav zināms, cik veiksmīgi tās darbosies jaunizveidotajos novados. Cēsu novadā plānots veidot vienu bāriņtiesu, bet pagastos darbu turpinās bāriņtiesu locekļi.
“Tas ir pareizs risinājums, jo ministrija ļoti bažīgi vērtē situācijas, kad pašvaldībās lemj, ka novadā paliek tikai viena bāriņtiesa,” paskaidroja Zane Seržante.
Jau pirmajās inspektores darba dienās uz pārrunām nākuši sociālajā jomā strādājošie. Kamēr “Druva” sarunājās ar inspektori, durvis vēra speciālisti, kuri bija ieinteresēti veiksmīgi sastrādāties.
“Svarīgi izveidot komandu, lai mēs kopā risinātu jautājumus, kādi rodas ģimenē, skolās. Mūsu centrā strādā labi speciālisti, ir pieejamas psihologa konsultācijas. Ļoti labi, ja pamanīsim gadījumus, kur būtu nepieciešams inspektora padoms, tas būs pieejams uz vietas,” vērtēja Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centra direktore Diāna Briede. Arī Cēsu pilsētas bāriņtiesas priekšsēdētāja Velga Ķeviņa bija pārliecināta, ka vairāku speciālistu pieredze tikai palīdz risināt jautājumus.
“Domu apmaiņa ir nepieciešama, jo bāriņtiesai ir liela darba slodze. Daudz problēmu ir gadījumos, kad vecāki šķiras. Ir situācijas, kad tiešām jūtamies bezspēcīgi. Nupat risinājām lietu, kad bijis vardarbības gadījums ģimenē. Tika ierosināta krimināllieta, cilvēku notiesāja, bet no tiesas puses trūka ierobežojumu. Viņš atgriezās atpakaļ ģimenē. Un tajā situācijā ir grūti aizsargāt bērnu,” tā V.Ķeviņa un piebilda, ka dažādi mēdz notikt nelabvēlīgajās ģimenēs, bet, speciālistuprāt, ne jau labākais risinājums ir bērna izņemšana no ģimenes. Tajā pat laikā arī institūcijas būs atbildīgas par ielaistiem gadījumiem, kad bērnu tiesību aizstāvji var atbildību paprasīt ne tikai ģimenei, bet speciālistiem par nolaidību.
“Izņemot bērnu no ģimenes, mēs nereti sodām nevis vecākus, bet bērnus. Ir reizes, kad vecāki burtiski uzelpo, kad ir tikuši no bērna vaļā, bet viņš nonāk aprūpes iestādē, ” tā Z.Seržante, bet uz jautājumu- cik varēsiet sastrādāties, cik būsiet speciālistiem kā dadzis acī, atbildēja tieši: “Lai kolēģi nāk, jautā, risina situāciju. Es darbā izmantoju pa uzticības tālruni 8006008 sadzirdēto, reaģēju uz rakstiskiem un mutiskiem ziņojumiem, arī anonīmiem. Nav pareizi situācijas mēģināt noklusēt. Ar laiku viss nāk gaismā. Būs kāds kaimiņš vai citi, kas pateiks, ka ģimenē vai iestādē nav kārtības un bāriņtiesa vai citi speciālisti neko nedara.”
Komentāri