Jaunā gada sagaidīšana ir notikums katram, lai gan tas notiek ik gadu, gaidīšanas un sagaidīšanas rituāls vienmēr bijis pacilājošs, kā viss jaunais, kas ienāk cilvēka dzīvē. Tādēļ laika gaitā izveidojušies tradīciju paņēmieni, kas liek cerēt un ticēt veiksmei. Katrai tautai tie ir citādi, bet mēdz būt arī ļoti līdzīgi. Par to pārliecinājusies cēsniece Iluta Vālodziņa, kura divus gadus dzīvo un strādā Īrijas pilsētā Korkā. Ilutas draudzene, kāda īru meitene, iepazīstinājusi viņu ar īru tautas tradīcijām Jaungada sagaidīšanā. Iluta pati pa īstam jauno gadu Īrijā sagaidījusi vienu reizi – pagājušajā gadā, tonakt lijis kā Latvijas Jāņos.
”Īri mēdz teikt, ka nav labāka veida Jaunā gada iesākšanai, kā nosvinēt tā atnākšanu Īrijā, jo tieši viņi vislabāk zinot, kā to darīt,” pārliecinājusies Iluta un uzsver, ka jauna gada sagaidīšana īriem tiešām ir liels un svarīgs notikums, ko atzīmē dažādi – ar ģimeņu kopā sanākšanu vai arī kolektīvi ar lielām un krāšņām vakarkleitu ballēm, ar skaļiem, raibiem ielu tusiņiem, ar ēverģēlībām pārģērbjoties.
Iluta novērojusi, ka Jaungada sagaidīšanas ticējumu un tradīciju niansēs daudzviet var saskatīt līdzību ar Latviju. ”Domāju, ka jau kopš seniem laikiem cilvēki centušies pārdomāt paveikto nodzīvotajā gadā, noslēgt ar to saistītos rēķinus un uzsākt jauno dzīves daļu ar veiksmes un laimes vēlējumiem. Arī Īrijā daudzas izdarības saistītas tieši ar labvēlīgā veicināšanu un pievilināšanu. Piemēram, kārtīga mājas tīrīšana labklājības ielaišanai, pārtikas un tagad simboliska ogļu krājumu (daudzas mājas Īrijā kādreiz tika apsildītas ar oglēm) sagādāšanu, lai nākamajā gadā nekā netrūktu. Manuprāt, ļoti neparasta tradīcija ir ar Ziemassvētkos ceptu maizi izsist, izdauzīt durvis un sienas. Mums, latviešiem, tas šķiet diezgan traki, bet īri šo izdarību
veic, lai no mājām padzītu neveiksmes un ielaistu labos gariņus, kā arī tāpēc, lai Jaunajā gadā pietiktu maizes. Daudzās ģimenēs no veciem laikiem iegājies pieminēt mūžībā aizgājušos tuviniekus, Vecgada vakarā uzklājot tiem vietu pie svētku galda un atstājot līdz pat Jaunā gada rītam.
Interesanti, ka 1.janvāra rītā īri vēlas, lai mājai pirmais paiet garām glīts vīrietis tumšiem matiem, kas tiek uzskatīts par veiksmes simbolu. Tai pašā laikā īri cer, ka mājai garām pirmā nepaies rudmate, kas pēc ticējuma var nest tikai grūtības. Esmu domājusi, kāpēc īriem rudmate šajā ticējumā ir negatīvais tēls, jo, kā zināms, īri pārsvarā ir ar rudiem matiem. Domāju, tas cēlies laikā, kad īri karoja ar angļiem, un, iespējams, angļi ieviesa ticējumu kā nepatiku pret šo tautu, jo paši īri ar saviem rudajiem matiem ļoti lepojas.
Īriem ir vēl kāds Jaungada rituāls. Daudzas meitenes un sievietes zem spilvena liek āmuļa zariņu, lai nākamajā gadā satiktu savu mīļoto. Tomēr jāteic, ka, tāpat kā pie mums, ne visās mājās un ģimenēs Jaungada nakts ticējumu izdarības tiek veiktas. Citiem labāk patīk pasēdēt vietējā krodziņā un muzikantu spēlētu melodiju pavadībā kopā ar draugiem apcerēt aizgājušo gadu. Vai arī doties uz kādu no daudzajām ballēm un ballītēm ar kārtīgu izdziedāšanos un izdejošanos. Tāpat kā visur pasaulē, arī Īrijā Vecgada vakarā valda skaļa jautrība – ielās, mājās un krodziņos, kur cilvēki dodas rast prieku, kur sirds aicina.
Tomēr atšķirībā no Latvijas, īriem parasti neizdodas sagaidīt sniegotu Vecgada vakaru. Drīzāk kārtīgu lietu, kad gāž kā no spaiņiem. Īriem nav populāra pirotehnikas izmantošana. Tomēr lielākajās pilsētās var sagaidīt arī svētku uguņošanu. Pirms diviem gadiem Korkā bija liels salūts, jo togad tā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta. Vispār pirotehnikas lietošanā Īrijā ir stingri aizliegumi un ierobežojumi. Tas svētku sajūtai netraucē, un minūtes pirms Jaunā gada iestāšanās skaita visi. Talkā ņem atribūtiku – svilpītes, košas papīra cepurītes, serpentīnu, konfeti, krāsainas lentītes un šampanieti, kā visur citur, bet Korkā, kā jau ostas pilsētā, tieši pusnaktī taurē kuģi,” viņa atceras. Iluta ievērojusi, ka Jaungada sagaidītājiem ārpus mājām naktī ir problēmas ar nokļūšanu atpakaļ, jo strādā tikai retais taksometrs, tādēļ daudzi izmanto privātās mašīnas.
Meitene secinājusi, īri, tāpat kā latvieši, nesmādē iespēju Jauno gadu sagaidīt siltās zemēs – peldkostīmā, saulītē pie jūras vai okeāna, baudot dažādas izklaides.
Komentāri