Ir daudzi, kuri vismaz reizi gadā atbrauc uz Kārļa Skalbes “Saulrietiem”. Un ikreiz, protams, grib redzēt ko jaunu. Šogad vienu no iecienītākajiem memoriālajiem muzejiem Latvijā būs apmeklējuši gandrīz četri tūkstoši apmeklētāju.
Neviltota bijusi ģimeņu interese par muzejnieku piedāvāto programmu pirmsskolēniem un sākumskolēniem “Ienāc pasakā”. Arī garāmbraucēji uzreiz ierauga, ka pļavā pie “Incēniem” stāv dzirnavas, sēne un ne tikai.
“Kaut Skalbe pasakas rakstījis pieaugušajiem, tās vecāki lasa bērniem. Un muzejā bērni grib pabūt pasaku pasaulē. Ja Kaķītim ir dzirnavas, tad, lūk,
tās ir, un var iet ciemos pie meldera. Daudziem dzirnavas ir pārsteigums, jo redzētas tikai grāmatās,” stāsta Vecpiebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule.
Šovasar “Saulrietu” augšstāva pažobelē iekārtota Kalna gara istaba. “Kad bērni atbrauc uz
“Saulrietiem”, viņi ciemojas pie Kalna gara,
iepazīstas ar Balto kaķīti, pastaigā pa muzeju, tad dodas uz pasaku pļavu pie “Incēniem”.
“Mana vīzija, ka reiz pļava būs krietni kuplāk apdzīvota. Viss te tiek darīts ar pietāti pret vidi, ainavu, ” saka Līva. Patlaban pļavā ir dzirnavas, sēne, jo Kārlim Skalbem ļoti patika sēņot, viņam ir arī pasaka “Sēņotājs”,vēl ir garā pupa jeb zelta ābele, pa ko kāpt debesīs, turpat arī laiva, ar ko braukt lūkoties Ziemeļmeitu, un zemās miera un pieticības malas debesis. Pēc Līvas Grudules ieceres objektus uzzīmēja mākslinieks Dainis Andersons, bet īstenoja amatnieki no zemnieku saimniecības “Kalna Ļustes”.
“Ir svarīgi, lai bērniem te ir ko darīt, lai viņi iepazīst Skalbi, lai ir interesanti,” uzsver vadītāja. Projekts īstenots ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Sarmīte Feldmane
Komentāri