Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona pārvaldes Cēsu daļas darbinieki 2014.gada 4.decembrī saņēma jaunas, plašas un mūsdienīgi aprīkotas telpas.
Desmit gados gan palielinājies darbinieku skaits, gan pilnveidojies tehniskais nodrošinājums. Arī jubilejas dienā depo saņēma tehnisko papildinājumu – kvadriciklu.
Šobrīd Cēsu depo rīcībā ir sešas autocisternas, divas no tām jaunas, saņemtas šajā gadā, autokāpnes, glābšanas auto, ūdenslīdēju auto, divas laivas, kvadricikls un drons. Cēsu daļas komandieris Gunārs Mašins skaidro, ka jauniegūtais kvadricikls vislabāk noderēs mežu ugunsgrēku dzēšanā: “Ar lielajām autocisternām mežā ir sarežģīti, bet kvadriciklā var salikt nepieciešamo aprīkojumu, ar to līdz degšanas vietai var nogādāt dzēsējus. Tas ir ērti izmantojams un manevrējams specifiskos apstākļos.”
Depo platība ēkā ir 3669m². Salīdzinājumam vecā depo telpas, kur tagad Cēsīs restorāns, bija 201 m². Gunārs Mašins teic: “Iepriekšējais un esošais depo nav salīdzināmi. Šeit telpas ir speciāli pielāgotas mūsu darbam. Vecajā depo turpat, kur mācījāmies, atpūtāmies un arī ēdām, tur nebija daudz telpu. Šeit ir atsevišķi nodalīta virtuve, atpūtas telpas, mācību zāle.” Komandieris arī pastāsta, ka no sākuma jaunajās telpās bija tikai Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji, bet tagad ēkā darba vietas ir arī Valsts policijas un robežsardzes darbiniekiem. Te atrodas arī 112 kontaktu centrs, kas iepriekš atradās Valmierā. “Tā kā telpas ir piepildītas gan ar cilvēkiem, gan ar tehniku,” vērtē G.Mašins.
VUGD Cēsu daļā, sākot strādāt jaunajā ēkā, bija 29 darbinieki, bet tagad ir 49 štata vietas. G.Mašins gan atklāj, ka ir divas vakances: “Trīs kolēģi šogad devās izdienas pensijā, bet vietā nācis tikai viens, vēl ir divas vakances. Aicinu pieteikties un pievienoties dienestam. Ceram arī uz nākamo gadu, kad dienestā palielināsies atalgojums, domāju, tas motivēs cilvēkus pievienoties mūsu kolektīvam.” Komandieris gan skaidro, ka ikdienā depo kadru mainība nav liela: “Tie, kas uzsāk darba gaitas, tās te arī labprāt turpina, tāpēc arī ir tikai šīs divas brīvās darbavietas.”
Viens no Cēsu depo darbiniekiem ugunsdzēsējs glābējs Jānis Millers ieviesa tradīciju Tēvu dienā aicināt ģimenes uz depo, lai iepazītu tuvāk ugunsdzēsēju glābēju darbu, aplūkotu specializēto transportu, uzzinātu vairāk par ugunsdrošību, kā arī piedalītos darbinieku sagatavotajos uzdevumos. Šo gadu laikā Vidzemē tradīcija gājusi plašumā, šogad Tēva dienā durvis vēra visi 19 ugunsdzēsēju depo.
Daloties ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu, Gunārs Mašins teic, ka notikumu skaitam ir tendence samazināties: “Bet, protams, katram gadalaikam ir savs raksturs. Vasarā aktuāli ir mežu ugunsgrēki, zāles degšana un cilvēku glābšana peldsezonā. Rudeņos, kad sākas apkures sezona, braucam dzēst aizdegušos neiztīrītos dūmvadus. Tagad ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, cilvēki aizdedz svecītes Adventes vainagos, bet neuzmanīgas rīcības dēļ tas var radīt postošus ugunsgrēkus. Bieži vien svecītes aizdedz veci cilvēki, dažkārt vai nu aizmirst par tām, vai kāds mājdzīvnieks apgāž Adventes vainadziņu, vai svece, kas ir uz loga vai tuvu aizkariem, iekrīt tajos. Tad ir nelaime.” Komandieris norāda, ka arvien, lai gan tā ir obligāta prasība, ļoti daudziem mājokļos nav dūmu detektoru. “Tie maksā pāris eiro, bet pasargā dzīvību, diemžēl joprojām ne viens vien tos neuzstāda. Šobrīd ugunsdzēsības glābšanas dienests veic sava veida kampaņu – ja izbraucam uz notikumu, kurā ir ugunsgrēks dažu kvadrātmetru platībā un mēs konstatējam, ka mājoklī nav dūmu detektora, bet tur dzīvo seniors vai daudzbērnu ģimene, mēs uzdāvinām detektoru, ja iespējams, arī piestiprinām.”
Vērtējot izaicinājumus, ar kuriem saskaras ugunsdzēsēji glābēji, Gunārs Mašins norāda: “Mūsu tuvākās nākotnes izaicinājums būs elektromobiļu dzēšana un ēkas, kuras aprīkotas ar saules paneļiem, jo tas arī mums ir kaut kas jauns. Pagaidām ar to saskaramies ļoti reti, bet saules paneļi ir uz aizvien vairāku ēku jumtiem un arvien biežāk satiksmē piedalās elektroauto. Tāpēc tiek izstrādāti dažādi metodiskie materiāli, kā rīkoties konkrētās situācijās, arī kā ugunsdzēsējam glābējam pasargāt sevi.”
Skatoties uz priekšu, komandieris vēlētos, ka Cēsu depo tiktu nokomplektēti visi štati: “Gribētos, lai ugunsdzēsēju profesijai celtos prestižs un pieteiktos vairāk cilvēku, veidojot lielāku konkurenci, tādējādi būtu iespējams atlasīt tiešām labākos darbiniekus. Agrāk bija daudz pieteikumu, cilvēki vēlējās strādāt dienestā, bet vakanču bija krietni mazāk. Šobrīd ir otrādi – mums ir jauna tehnika, piemērotas un siltas telpas – viss, lai tikai strādā- tu, bet pietrūkst tieši cilvēkresursu. Protams, darbinieku trūkums ir jūtams visur, ne tikai pie mums.”