Cēsīs blakus sv. Jāņa baznīcai atvērta izstāžu zāle “Vecpilsēta”.
“Tas ir notikums, jo tagad pilsētā ir vieta, kur iepazīt latviešu lietišķo mākslu,” pārliecināta valsts kultūras inspektore Cēsu rajonā Ilze Kalniņa.
Tekstilmāksliniece Dagnija Kupče ilgi meklēja telpas, kur varētu interesentiem rādīt, kā top tautas tērpi, kā strādā ar stellēm, un arī to, kādi tautas tērpi izskatās. Tas interesē ne tikai ārzemniekus. Arī pašu ļaudis grib gan uzzināt, gan iegādāties tautas lietišķās mākslas izstrādājumus, kurus darinājuši meistari, nevis kičīgu masu produkciju ar tautiskiem elementiem.
Tagad pagrabs Rīgas ielā 20, kur kādreiz glabāta malka, vēl 50.gados bijusi maizes ceptuve, tad ilgu laiku dārzeņu veikala noliktava, mazu brīdi skaistumkopšanas salons, šķiet, tautas mākslas parādīšanai ir vispiemērotākā vieta. Telpas ir plašas un tajās ir gan tirdzniecības salons, gan izstāžu zāle, gan audēju darbnīca. Ik mēnesi tiks rīkota kāda lietišķās mākslas izstāde. Patlaban, kā jau pirms Ziemassvētkiem, apskatāmi īsti tautiski un silti cimdi, zeķes, lielie lakati. Janvārī ar saviem darbiem iepazīstinās nītauriete Baiba Balode.
Par to, ka Cēsīs ir vēl viena vieta, kuru parādīt tūristiem, gandarīta arī Cēsu pašvaldības aģentūras “Vidzemes Vēstures un tūrisma centrs” direktore Jolanta Sausiņa un uz-sver: “Cēsīs pārlieku viss koncentrēts pilī. Tagad ir vieta, kuru iekļaut maršrutā. Mēs paši taču vadām tūristu plūsmu. Kas var būt jaukāks kā iegriezties mazās šķērsielās! “Viņai piekrīt bijusī Cēsu 800 gades svētku rīkotāja, tagad Siguldas domes darbiniece Jolanta Borīte: “Siguldā nav ne tāda salona, ne izstāžu zāles, kur varētu iepazīt tautas lietišķo mākslu. Cēsnieki atkal pasteigušies.”
Izstāžu zālē uz pavasara pusi savu izstādi iecerējuši mājturības skolotāji. Pedagogu metodiskās apvienības vadītāja Brigita Zēmele arī pati ir čakla rokdarbniece . Arī kolēģes daudz ko prot, tikai esot kautrīgas. “Šajā izstāžu zālē jūtams mājas gariņš,” saka Brigita Zēmele. Te labprāt savās nodarbībās tiksies pedagogi, arī skolēniem stundās būs iespēja iepazīt tautas mākslu.
Par jauno salonu atklāšanas reizē gandarījumu izteica vairāku pašvaldību pārstāvji, kuru rokdarbnieces ikdienā konsultē Dagnija Kupče. Tagad arī uz konsultācijām var nākt tepat, izstāžu zālē. Īpaši pirms Dziesmu svētkiem padomu vajadzēs daudziem. “Dagnija deju kolektīvam ir noaudusi trīs dažādus tērpus. Tagad apsveram, kas svētkiem vajadzīgs,” “Druvai” pastāstīja Veselavas pagasta deju kolektīva vadītāja Emerita Gruzde.
Izstāžu zāle “Vecpilsēta” šomēnes gaida ikvienu, kurš vēlas brīdi pavadīt senatnīgā noskaņā. Par apmeklējumu nav jāmaksā.
“Jau pirmajās dienās cēsnieku interese ir ļoti liela. Ziemassvētku gaidīšanas laikā te ir kas sirdij, te var nopirkt dāvanu,” atzina saimniece Dagnija Kupče, kura kopā ar audēju Dzintru Bērziņu pagrabu pārvērtušas kultūras iestādē.
Komentāri