
Silti, garšīgi un sātīgi. Zupas virtuves “Karotes” Cēsīs pavāre Dainuvīte Brīdiņa ceturtdien bija pagatavojusi divus 33 litru katlus ar rasoļniku – zupu, kas visiem maltītes saņēmējiem iet pie sirds. FOTO: Iveta Rozentāle
Cēsīs darbojas divas zupas virtuves. Biedrības “Labāka rītdiena” uzturētajās “Karotēs” pēc siltas maltītes bez maksas var atnākt ikviens. Biedrības “Ģimenes centrs Mūsu nākotne” zupas virtuvē ēdienu piedāvā iedzīvotājiem, kuriem ir atbilstoša pašvaldības Sociālā dienesta izziņa.
Zupas virtuvē “Karotes” janvārī izdalītas 3256 porcijas jeb aptuveni 1305 litri siltas zupas. Biedrības “Labāka rītdiena” valdes priekšsēdētāja Evija Jēkabsone apstiprina, ka cilvēku skaits, kas vēlas sasildīties ar sātīgo maltīti, kļūst arvien lielāks: “Pat siltā ziema nemazina izdalīto porciju skaitu. Dienā tās ir aptuveni 150 maltītes.” Pavāre Dainuvīte Brīdiņa pastāsta, ka pirmdien izdalītas 152, otrdien – 155 un trešdien – 150 porcijas.
Ceturtdien “Druva” viesojās “Karotēs” kādu brīdi pirms zupas virtuves atvēršanas klientiem. Vienā 33 litru katlā zupa jau bija pagatavota, otrajā katlā vēl vārījās. Vakar tapa rasoļņiks – ar grūbām, skābētiem gurķiem, kartupeļiem, burkāniem un, protams, gaļu – ļoti iecienīta zupa, kas visiem tās saņēmējiem garšo. Pavāre vērtē, ka ir cēsnieki, kuriem ļoti garšo zirņu zupa, citam atkal pupiņu zupa, bet rasoļņiks ejot pie sirds visiem, tāpat arī skābu kāpostu zupa, borščs.
Lai zupa lielajos katlos būtu gatava uz pusdienas laiku, D. Brīdiņa darbu sāk sešos no rīta, liek vārīties kaulus ar gaļu, no kuriem ir labs buljons. Tam vajadzīga vismaz pusotra stunda. Kamēr gatavojas buljons, pavāre mizo kartupeļus, burkānus un citus dārzeņus, ko vajag konkrētai zupai. Vienai dienai jānomizo apmēram 15 kilogrami kartupeļu. “Strādāju jau otro gadu, man šis darbs ļoti patīk, jo patīk gatavot ēst. Pirms tam pārtikas veikalā gatavoju salātus, suši. Turklāt esmu rīta cilvēks, pamostos pat bez modinātāja, katru dienu uz darbu nāku ar prieku un esmu pateicīga, ka varu cilvēkiem pagatavot siltu maltīti,” teic D.Brīdiņa.
Pēc sātīgās maltītes biežāk nāk vecāka gadagājuma cilvēki, vairāk vīrieši, bet gadās arī jaunāki, parasti tādi, kuriem nav darba, mēdz būt arī alkohola problēmas. Reibumā gan pēc zupas nedrīkst ierasties, to apmeklētāji labi zina. Pēc zupas mēdz atnākt arī vientuļie seniori, jo ne vienmēr var maltīti ar tik daudzām sastāvdaļām pagatavot paši. “Reizēm izpalīdzīgi kaimiņi paņem zupu, aiznes vecajam cilvēkam, lai viņam nav jāmēro ceļš pie mums. Lielākoties cilvēki ir ļoti sirsnīgi un pateicīgi. Apsveic pat svētkos. Ir tādi, kas labprāt arī aprunājas, pastāsta un pajautā, kā klājas. Zinu katru vaigā, pat zinu, kurš kurā laikā nāks, jo katram jau izveidojies savs ritms,” pastāsta D.Brīdiņa.
Lai varētu piedāvāt bezmaksas silto ēdienu, biedrība ir pateicīga par ikvienu ziedojumu, kas padara maltītes pagatavošanu vieglāku, tomēr pamatā produktus nodrošina saviem spēkiem. “Cēsīs lielākoties ziedotāju nav. Decembrī aktīvāki bija skolēni, kuriem pirmssvētku laikā viens no labajiem darbiem bija produktu ziedošana zupas virtuvei,” pastāsta E.Jēkabsone.
Ziedot iespējams gan dārzeņus, gan bakaleju – produktus, ko var izmantot zupu pagatavošanai, var arī atbalstīt biedrību finansiāli komunālo un elektrības rēķinu segšanai. E.Jēkabsone ir pateicīga ikvienam, kas sniedzis atbalstu, ziedojot pārtiku vai atbalstot ar naudu. Viņa atgādina, ka stiprāka pasaule sākas ar katru no mums un katra labais darbs iedvesmo arī citus darīt ko labu, tā padarot pasauli labāku.
Savukārt Palasta ielā zupas virtuves pakalpojums apmaksāts 17 cilvēkiem, kuriem ir trūcīgās personas statuss. “Pakalpojumu pārsvarā saņem personas pirmspensijas vecumā. Janvārī pakalpojums piešķirts arī ģimenei ar bērnu. Saņēmēju loks ir gandrīz nemainīgs, bet skaits nedaudz palielinājies. Tā 2024. gada janvārī pakalpojumu saņēma 14 cilvēki,” pastāsta Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika. Arī šai zupas virtuvei iespējams ziedot nepieciešamos produktus siltas maltītes pagatavošanai.
Zupas virtuve “Karotes” atrodas Cēsīs, Valmieras ielā, vecā tirgus teritorijā, darbojas katru darba dienu no pulksten 12 līdz 14. Biedrības “Ģimenes centrs Mūsu nākotne” pakalpojumu sniedz Palasta ielā pirmdien, trešdien, piektdien no 12 līdz 13.