Trešdiena, 18. septembris
Vārda dienas: Liesma, Elita, Alita
giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş

Universālais kareivis

Druva
23:00
04.04.2008
3

Valsts probācijas dienesta Cēsu teritoriālajai struktūrvienībai šogad aprit četri gadi. Tās vadītājs Jānis Zārdiņš stāsta, ka darba netrūkst un ik gadu probācijas dienesta loma kļūst arvien nozīmīgāka. Dienests radīts, lai sekmētu noziedzības novēršanu, nodrošinātu sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi un atslogotu pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu. Jāsaka, daudziem likumpārkāpējiem probācijas dienests ļauj sākt dzīvi no jauna. Dod iespēju pārvilkt strīpu pagātnei un atdzimt. – Kādos galvenos virzienos darbojas probācijas dienests?

– Kopš 2006. gada mūsu kompetencē ir nosacīti notiesāto, nosacīti pirms termiņa atbrīvoto un no kriminālatbildības nosacīti atbrīvoto personu uzraudzība. To loks no visiem klientiem ir visplašākais. Nākamais, ar ko nodarbojamies, ir piespiedu darbi, sabiedriskie darbi, organizējam izlīgumu, kā arī sniedzam palīdzību tiem, kuri iznākuši no ieslodzījuma. Pēc prokurora vai tiesneša pieprasījuma sagatavojam likumpārkāpēju raksturojošo informāciju. Paši izstrādājam arī probācijas programmas, ar to palīdzību cenšamies panākt izmaiņas likumpārkāpēju domāšanā. Piemēram, ja kādam liekas pašsaprotami sēsties pie stūres dzērumā, tad savās nodarbībās analizējam viņa rīcību un uzsveram, ka viņa darītais nav pieņemami mūsu sabiedrībai kopumā.

– Vai likumpārkāpēji tiešām ieklausās un saprot?

– Probācijas dienesta vadmotīvs ir aktīvās audzināšanas metodes. Sods ne vienmēr ir audzinošs. Visbiežāk tas paredz, ka jāatturas no kaut kādām darbībām, vai tiek ierobežota cilvēka brīvība. Probācijas dienesta vēlme, uzsākot darbību, panākt arī notiesāto aktīvu līdzdarbošanos. Lai iesaistītos un saprastu, kāpēc ar viņiem tā noticis. Un jāsaka – ir pozitīvi gadījumi. – Vai redzat, ka tie, kas iznāk no soda izciešanas iestādēm, spēj integrēties sabiedrībā un tālāk dzīvot saskaņā ar likumu?

– Mūsu rajona specifika ir tā, ka Cēsīs ir ieslodzījuma vieta, kur brīvības atņemšanas sodu izcieš nepilngadīgie. Un, protams, ar katru jaunieti, kurš atbrīvojas no cietuma, tiekamies. Problēmu loks, kurš jārisina tieši ar nepilngadīgajiem, ir uz pusi lielāks nekā tas, kuru risinām ar pieaugušajiem. Problēmas veidojas īpaši ar tiem, kuri cietumā nokļuvuši kā bērni, bet to pamet jau pilngadīgi. Un tad veidojas situācijas, ka vietas bērnunamos ir zaudētas, arī pašvaldības ne vienmēr ir gatavas nodrošināt visas paredzētās sociālās garantijas. Un tad tiešām ir situācija, ka šis cilvēks kā kaķēns tiek iesviests ūdenī. Vai mācēs izdzīvot, vai ne – paša jautājums. Un tas šiem jauniešiem ir milzīgs šoks. Noteikti jāuzsver, ka ieslodzījumā pavadītais laiks neuzlabo sociālās iemaņas. Tur viņi pieraduši pie pastāvīga režīma un dienas kārtības. Nav jārūpējas par to, kā nopelnīt naudu, lai nodrošinātu sevi ar dzīves vietu vai pārtiku. Īpaši jauniešiem tas ir degradējoši, un, iznākot laukā, viņiem šīs sociālās prasmes ir ļoti vājas. Nežēlīgi izklausās, bet viņi ir kā sociāli invalīdi. Bet ar pieaugušajiem ir vieglāk. Īpaši, ja viņiem jau bijusi izveidota ģimene un ir dzīves vieta. Tad viņi pie mums pēc palīdzības nemaz neatnāk. Pat izvairās, jo pagātnei ir pārvilkuši strīpu. Cik sekmīgi, cits jautājums.

– Vai ir ziņas, cik procentu jauniešu tā arī nespēj nostāties uz pareizā ceļa?

– Ja runājam tieši par pirmstermiņa atbrīvotajiem jauniešiem, pēc mūsu ziņām tā ir gandrīz vai viena ceturtā daļa. Un tas ir milzīgs skaitlis. Tādēļ probācijas dienesta nostāja – veicināt piemērot soda veidus, kas būtu alternatīva brīvības atņemšanai. Domāju, ne vienmēr reāla brīvības atņemšana ir efektīvākais soda veids.

– Ko nozīmē strādāt šajā darbā? Vai ikdienā nav pārlieku daudz negāciju?

– Protams, negāciju šajā darbā netrūkst, tas, iespējams, arī ir viens no iemesliem, kāpēc darbinieki iet prom no probācijas dienesta. Kadru mainība ir augsta. Tie, kuri ilgāk strādā šajā profesijā, savā ziņā ir entuziasti. Kādreiz paši smejamies, ka mums vajadzētu paanalizēt sevi, kāpēc īsti šo darbu darām, Bet runājot par sabiedrību, jāsaka – ir izveidojusies diezgan biedējoša situācija. Pēc profesijas esmu pedagogs, un karjeru esmu uzsācis, strādājot skolā. Un skola ir siltumnīca salīdzinājumā ar to, ko redzu šajā darbā. Ir bijušas šokējošas reizes, kad, apsekojot dzīves vietu, nokļūstu tādā vidē, ka saprotu – pat dzīvnieks īsti negribētu tur uzturēties. Un ir apbrīnojami, ka tādās vietās var dzīvot cilvēki. Pavērtējot savus klientus, redzu, ka arvien vairāk sākt pietrūkt ģimenisko vērtību. Ir bijuši šokējoši momenti, kad likumpārkāpēja – bērna māte

– skaļi spēj pateikt, ka viņai tāds bērns nav vajadzīgs. Un tad ir jājautā, kurš likumpārkāpumā vainīgs? Īpaši, ja mātes attieksme jau agrāk bijusi nievājoša vai vienaldzīga pret bērnu. Un nav brīnums, ka bērni nokļūst pāraudzināšanas iestādēs. Tāpat ik uz soļa dzird, ka daudz bērnu lieto narkotikas. Bet arī tās ir sekas tam, ka viņiem ģimenē kaut kā pietrūcis, visbiežāk mīlestības vai vecāku uzmanības. Un narkotikas jau ir tāds reāls sauciens pēc palīdzības. Šo ģimenisko vērtību trūkums, ikdienas steiga un alkoholisma problēmas pieaugušo dzīvē kā smags mantojums pāriet uz bērnu dzīvi.

– Vai nav tā, ka vecāki mūsdienās nonākuši neapskaužamā situācijā – jāpaspēj nopelnīt naudu, bērnus izskolot, mājas soli apdarīt, kredītus nomaksāt un domāt, kā vēl izdzīvot? – Nesen lasīju rakstu, kurā izpētīts, ka patlaban izveidojusies jau tāda situācija, ka ģimenē tēvs aizņemtības dēļ bērna audzināšanai diennaktī velta divas līdz trīs minūtes. Runa ir par aktīvu audzināšanu. Un tas ir laiks, kad tiešām ar bērnu spēlējamies, pārrunājam aktuālas problēmas vai darām kaut ko citu. Tas, ko mēs ikdienā cenšamies panākt ar darbu, vēloties nopelnīt labklājību, visbiežāk jau neatmaksājas. Vajadzētu rūpīgāk pārvērtēt, kas ir otrā svaru kausā. Kādas ir šīs vērtības? Vai mēs nezaudējam ģimeniskās attiecības un savstarpējo siltumu tikai pāris latu dēļ? Protams, nenoliedzu, ka lielākais vairums ģimeņu strādā un teju savelk galus kopā. Bet tad es jautātu, cik patiesi esam tad, kad pavadām laiku kopā ar bērnu. To jau arī paši savās attiecībās jūtam, cik ieinteresēti esam otru uzklausīt – vai to darām pienākuma pēc vai tāpēc, ka tas mūs tiešām uztrauc? Šī ir emocionālā puse, kuru vecākiem vajag paust bērniem. Un tas gan neprasa daudz laika. Tās pat var būt jau iepriekš pieminētās trīs minūtes, bet patiesas trīs minūtes. – Nereti arī paši bērni nenovērtē to, ko vecāki viņiem pēc labākās sirdsapziņas devuši. – Protams, arī tā ir. Taču atkal, piesaucot to pašu cietumu, jāsaka – ja bērni pirms brīvības atņemšanas iestādes varbūt nievājoši izturējušies pret vecākiem un nav viņu teikto klausījuši, tad, nokļūstot ieslodzījumā, pirmais, ko viņi gaida, lai pie viņiem atbrauktu vecāki. Ja neatbrauc, tad jūtas ļoti slikti. Tas parāda pašu galveno – bērnam ir vajadzīgi vecāki un viņu uzmanība. Jebkuru likumpārkāpēju var salīdzināt ar māla piku, kura podnieka rokās pārtop par skaistu mākslas darbu. Pēc apdedzināšanas krāsnī māla piku jeb izveidoto darbu pārmainīt nevar. To var tikai saplēst. Un saplēst mēs varam arī ikvienu cilvēku kā personību. Ja bērns nonāk tik destruktīvā vidē, kāds ir cietums, tad viņā var rasties neatgriezeniskas sekas. Šī tad ir tā vieta, kur visbiežāk bērni tiek apdedzināti ar ārpasaules negācijām. Un izmaiņas ir ļoti būtiskas.

– Kāpēc bērnos rodas tāds naids, lai sistu, zagtu un demolētu, kā rezultātā viņi nonāk nepilngadīgo ieslodzījuma vietā?

– Ja bērns ģimenē nav pieņemts, viņš meklē atbalstu pie vienaudžiem. Un nereti šis vienaudžu viedoklis pat dominē pār vecāku viedokli. Ja bērns nenāk no sociāli labvēlīgas vai pārtikušas ģimenes, tas ir veids, kā viņš var nodrošināt vienaudžu atzinību un pieņemšanu. Un bieži vien šī rīcība jau robežojas ar pretlikumībām. Viņi parāda, ka ir gatavi darīt visu, lai viņus pieņemtu. Un nav noslēpums, ka ļoti reti noziedzīgie nodarījumi tiek pastrādāti vienatnē. Pārsvarā tas notiek “draugu” kompānijās. – No kā pats gūstat prieku?

– Pirmkārt, jāpiesauc kolēģi. Ja vienam būtu jādara šāds darbs un visi pārdzīvojumi jāizlaiž tikai caur sevi, tas būtu ļoti grūti. Bet, ja ir atbalstoša, laba komanda, ir daudz vieglāk. Otrkārt, katram, kurš strādā negācijām bagātu darbu, ir jābūt hobijiem un cilvēciskām vājībām. Esmu kaislīgs makšķernieks, un tas man sniedz lielu gandarījumu. Neesmu pavisam atvadījies arī no skolotāja darba. Vēl joprojām esmu pedagogs. Mācu rasēšanu. Un šis ir mans darbs siltumnīcas vidē. Tajā gūstu pozitīvās emocijas. Ja kādam skolotājam saku, ka skolā strādāju hobija pēc, viņš skatās uz mani ar lielām acīm. Jo tie, kuriem tas ir ikdienas darbs, no tā ļoti nogurst. Arī šajā darbā ir ļoti liela psiholoģiskā spriedze. Bet tie, kuri brīnās, varbūt īsti nav sapratuši, ka probācijas dienestā darbs saistīts ar milzīgām negācijām. Uz skolu eju kā uz kaut ko ļoti gaišu un pozitīvu. Un, ja man netiktu dota šāda iespēja un nebūtu pretimnākšanas no vadības, būtu diezgan grūti šo līdzsvaru iegūt. Bet, turpinot tēmu par pedagogiem, kolēģi Rīgā bija sprieduši, kādam vispār vajadzētu būt probācijas dienesta darbiniekam… Tika izdarīts secinājums, ka vislabākā kombinācija būtu pedagogs un jurists. Jo līdz šim neviena augstskolas programma nav paredzēta tam, lai sagatavotu probācijas darbiniekus. Un ir vesels sajaukums, kādas iemaņas mūsu profesijā vajadzētu. Dažreiz smejamies, ka esam kā universālie kareivji. Esam sociālie darbinieki, psihologi, pedagogi un juristi vienlaikus. Un tādā ziņā jāsaka – šajā darbā rutīnas nav. Cilvēki ir tik dažādi, cik viņu situācijas un dzīvesstāsti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
26

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
48

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
52

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
44

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
131

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
44

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
10
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
18
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
13
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
14
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
18
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi