Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Tūrismā jābūt optimistam

Sarmīte Feldmane
23:00
05.10.2023
4
Turisti Dzerbene1 1

Cēsu novada Tūrisma attīstības aģentūra aicināja ar tūrismu saistītos uzņēmējus uz Tūrisma attīstības darbnīcu. Pasākumam bija izraudzīta Dzērbenes pils, tā radot iespēju iepazīt vēl vienu skaistu vietu novadā.

Uzņēmēji atzina, ka tikšanās bija vērtīga, tā bija iespēja satikt ne tikai kolēģus, arī dažādus pašvaldības speciālistus. Lai strādātu tālāk, tūrisma nozare novadā attīstītos, lai novads piesaistītu viesus no Latvijas un citām valstīm, svarīga ir sadarbība – gan pašvaldības aģentūrai ar uzņēmējiem, gan uzņēmējiem savā starpā. Šajā reizē arī ieguvums, ka kopā tika vērtēts, kādus jaunus produktus vajadzētu konkrētām tūristu mērķgrupām.

“Aģentūra strādā gadu, laiks atskatīties, kā īstenojas šīgada plāni, un jāizstrādā nākamā gada budžets, svarīgs ir uzņēmēju viedoklis, viņu ierosinājumi. Mums būtiski gūt pārliecību, ka pareizi nosakām prioritātes, mērķus,” par tikšanos stāsta aģentūras direktore Madara Lasmane un uzsver, ka aģentūra darbībā balstās uz novada tūrisma attīstības stratēģijas virzieniem, lai sasniegtu    noteiktos mērķus.

Aģentūra ar mārketinga aktivitātēm iesaistījusies dažādu pasākumu rīkošanā, izstrādāts vienotais Cēsu tūrisma zīmols “Cēsu novads pievelk”, piesaistot ārējo finansējumu, rīkota reklāmas kampaņa Igau­nijā, novads sadarbībā ar citām organizācijām reklamēts četrās starptautiskās izstādēs, izstrādāti jauni tūrisma maršruti, arī īpašs piedāvājums skolām, ar novadu iepazīstināti mediji un tūrisma operatori. “Būtiski, lai uzņēmēji veido kopīgus piedāvājumus, sadarbojas, kā tas ir, piemēram, Skujenē. Varam palīdzēt ar padomu, reklāmu, jo vispirms tūristi ir jāatvilina, jāstāsta, ka vērts atbraukt, lai viņi labi justos, būtu, ko redzēt un darīt, tas jau ir uzņēmēju ziņā,” uzsver M.Las­mane. Top un nākamajā sezonā būs pieejama arī jauna mājaslapa, kurā būs informācija gan tūristiem, gan uzņēmējiem. Sarunās ar pašvaldību uzņēmēji vairākkārt atzinuši, ka tāda ir nepieciešama.

Uzņēmēji – viesu māju, lauku sētu, tūrisma objektu saimnieki, naktsmītņu un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, aktīvā tūrisma organizētāji – atzinīgi novērtēja aģentūras nākamā gada ieceres un šogad paveikto. Par veiksmīgu atzina reklāmas kampaņu Igaunijā, jo šovasar palielinājies atbraukušo igauņu skaits. Kopumā, lai gan nav sasniegti pirmspandēmijas rādītāji, šo sezonu uzņēmēji vērtē kā labu.

“Vasara bija raiba, laivotāju Gaujā apmēram tikpat cik pērn, nakšņotāju gan mazāk. Vairums  ir igauņi un vācieši. Savulaik bija lietuvieši, tagad gandrīz nav,” pastāsta Karīna Makare no SIA “Makara tūrisma birojs” Līgatnē un uzsver, ka tūrismā      pesimistiem nav, ko darīt.    “Līgatnes vīna darītavas” saimnieks Ainārs Vanags arī pauž, ka igauņu šovasar bijis necerēti daudz. “Savulaik bija daudz viesu no Lietuvas. Tagad Zemgalē ap Tērveti tūristiem ir plašs piedāvājums, viņi šaipus Daugavai nebrauc. Kad pēc vētras Tērvetes dabas parks bija slēgts, arī apkārt bija postījumi, daži atbrauca līdz Vidzemei,” skaidro A.Vanags, bet M.Lasmane atgādina, ka    tūrismā vislielākā konkurence ir starp teritorijām un, protams, piedāvājumiem.

Piebalgas porcelāna fabrikas saimnieks Jānis Ronis pastāsta, ka Inešos tūristu bijis daudz un par sezonu sūdzēties nevar. Taču šonedēļ tiek slēgta porcelāna galerija Cēsīs.    “Pirms diviem gadiem pilsētas svētkos atvērām. Īre, ziemā dārgais siltums, tas katru gadu ir ap četriem tūkstošiem eiro zaudējumi. Ziemā arī tūristu maz, vasarās labi, bet ar to nevar izdzīvot. Projekts noslēdzies,” pastāsta uzņēmējs un pauž gandarījumu, ka galerija ar izstādēm, fabrikas ražojumiem pulcējusi zināmu interesentu loku. Patlaban piebremzēts arī izstāžu zāles projekts Inešos. “Visam savs laiks. Bet fabrika turpina uzņemt tūristus, rīkojam darbnīcas,” uzsver uzņēmējs.

Veselīga dzīvesveida pārgājienu organizatore Rudīte Truce pastāsta, ka aizvien vairāk cilvēku vēlas būt dabā kopā ar ģimeni. “Pārgājienā satiekas dažādas paaudzes.    Bērni nečīkst, grib būt mazie varoņi, ikviens var paplašināt savu spēju robežas. Te cits citu atbalsta, sadarbojas. Pēc pārgājiena gūts gandarījums un prieks par redzēto, piedzīvoto un atmiņas,” saka R.Truce un piebilst, ka pārgājienus parasti rīko nelielām grupām dažādās skaistās vietās.

Daudzi tūristi iecienījuši pusdienot Straupes kafejnīcā “Zem ozola”, tāpat labi zina Rožkalnu maizi. Saimniece Inta Ekerte pastāsta, ka ikdienu ļoti ietekmējuši ceļu remonti. Uzņēmēja nolēmusi līdz nākamajai sezonai kafejnīcu slēgt, bet strādās ar pasūtījumiem, apkalpos arī tūristu grupas. “Ir iecere vairāk pievērsties tūristam, idejas ir,” teic I.Ekerte un vērtē, ka novadā pietrūkst vienotā, kā piemēru minot zivju ceļu gar jūru. “Mums jāatrod kopīgais, kas būtu interesanti tūristiem. Man veikalā ir stends, kur ikviens var atstāt    informāciju par savu piedāvājumu, tirgojam arī vietējos produktus,” saka straupiete.

Cēsīs pazīstamās kafejnīcas “Vinetas un Allas kārumlāde” saimniece    Vineta Žamoidika piebilst, ka atbalsts tūrisma uzņēmējiem ir dažādi pasākumi, kas tiek rīkoti pilsētā. “Tad Cēsis atdzīvojas. Šosezon tūristu bija mazāk, nekā cerēts. Par kampaņu nezinājām, bet bijām pārsteigtas, ka Cēsīs ir daudz igauņu,” pastāsta cēsniece.

Vidzemes Augstskolas profesors, tūrisma eksperts Andris Klepers , raksturojot tūrisma vidi, atgādina, ka to ietekmē gan ārējā vide, kā karš Ukrainā, gan iekšējā, ko veido katra pašvaldība    un uzņēmēji. “Ir būtiski izvērtēt, kur ieguldīt publisko finansējumu, kā to    efektīvāk izmantot infrastruktūras un vides sakārtošanā. Arī uzņēmēju sadarbība, spēja saprast problēmas un kopā risināt, atrast kopsaucējus ne lozungu veidā, bet uz racionāliem pamatiem.    Attīstībā svarīgi ir pašvaldības un uzņēmēju saskarsmes punkti rīcībai, lai nav tā, ka pašvaldība izdomā vienu, bet uzņēmējiem svarīgs, aktuāls ir pavisam kas cits,” viedokli pauž A.Klepers un piebilst, ka nākotnē noteikti jāvērtē, vai    tūrisma informācijas centri jāuztur aģentūrai. Jūlijā aģentūra pārtrauca sadarbību ar Dabas aizsardzības pārvaldi par Līgatnes dabas taku Tūrisma informācijas centra darbības uzturēšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
39

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
284

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi