Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Valsts probācijas dienestam daudz pienākumu

Druva
23:00
22.08.2006

2005. gada aprīlī Cēsu teritoriālā struktūrvienība uzsāka audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa bērniem- sabiedriskais darbs izpildi.. No tā paša gada jūnija kriminālsoda piespiedu darbs izpildīšanu, un kā beidzamo 2006. gada 1. janvārī arī uzraudzību pār personām, kuras notiesātas nosacīti, nosacīti atbrīvotas pirms termiņa vai nosacīti atbrīvotas no kriminālatbildības.

Līdz šā gada 1. janvārim ar šādu personu kontroli nodarbojās valsts policija. Sakārtojot sodu izpildes sistēmu, tās funkcijas, kas nav raksturīgas policijai, vai, kā gadījumā ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekli bērniem- sabiedriskais darbs, un kriminālsoda piespiedu darbs jāīsteno pašvaldībām.

Uzsākot uzraudzības funkcijas, dienests ne tikai nodarbosies ar kontroli, bet arī izvērtēs katras uzraugāmās personas vajadzības un riskus izdarīt atkārtoti noziegumu. Pēc individuāli izstrādāta uzraudzības plāna tās iesaistīs probācijas dienesta veidotajās un realizētajās sociālās uzvedības korekcijas programmās.

Pārrunājot šos jautājumus, bieži vien ir redzama sabiedrības neizpratne, kāpēc nepieciešama šāda veida sodu liberalizācija. Atbilde tam ir tikai viena- sabiedrības drošība. Vai ir iespējams mainīt kļūdas cilvēka domāšanā, tādas personas, kuras ir nonākušas konfliktā ar valstī pastāvošajiem likumiem, koncentrējot vienuviet? Protams, ne. Bez tam ir zinātniski pierādīts, ka viena persona, kura pabijusi ieslodzījumā, spēj „inficēt” ar kriminālu uzvedību līdz pat astoņiem cilvēkiem. Jo īpaši tas attiecas uz nepilngadīgajiem.

Ko iegūst sabiedrība tādā gadījumā, kad notiesātajam tiesa ir piemērojusi alternatīvu sodu brīvības atņemšanai? Pirmām kārtām šī persona netiek izrauta no sabiedrības, nekļūst par slogu pārējiem nodokļu maksātājiem. Viena notiesātā uzturēšana ieslodzījumā izmaksā vidēji septiņus latus diennaktī, vidējais soda izciešanas termiņš valstī ir 3,5gadi, bet sodu izcieš apmēram 7000 ieslodzīto. Tā katrs pats var aprēķināt, kas ir lētāk, uzturēt lielu skaitu ieslodzīto vai dot vēl vienu iespēju, neizolējot viņus no sabiedrības, mainīt viņu uzvedības modeli uz visiem pieņemto.

Tajās reizēs, kad tiesa ir piemērojusi alternatīvu sodu brīvības atņemšanai, notiesātajam nezūd saikne ar ģimeni, saglabājas profesionālās iemaņas. Ir lielāka iespēja dažādām institūcijām pozitīvi ietekmēt cilvēka turpmāko dzīvi, mazāk salauztu likteņu. Arī valsts vairāk līdzekļu varēs novirzīt citu, aktuālāku sociālo vajadzību risināšanai. Tādējādi lielākie ieguvēji esam mēs visi.

Pilnvērtīga nosacīta soda izpilde būs iespējama, valsts probācijas dienestam sadarbojoties ar tiesu, prokuratūru, valsts un pašvaldības policiju, pašvaldību sociālajiem die-nestiem un, kas ir pats efektīgākais, iesaistot šo problēmu risināšanā visu sabiedrību.

Šobrīd, kad ir pagājis pusgads, kopš uzsākta minēto personu uzraudzība, varam teikt, ka Cēsu rajons diemžēl ir viens no līderiem valstī pēc nosacīti notiesāto, nosacīti pirms termiņa atbrīvoto un nosacīti no kriminālatbildības atbrīvoto skaita. Valsts probācijas dienesta Cēsu struktūrvienībai ir vairāk nekā simts uzraugāmo. Vairums no viņiem apzinīgi pilda tiesas vai prokurora uzliktos pienākumus, pierādot, ka lēmums par soda izciešanu nosacīti ir bijis pareizs.

Tomēr ir arī tādi, kuriem tiesas lēmums ir bijis kā pīlei ūdens, viņi turpina pārkāpt vispārpieņemtās morāles normas, ignorē valsts iestāžu lēmumus. Par viņu turpmāko atrašanās vietu drīzumā lems tiesa, tiks pārskatīti uzraudzības nosacījumi, un kādam varbūt būs uz laiku jāšķiras no savas personīgās brīvības.

Lai nebūtu tik pesimistiski, kādam, kurš ir patiešām apzinājies savu rīcību, mainījis uzvedību, pārbaudes laiks var tikt saīsināts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
34

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
59

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
282

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
27

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi