
Cēli. Maija parkā jau daudzu gadu garumā cēsniekus, novadniekus un viesus priecē cēlie un skaistie melnie gulbji Katrīna un Grāfs, bez kuriem, šķiet, Cēsis vairs nav iedomājamas. FOTO: Iveta Rozentāle
Cēsīs, Maija parkā, jau daudzus gadus pilsētniekus un viesus priecē melnie gulbji Katrīna un Grāfs, bet Pils parks šogad šķiet tukšāks, jo dīķi vairs neizdaiļo baltais gulbis Maijs.
Cēlais putns jau bija sasniedzis cienījamu vecumu, ko viņa rosīšanās gan neļāva apjaust. Tikai vērīgākie pērn bija pamanījuši, ka gulbis vairs nav tik darbīgs kā iepriekš. Zemnieku saimniecības “Kliģeni” darbinieki, kas tur rūpi par Cēsu parkos mītošajiem gulbjiem, Maiju bija nogādājuši uz putnu palīdzības biedrību “Drauga spārns”. Dzīvniekam atklāja veselības problēmas, tomēr tika izlemts gulbi atgriezt vidē, pie kuras tas pieradis – Pils parkā. Rudenī putns, nodzīvojis garu mūžu, nomira.
Maiju 2007. gadā Cēsīm uzdāvināja zemnieks no Viļānu puses, kas ziemā bija rūpējies par gulbja savainoto spārnu. Tā kā sākotnēji domāja, ka baltais gulbis ir mātīte, tam tika dots vārds Maija. Tikai pēc laika veterinārais ārsts atklāja putna īsto dzimumu. Cēsnieki atceras, ka ilgu laiku Pils parkā bija balto gulbju pāris, bet pēdējos gados Maijs dzīvoja viens.
Zinot, cik ierasts ir skats ar baltu gulbi Cēsu Pils parkā, tiek meklēts cits putns. “Saprotams, ka tādu nav vienkārši atrast, jo ne jau veseli gulbji pie mums dzīvo, tie ir tādi, kuriem traumēts vai cita iemesla dēļ bojāts spārns, kāja, plezna. Tie ir tie gulbji, kas nevar aizlidot, un mūsu parki viņiem kļūst par rehabilitācijas centru, kur par viņiem rūpējas,” skaidro “Kliģeni” darbiniece, dārzniece Indra Dzene.
Taču, kaut nav gulbju, Pils parkā rosās citi putni. Jau pagājušajā nedēļā sagaidīts pirmais pīļu perējums, izšķīlušies desmit pīlēni. I. Dzene gan atklāj, ka tie ļoti jāsargā no vārnām, kurām labpatīk mazos putniņus ķert mielastam. “Pīles drošāk jūtas uz dīķa saliņas, slēpjas niedrēs. Kad pīlēni paaugas, peld no tām laukā, parāda sevi citiem. Iespējams, šajās dienās izšķīlušies vēl kādi pīlēni.”
Savukārt melnie gulbji turpina ikdienu Maija parkā. Atpūtas vietas apmeklētāji labprāt piesēž uz soliņiem un vēro skaistuļu dzīvošanos dīķī. Melnie gulbji parkā atgriezās 15. aprīlī, kad kļuva siltāks. Auksto sezonu gulbji aizvada vienā no “Kliģeni” puķu siltumnīcām. Ziemā putnus baro trīs reizes dienā, ēdienkartē iekļaujot salātus, burkānus, kāpostus, graudus, pārziemošanas mājā tie jūtas ļoti labi. Pirms atgriešanās publiskā vidē gulbjus pārbauda veterinārārsts, tiek iedoti vitamīni. Indra Dzene novērojusi, ka katru gadu atgriešanās parkā notiek pāris nedēļu ātrāk. Arī netipiski vēsais laiks, kas iestājās maijā, gulbjiem nekaitēja, jo svarīgākais, ka dīķis neaizsala. Darbiniece atklāj, ka Katrīnai atklātas nelielas veselības problēmas, tāpēc viņa tiek novērota,bet ir cerība, ka viss būs labi. “Vislabāk viņai ir atrasties ūdenī, nevis lieku reizi viņu ķert ciet un radīt stresu. Redzam, ka abi putni jūtas labi,” teic I. Dzene un piebilst: “Siltajā laikā par gulbjiem rūpējas Gundega, kas pat salasa pieneņu lapas, pabaro ar graudiem, rūpējas gluži kā par savējiem. Viņu atpazīst arī citi parkos mītošie putni: baloži, kovārņi, vārnas, zvirbuļi, strazdi.”
“Kliģenu” darbiniece zina teikt, ka arī iedzīvotāji gadu no gada kļūst izglītotāki, vairs nebaro putnus ar maizi, bet mēdz atnest sarīvētus burkānus, kāpostlapas un priecājas par dažādajiem putniem, ko parkos varam novērot pavisam tuvu.
Komentāri