Pagājuši 15 gadi, kopš pašvaldība Cēsīs pieņēma radikālu lēmumu – izveidot speciālu pirmsskolas izglītības iestādi.
Tā sniedz pakalpojumus ģimenēm, bērnudārzā uzņemot mazuļus ar redzes un runas traucējumiem. Ar bērniem ikdienā strādā augstas kvalifikācijas speciālisti, kas uzlabo redzi, novērš izrunas problēmas, nostiprina arī stāju, sniedz psiholoģisku palīdzību.
Aizvadītajos gados ne tikai simtiem bērnu ar speciālistu palīdzību uzlabojuši veselību, speciālās pirmsskolas izglītības iestādes darbinieki spējuši mainīt vecāku, daļēji arī sabiedrības attieksmi. Vecāki vairs nekaunas iziet sabiedrībā ar bērnu, kuram jānēsā brilles. Garāmgājēji vairs nebrīnās un neaprunā bērnus, kuri rotaļu laukumos redzami ar aizsietu aci, kas vajadzīgs ārstēšanas procesā. 1992. gadā daļu vecāku nācās pārliecināt, ka bērnam ieteicams apmeklēt speciālo bērnudārzu, lai runas vai redzes traucējumu izlabošana sāktos ātrāk, lai ideālā gadījumā jau pirms skolas gaitu sākuma tie būtu novērsti. Vecāki kautrējās no piedāvājuma vai arī nenovērtēja bērna problēmas nopietnību, kuru nevar atrisināt paši, bērnu pirmsskolas vecumā audzinot mājās.
Nu jau vairākus gadus vecāku attieksme ir mainījusies. Speciālisti ir ļoti pieprasīti. Pagājušajā gadā bērnudārzam uzcēla piebūvi. Vietu skaits palielinājās. Taču arī tagad, kopš gadu pirmsskolas izglītības iestāde Briežu ielā var uzņemt 110 audzēkņus vecumā no trīs gadiem, ne visus pieprasījumus var apmierināt. Rajona un Cēsu pilsētas pašvaldība šo problēmu risinājušas, iestādē atverot papildus struktūrvienību -„Attīstības centru”. Tas darbojas piecus gadus. Speciālistu individuālas konsultācijas veselības un attīstības jautājumos saņem rajona un pilsētas bērni, viņu vecāki. Šie pakalpojumi ir bezmaksas.
„Bērni ceļ smilšu pilis, mēs, pieaugušie cēlām gaisa pilis, kad pirms 15 gadiem jaunizveidotajā bērnudārzā sanācām strādāt no sešām rajona pirmsskolas izglītības iestādēm,” atgādināja bērnudārza vadītāja Dace Zavadska. „Toreiz bērnudārzos bija vairāk juku nekā veiksmju, dažus slēdza. Uzņēmumi, kuri bija cēluši darbinieku bērniem bērnudārzus, no pirmsskolas izglītības iestāžu uzturēšanas atteicās. Strādājošajiem draudēja palikšana bez darba.” 90. gadu sākumā īstenotās valsts politikas dēļ daļai vecāku nebija izdevīgi izmantot bērnudārzu pakalpojumus. Vēl nebija ieviesta piec- un sešgadīgo obligātā apmācība.
Apdraudēts bija arī Briežu ielas bērnudārzs. Ar lielu mērķtiecību varēja pierādīt pretējo. To, pašvaldības aicināta, uzņēmās Dace Zavadska, no jauna komplektējot darbinieku kolektīvu. Jubilejas sarīkojumā
Cēsu pilsētas domes un rajona padomes atzinības rakstus saņēma 25 darbinieki, kuri kopā strādājuši no pirmās dienas. Tika izteiktas pateicības par godprātīgu darbu, prasmi pārdzīvot skarbo pārmaiņu laiku, prasmi mainīties un attīstīties. Skanēja vēlējumi jubilejas gadā izvirzīt jaunus mērķus. To skaitā ir bērnudārza apkārtnes un ārstniecisko iespēju modernizēšana. Jubilejas viesi, tai skaitā Saeimas deputāts Jānis Porietis varēja iepazīties ar jaunāko aparatūru un tehniskajiem līdzekļiem, kas bērnu veselības pārbaudēm un ārstēšanai iegādāti par valsts līdzekļiem.
„Speciālā pirmsskolas izglītības iestāde apvieno ļoti zinošu un atbildīgu pedagogu un speciālistu kolektīvu. Tāpēc viņiem kopā darbs labi sokas,” novērtēja Gaida Vārava, rajona padomes izglītības
pārvaldes speciāliste.
Koncertā skanēja daudz dziesmu. Izpildītāju vidū bija ne vien audzēkņu un pedagogu ansamblis. Uzstāties bija aicināti arī bērnudārza absolventi, tagad ģimnāziju vecāko klašu skolēni – Rita Biezēka, Džeina Rimša, Kristaps Krafte un Līva Kokle.
Komentāri